Kršenja pravila u predizbornoj kampanji
Priština, 14.11.2001.
Ako bi finansiranje Komisije za predstavke i žalbe pri OEBS-u zavisilo od prikupljenih para od onih koji su kršili kedeks ponašanja u predizbornoj kampanji, onda bi njeni članovi jedva opstali. Suma prikupljenog novca od strane ove Komisije ne prelazi ni mesečni dohodak jednog međunarodnbog činovnika na Kosovu, a kažnjeni subjekti se mnogu nabrojati na prstima jedne ruke. Ako je suditi po tome, proizilazi da je predizborna kampanja na Kosovu bila ''savršena''. Uostalom, tako su je u brojnim slučajevima ocenili i međunarodni zvaničnici ali i sami učesnici u toj kampanji. Ovdašnje političke partije sa ponosom tvrde da je ova kampanja istinski praznik, a predstavnici Misije OUN (UNMIK) govore o ''povećanju političke zrelosti'', jer prema međunarodnoj policiji na stotine predizbornih skupova je prošlo bez ozbiljnijih incidenata. I komandanti mirovnih snaga (KFOR-a) čestitali su građanima Kosova za mirnu i dostojanstvenu kampanju, a prema njihovom komandantu, francuskom generalu Marsel Valentenu ''to pokazuje da politički lideri uspevaju da kontrolišu ekstremiste'', mada se on nije upuštao u podrobnija objašnjenja ovakve konstatacije. Lord Rasel Džonston, šef Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (koji nosi i najveći teret nadgledanja izbora) je predvideo da će ovi izbori biti mnogo bolji nego oni prošle godine za lokalnu administraciju. Šef Misije OEBS-a, holandski ambasador Dan Everts, je s druge strane bez ustručavanja izjavio da će ''izbori od 17. novembra biti najbolji u ovom veku''... Sve ove ''hvale'' oslanjaju se na zavidnom miru koji prožima ovu predizbornu kampanju. Ovim glasovima su s pridružile i domaće nevladine organizacije koje su takođe utvrdile da je ''kampanja dobra''.
Međutim, ne ide sve kao po loju. Još na samom početku predizborne kampanje dogodio se napad na jedan automobil u centralnom Kosvu u kojem su se nalazili novinar lista Bota Sot (blizak Rugovinom Demokratskom savezu Kosova (LDK), a među ostalima i osoba iz službe bezbednosti ovog lidera. Obojica su ubijena, dok je jedno lice lakše ranjeno. Ni do danas do kraja nije razjašnjen ovaj napad, mada je komandat KFOR-a Marsel Valenten izjavio da se radilo o porodičnom sukobu. Sa ovom izjavom se, međutim, ne slažu i pripadnici međunarodne policije u Mitrovici koji takođe vode istragu. No, ako ne sada, ipak se očekuje da se ovaj slučaj reši u najkraćem mogućem roku. U međuvremenu je izgorela i zgrada u kojoj su se nalazila sedišta LDK i PDK (Demokratske partije Kosova) u Suvoj Reci. Nakon izjave međunarodne policije da se radilo o politički motivisanom aktu, ona je za nepunih 24 sata demantovala samu sebe. Ustanovilo se da je objekat zahvatio požar koji je prouzrokovan neispravnim instalacijama... Ova dva akta su doprineli dozi nezadovoljstva kod građana Kosova, ali je ipak činjenica da se ovakve stvari brzo zaboravljaju, te po svim anketama, prikazanim na ovdašnjim elektronskim medijima, oni su takođe davali visoke ocene atmosferi u predizbornoj kampanji.
Jasna pravila OEBS-a ipak nisu ispoštovana do kraja. Ono što je najviše uzdrmalo javnost bila je opšta ocena da je ta pravila prekršio sam šef ove organizacije Dan Everts. Na skupu LDK, sa crveno crnim šalom oko vrata, na kojem je izvezen naziv ove partije i ime njegovog moderiranog lidera Ibrahima Rugove, Everts je izašao na binu i prekršio pravila koja je sam propisao. Pozdravljajući skup ove partije on je pohvalio nju i njenog predsednika ocenjući da su ''takva partija i takav lider potrebni Kosovu''...
