Gradonačelnik zaigrao solo

Sofia Dec 2, 2001

Još jedna partija deliće desni prostor sa SDS

AIM Sofija, 29.11.2001.

Jedan od najpopularnijih političara u Bugarskoj Stefan Sofijanski objavio je stvaranje nove partije. Gradonačelnik Sofije napustio je Savez demokratskih snaga (SDS) sa kojim je bio povezan skoro od njegovog nastanka da bi osnovao partiju ili udruženje slobodnih demokrata (SSD). Njegovo povlačenje bio je novi u seriji udaraca za bivše upravljače koji su za svega nekoliko meseci izgubili tri osnovne pozicije vlasti - svoju većinu u parlamentu nakon parlamentarnih izbora, predsednika Petra Stojanova zbog njegovog poraza na predsedničkim izborima u novembru i položaj gradonačelnika u najvećem gradu Bugarske.

Sofijanski nije našao zajednički jezik sa rukovodstvom SDS o reformisanju i politici partije nakon njihovog obaranja s vlasti u junu. On se zalagao za ozbiljnije promene ne samo u pogledu odgovornih ličnosti nego i organizacije partije da bi mogla da istupi pred biračima sa novim duhom i licem. Još pre parlamentarnih izbora Sofijanski je pozivao na tešnju saradnju sa danas vladajućim Nacionalnim pokretom Simeon Drugi (NDSV), dok je rukovodstvo SDS krenulo kursem opozicionog ponašanja u parlamentu.

Osim toga gradonačelnik Sofije tražio je da se SDS vrati staroj formuli prema kojoj je on predstavljao koaliciju partija i pokreta. Par nedelja pre no što je oglasio svoju odluku on je spomenuo o nepremostivim ideološkim razlikama sa rukovodstvom SDS što je više zvučalo kao opravdanje za akcije koje će uslediti nego kao realan razlog za njegovo istupanje iz SDS.

Nekoliko dana pošto je obeležio svoj 50-ti rođendan, gradonačelnik je ispunio svoje obećanje i oglasio stvaranje nove političke strukture. Ona će ispovedati demohrišćanske vrednosti, baš kao i SDS, ali će pokušati da unese svežinu u desni politički prostor. Među njenim osnivačima nema profesionalnih političara ali su zato prisutne mnoge javne ličnosti.

Ma kakva bila nova struktura i ma kakvu ideologiju ispovedala, jasno je da će se partija gradonačelnika boriti za parče političkog kolača koje je do sada pripadalo SDS i za kojim poseže i pokret bivšeg monarha. Bar za sada nema nikakve sumnje da će buduća partija sarađivati sa vladom Simeona Sakskoburgotskog sa kojim Sofijanski održava dobre odnose. Verovatno će nova formacija biti tipa elektoralne partije čiji su članovi pre svega poznate ličnosti iz sveta biznisa. Takav tip partije namerava da osnuje i Simeon Sakskoburgotski pošto sa pravnog aspekta trenutno NDSV predstavlja koaliciju sačinjenu od dve manje političke organizacije.

Jedan od osnovnih problema koji je Simeon Sakskoburgotski sa lakoćom savladao na poslednjim parlamentarnim izborima bilo je odsustvo struktura širom zemlje. Verovatno će Sofijanski koristiti isti model strukturiranja oko jedne vodeće ličnosti kakva nesumnjivo jeste. Jer gradonačelnik uživa veliku popularnost u Sofiji tako da će morati da proširi svoj uticaj u unutrašnjosti zemlje. Svi dosadašnji izbori su pokazali da uticaj u Sofiji ne označava ništa bez podrške ostalog dela birača u zemlji. Prvi nastup nove formacije će biti na sledećim lokalnim izborima koji treba da se održe 2003.g. Inače, gradonačelnik Sofije je dobio na poene kao premijer službene vlade za vreme poslednje krize u zimu 1997. g. On je tada uspeo da ovlada inflacijom za svega nekoliko nedelja i da stvori dobre pretpostavke za rad kabineta SDS.

Očekuje se da se Sofijanski pretvori u katalizator nekih već odavno nastalih raspoloženja u desnom prostoru. Njegovo istupanje iz partije se vremenski skoro podudarilo sa isključivanjem iz SDS jednog od članova "plavog" rukovodstva Evgenija Bakardžijeva - bivšeg vicepremijera u vladi Ivana Kostova. Pored toga što je bio član Nacionalnog izvršnog saveta, on je bio i lider sofijske organizacije SDS. Zvanična optužba protiv njega glasi da je postao provodnik klijentelizma u partiji i da se pretvorio u jednog og njegovih najistaknutijih predstavnika. U stvari Bakardžijev je nastradao zato što je pokušao da kritikuje politiku predsednika SDS Ekaterine Mihajlove i zatražio je ostavke kompletnog rukovodstva. Veoma je verovatno da se Bakardžijev neće priključiti novoj političkoj organizaciji nego će se opredeliti za neku od brojnih seoskih formacija.

Stefan Sofijanski je izjavio da za sada ne računa na ličnosti koje su se otcepile od SDS bez obzira što je već jasno za koji bi se krug aktuelnih političara opredelio. Činjenica da je Petar Stojanov izgubio na parlamentarnim izborima bila je zaista veoma nepovoljna okolnost jer su njih dvojica ispoljavali slične stavove u pogledu budućnosti Bugarske. Smatra se da iste ideje dele i gradonačelnici većih "plavih" gradova. Verovatno će Sofijanski moći da nađe potencijalne članove svoje partije među onima koji su nezadovoljni politikom sadašnjeg rukovodstva SDS, kao i među liderima nekih manjih desnih partija, kao što je bivši ministar unutrašnjih poslova Bogomil Bonev koji je na predsedničkim izborima osvojio 20% glasova.

Gradonačelnik Sofije stekao je veliki deo svog političkog iskustva kao član rukovodstva Ujedinjenog socijaldemokratskog centra (OHDC) koji je bio jedna od osnovnih formacija u koaliciji SDS. Odkako je bivši premijer Ivan Kostov reorganizovao SDS u partiju, veliki deo lidera takvih formacija osetili su se pogođeni zbog svoje ideološke nezavisnosti. Pokazalo se da su bili u pravu - sada se stabilna partijska struktura i disciplina koriste kao poluga za vršenje pritiska na sve one u SDS koji misle na drugačiji način. Svaka kritika kažnjava se isključenjem iz partije, a Stefan Sofijanski će glavno računati upravo na slobodu mišljenja. Pokušaji da se SDS konsoliduje spektakularnim kažnjavanjima za sada nisu doveli do ničeg pozitivnog. Do ovog trenutka rezultat je nedvosmislen - gubitak uticaja, kako same partije, tako i desne ideje u celini.

Georgi Filipov (AIM)