Legalizovanje automobila kupljenih u Bugarskoj?

Skopje Nov 30, 2001

AIM Junior Skoplje, 30.11.2001.

Makedonska Vlada je ovih dana predložila da se dozvoli uvoz automobila starih do deset godina, ali samo pod uslovom da imaju katalizator za pročišćavanje izduvnih gasova. Ova odluka će važiti za sve lake automobile I tovarna vozila koja nisu starija od deset godina. Reč je najnovijem predlogu Ministarstva za privredu I finasije za povećanje starosne granice za polovna vozila od šest na deset godina.

Skoro 90 odsto polovnih vozila sa bugarskim registarskim tablicama koja su prethodnih godina bila uvezena u Makedoniju su stara od šest do deset godina. To znači da će u startu biti omogućen legalan uvoz oko 20 hiljada automobila, ako Vlada bude usvojila ovu predloženu meru. U ovom trenutku se očekuje da ona prodje proceduru u zakonodavnom domu. Isto tako se očekuje u najkraćem mogućem roku da Vlada predloži izmene člana 10 Zakona za spoljnotrgovinsko poslovanje, kojim će se povećati rok od šest na deset godina. Prema ekspertima, ovakvim novinama se otvara se mogućnost da se uvezu sve vrste evropskih automobila koji kao pogonsko gorivo koriste benzin. Ovo je potkrepljeno činjenicom da su svi evropski proizvodjaci vozila ugradjivali katalizatore u benzinskim motorima još pre 15 godina. To nije slučaj I sa automobilima koji imaju dizel motore starije od deset godina.

Ukupni troškovi za uvoz polovnih automobiula iznosiće 32 odsto od cena automobile u katalogu. Kataloska cena predstavlja vrednost automobila koju odredjuje proizvodjač u skladu sa modelom I starošću I to na zahtev makedonske carinske službe. Kataloška cena automobila koji su stari oko 10 godina, utvrdjena prema evropskim standardima je oko 70 odsto niža od njihove fabričke cene. To znači da nakon Nove godine, kada se očekuje da stupe na snagu izmene Zakona o akcizama I spoljnotrgovinsko poslovanje, "opel kadet" ili "golf 3" će moći da se kupe po ceni od pet hiljada do sedam hiljada DM. Ako je kataloška cena "golfa 3" starog od sedam do osam godina oko 3 000 DM, na njega ce biti uračunata carina od 15 odsto što je poreska osnovica od 3 450 DM. Na ovu sumu dodaje se I 7, 5 odsto akciza nakon čega se dobije suma od 3 708 DM. Kada se uračuna I porez na dodatnu vrednost od 19 odsto, dobiće se vrednost od 4 412 DM. Na ovu sumu se ipak uračunava I vojni porez od 0,5 odsto (oko 22 DM ili ukupno 4 434 DM), a dodaju se I troškovi za homologaciju. Oni ne smeju biti viši od 355 DM. Kada se sve to izračuna, dolazi se do konačne sume od 4 789 DM koju treba platiti za "golf 3" proizveden pre sedam godina.

Primera radi, u ovom trenutku ova marka vozila na skopskoj auto pijaci može da se kupi po ceni od 10 hiljada DM. Ukupni troškovi za homologaciju pri uvoz polovniih vozila nisu fiksno odredjeni. Troškovi za isto vozilo iznose od 355 DM do 800 DM, a mogu da dostignu I do 1 200 DM. Kolika će biti visina zavisi od toga gde je uvoznik nabavio potvrdu za prvu homologaciju. Reč je o obaveznom dokumentu koji gradjani treba da poseduju ako žele da legalizuju vozilo u zemlji. Komisija za homologaciju pri Mašinskom fakultetu u Skoplju za potvrdu kojom se garantuju bezbednost I ekološki standardi naplaćuje 225 DM. Tamo kažu da je ova cena utvrdjena u skladu sa onim na evropskom nivou I da od nje neće odstupiti. Ogromna razlika u troškovima za hologaciju se javlja zbog toga što dileri, odnosno ovlašćeni zastupnici stranih vozila u zemlji, naplaćuju različite cene za svoje usluge. Potvrda za homologaciju bez obzira na sve ne bi smela da bude veća od 355 DM.

Stručnjaci pri Mašinskom fakultetu upozoravaju da se ne sme dozvoliti legalizacija automobile starih do deset godina koji imaju bugarske registarske tablice. Oni objašnjavaju da ovi automobili ne ispunjavaju makedonske bezbedonosne I ekološke standarde. Po njima, Mašinski fakultet nema nameru da izdaje potvrde za homologaciju vozila koja imaju bugarske registarske tablice a koja su starija od šest godina. Izuzetak će se praviti samo za modele "mercedesa" I "BMV". Ovakva odluka Mašinskog fakulteta proizilazi iz standarda OUN, a koji važe I u Makedoniji. Za "Mercedes" I "BMV" će se praviti usupci ako budu imali ugradjene katalizatore za bezolovni benzin.

Zbog ovakvih stavova eksperata Mašinskog fakulteta ostaje neizvesno da li će biti sproveden predlog Vlade. Dobri poznavaoci prilika kažu da će vladina odluka podgrejati samo lažnu nadu blizu 20 hiljada makedonskih gradjana da će moći da legalizuju svoje automobile koji imaju bugarske registarske tablice. Bez dokumenta za homologaciju vozilo ne može biti registrovano. Glavni argument fakuteta je taj da vozila starija od šest godina nemaju ugradjen katalizator u motoru.

Gradjani su medjutim revoltirani I ne mogu razumeti kako je moguće da automobil proizveden 1996. godine može da se uveze, a za 30 dana isto vozilo da ne može da se legalizuje. Ispitivanje homologacije automobile u zapadnim zemljama se vrši na samom graničnom prelazu. Tako se onemogućava da taj automobile udje u zemlju.

Najveći deo polovnih automobila se uvozi iz Nemačke I to marke "ford", "folksvagen" I "opel". Do sada je starosna granica bila utvrdjena na šest godina. Uvoz je bio primamljiv I zbog toga je cena polovnog automobila iz Nemačke oko 50 odsto jeftinija od cene novih automobila. Drastično padaju cene automobila starijih do 10 godina, čak I do 70 odsto. To je tako jer prema evropskim standardima oni su već amortizovani I ekonomski isplaćeni.

AIM Skoplje, Emil ZAFIROVSKI