Nije poznato da li je to bila samo trenutna ''egzaltacija'' čoveka koji je dočekan frenetičnim aplauzom simpatizera ove partije ili je to bio namerni nastup, ali 24 sata nakon te izjave gospodin Everts se našao između dva tabora: Njegovih najoštrijih kritičara i njegovih podržavaoca. Jedan dugi komentar u listu ''Koha ditore'' čiji je izdavač Veton Surroi zabeležio uvertiru kritika koje su usledile zatim i od strane drugih sredstava informisanja ali i političkih partija. Svi su oni optuživali g. Evertsa za ''otvorenu političku pristrasnost''. Surroi je u svom komentaru izneo čak i delove telefonskog razgovora sa Evertsom, u kojem navodi nezadovoljstvo šef-a OEBS-a pisanjem ovog lista o njemu, odnosno da je čak pretio da mu neće pružiti nikakvu pomoć oko nekih prostornih rešenja.
S druge strane, g. Everts se branio ističući da nije istina da je politički pristarasan prema bilo kojoj partiji i da bi slično rekao i na skupovima drugih političkih partija. Odnosno da on, njegova organizacija i druge medjunarodne instucije podržavaju sve one koji se zalažu za mir i toleranciju.
Uzdržaniji posmatrači su mišljenja da bi ''eventualni ili isti nastup na skupovima ostalih političkih partija bila druga teška greška g. Evertsa''. Budni ''čuvari'' koji u svakom političkom postupku traže ''obrise'' neke dublje zavere nisu se libili da navedu da je g. Everts ''dekonspirisao namere određenih krugova u međunarodnoj zajednici da održi na vlasti dr. Ibrahima Rugovu''.
Bilo kako bilo, ''gaf'' gospodina Evertsa se pretvorio u neku vrstu ''političkog kapitala'' od kojeg su svi požurili da profitiraju. LDK je to izneo kao ''podršku međunarodne zajednice'', a na Kosovu može da računa sigurniju pobedu onaj ko ima takvu podršku. Rivali ove partije, s druge strane su nastojali da bace senku na autoritet LDK prema kojima su ''njemu potrebne takve injekcije da bi prživeo'', a istovremeno su pripremale teren da svojim biračima objasne da je njihov mogući poraz bio ''posledica pritiska međunarodnih krugova''. Lideri nekih manjih partija sigurni u svoje veoma ''siromašne'' glasove izjavljivali su da bi to mnoglo ugroziti njihovo učešče na izborima. Dobar alibi koji bi mnogi od njih poželeli pre godinu dana za lokalne izbore kada su iza njihovog imena stajali rezultati od 0,001 odsto birača.
U senci buke oko g. Evertsa počeli su se nizati i drugi slučajevi kršenja predizborne kampanje. Neki predsednici ogranaka LDK su dobili preteća anonimna pisma i pretnje kao što se desilo u Vitini u Istočnom kosovu i Klini centralnom Kosovu, a neki lokalni lideri ove partije postali su meta i fizičkih napada. U međuvremenu preteća pisma su stigla i na adresu predsednika Albanske demohrišćanske partije Kosova akademika Marka Krasniqija, 80- godišnjeg lidera, inače političkog saveznika Ibrahima Rugove. Ipak, policija OUN koja je odgovorna za bezbednost je iznela da je ''samo pet odsto od oko 1 300 poslaničkih kandidata iskazalo zabrinutost po svoju ličlnu bezbednost''.
Potkomisija za predstavke i žalbe pri OEBS-u je u međuvremenu kaznila Alijansu za budućnost Kosova i PDK za kršenje pravila, a kaznila je i listove Bota Sot i Epoka e re zbog političke pristrasnosti. Oba ova dnevna lista su se u stvari pretvorila u ''glasnogovornike'' LDK odnosno PDK.
Ipak, broj incidenata i kršenja predizbornih pravila nije zabeležio visok stepen i u poređenju sa prošlom godinom ovogodišnja kampanja bila je mirnija.
No, podnošenje računa ostaje za kasnije. 17. novembar se već sada gleda kao datum nakon kojeg će neko biti pobednik, a neko drugi će morati da promeni prisup, rad i propagandu. Izgleda da će se ponoviti ista priča od prošle godine. Dan Everts je nakon brojnih kritika u susretu sa novinarima izjavio ''da zna ko će pobediti na opštim izborima'', dodajući nakon pauze, uz retoričku deklamaciju ''pobediće Kosovo!''. Izgleda da će kako njegovi podržavaoci, tako i kritičari ponavljati ove reči ''tešeći sami sebe''. Retorički i ne čekajući na odgovor: ''Pobediće Kosovo''...
AIM Priština, Arbnora Berisha