Pozoriste u kuci

Skopje Nov 29, 2001

Svi silni ucitelji parlamentarizma i demokratije koji su prodefilovali balkanskim prostorima za proteklu deceniju (a nije ih manjkalo) ni u najludjem snu nisu mogli pretpostaviti, u sta se moze pretvoriti jedan zakonodavni dom. Makedonsko Sobranje "pred fajront" moze biti vise nego poucan primjer

AIM, Skoplje, 29. 11. 2001.

Predsjednik makedonskog Sobranja Stojan Andov povukao je u utorak vlastiti prijedlog o samoraspustanju parlamenta. Koordinator poslanicke grupe opozicionog Socijaldemokratskog saveza, druge po snazi parlamentarne partije, Nikola Popovski osporio je Andovu pravo da predlaze akt o samoraspustanju s obzirom da nije potpisnik Ohridskog sporazuma (na koji se predlazuci samoraspustanje revnosno pozivao). Prigovorio je ujedno Andovu da je manipulisao drugim dijelovima Ohridskog sporazuma. Naime, "poslovodja makedonskog zakonodavnog doma" pokazao je proteklih mjeseci zavidnu piljarsku umjesnost trgujuci s kim god mu se cinilo da moze: s predsjednikom drzave, pojedinim partijama, medjunarodnom zajednicom Sta je postigao? Nista a mozda i manje od toga. Jer, obaveze koje proisticu iz Ohridskog sporazuma, kojima se nacionalnim zajednicama obezbjedjuju sira ustavna prava, sada je, po opstem uvjerenju, realizovati teze nego sto bi bilo da se sve odigravalo po predvidjenoj proceduri i u utvrdjenim terminima. Stoga, Andov se politickim krugovima i medjunarodnim instancama sam nametnuo kao "najveci kocnicar Ohrida (citaj: mirovnog procesa).Kako bilo, bez epiloga je zavrsena pomenuta dvodnevna vrlo polemicna rasprava. Andov je ostavio liderima cetiri partije - potpisnice Ohridskog sporazuma - da se usaglase o odluci o samoraspustanju iz cega bi trebao slijediti i datum prijevremenih parlamentarnih izbora.

U svakom slucaju, istekao je i posljednji rok do kojeg je Sobranje trebalo ispostovati recenu obavezu proisteklu iz Ohridskog sporazuma - da se samo raspusti. Ruku na srce, kod vecine partija ne postoji raspolozenje za samoraspustanje. Socijaldemokratski savez je ostao "bijela vrana"tvrdeci da uslova ima ili, ako ih nema, onda bar treba donijeti odluku s detonatorom - odluka o samoraspustanju Sobranja sad, njena realizacija 28. februara a nakon dva mjeseca izbori. vecina poslanika Makedonaca je, ipak, upozorila na losu bezbjednosnu situaciju (ne htijuci priznaju da vlast ne kontrolise bezmalo trecinu teritorije) zbog koje ne postoje uslovi za prijevremene izbore a, to ce valjda reci, nema potrebe ni za samoraspustanjem. Partije Albanaca, pak, insistiraju na donosenju zakona koji iz Ohridskog sporazuma proisticu. I iz medjunarodne zajednice slicni signali: ocekuje se da prije raspustanja budu usvojeni akti koji proisticu iz Ohridskog sporazuma. Prije svega, to se odnosi na Zakon o lokalnoj samoupravi koji Washington cak postavlja kao preduslov za odrzavanje donatorske konferencije. I, stvarno, vlada je na sjednici u utorak utvrdila prijedlog ovog zakona pa se ocekuje da ce se poslanici njime pozabaviti u najskorije vrijeme.

Da je "voda dosla do grla" govori i cinjenica da predsjednik Trajkovski u medjuvremenu boravi u Bruxellesu gdje treba izdejstvovati odrzavanje donatorske konferencije. Prema izvjestajima, njegov razgovor s evro-komesarom za spoljnu politiku chrisom Pattenom zavrsen je bez preciziranog datuma. Evropska komisija insistira da rizik za odrzavanje donatorske konferencije bude ravan nuli i na bezbjednosnom no i na planu u parlamentu usvojene zakonske regulative na temelju Ohrida. Valja podsjetiti, donatorska konferencija se najprije nalazila u rokovniku Pattena i darodavaca, medjutim zahvaljujuci "legalizmu" Andova koji je neumorno postavljao sve nove i nove uslove za sazivanje sjednica o usvajanju ustavnih reformi kao i tvrdoglavosti poslanika iz "makedonskog bloka" da ih podrze. Onda je jednim potezom pera prekrizena.

Zaista treba biti vidovit pa pogadjati, kako ce biti sazvane a i odrzane parlamentarne sesije na kojim bi trebali proci zakoni oko kojih nece moci a da "ne leti perje". Druga je stvar sto poslanici vec odavno ne mare mnogo za ono za sta su placeni. Sjednice se odrzavaju na rubu kvoruma, mobilni telefoni zvone li zvone, direktni televizijski prenosi vise sluze za pozdravljanje poslovnih partnera, rodbine, prijatelja, ljubavnica pa (zasto ne?) i biraca. Ako jos i ima mazohista koji pred malim ekranom prate sve ovo, tesko da se mogu oteti utisku da gledaju neku od zabavnih serija. Publika ima svoje omiljene likove, popularne ne zbog jacine "prosute pameti" s parlamentarne govornice nego zbog lakrdijanja i kozerstva.

U toku je "prelazni rok" iz vlasti u opoziciju i obrnuto. Nakon proslonedjeljne odluke Socijaldemokratskog saveza da se preseli u opoziciju, u parlamentarnim budzacima traje sasaptavanje o novoj parlamentarnoj podrsci pemijeru Ljubcu Georgievskom i njegovom VMRO-DPMNE-u. Cak i iskusni parlamentarni izvjestaci ne bi se usudili praviti spisak, ko pripada kojoj partiji. Transferi su brzi, cijene poznate samo ucesnicima deala Zvanicno, to se zove "konsultacije za sastav nove/rekonstruisane vlade", sedme pod dirigentskom palicom Ljubca Georgievskog. Kazu, lista novih ministara znace se u petak; mozda i narednog ponedjeljka. Za svaki slucaj, predsjednik vlade privremeno vodi i diplomatiju, njegov zamjenik, liberal Stojana Andova Zoran Krstevski odbranu.

Zapadni zaljubljenici u parlamentarnu demokratiju i njene carolije ne bi se smjeli zakleti da su izbori bas ono sto trenutno treba Makedoniji. Nije poimanje parlamenta u ovoj zemlji, uostalom kao i nekim drugim bivsim komunistickim, to na sta su kod kuce navikli. Istina, rijec je o pat-oziciji: na postojeci sastav ne mozes se cvrsto osloniti, za novi trebaju izbori a za njih potrebni uslovi! Ipak, medjunarodnim "kumovima" valja se naoruzati strpljenjem! Mozda budu imali vise srece "u narednom izvlacenju"!

ZELJKO BAJIC