Strategija klina i ploce
U vrijeme krize kada je nacionalno jedinstvo neophodno zbog cega je, uostalom, i formirana vlada s takvim atrubitima, dvije vodece i suparnice makedonske partije i na bezbjednosnom planu vode predizbornu kampanju
AIM, Skoplje, 14.11. 2001.
Sujevjerni bi rekli: cemu se mozemo i nadati kad nam je sve u znaku broja13!? Trinaestog maja formirana je "vlada nacionalnog jedinstva",trinaestog avgusta cetvorica lidera vodecih politickih partija parafirali su tzv. "Ohridski sporazum", za malo pa da i ustavne reforme budu izglasane ponovo trinaestog - novembra. Nije nikakvo cudo sto je fortuna neblagonaklona jer sva tri pomenuta dogadjaja su iznudjena voljom medjunarodne zajednice. I,otuda, nista drugo se nije moglo ni ocekivati nego da ministri djeluju poput rastimanog orkestra - svak svira po svojim, partijskim notama.
Sve bi mozda nekako "funkcionisalo" da zemlja nije usred bezbjednosne krize gdje bi politicko jedinstvo bilo vise nego nuzno. Ali, valjda nema nikoga u zemlji ko nije uocio da svaka partija u vladi funkcionise kao neka minijaturna vlada te kabinet Ljubca Goergievskog zapravo dodje nesto kao zbir vise vlada. Dogovorom od 13. maja dvije vodece partije u zemlji - VMRO-DPMNE I Socijaldemokratski savez - nekako su "uglavili" da prvi dobiju resor policije a drugi resor odbrane. Dakle, dva ministarstva trenutno strateski najvaznija.
Na zalost, vec narednih dana se pokazalo da to "ne klapa" : u slucaju skopskog sela Aracinova ministar unutrasnjih poslova, VMRO-vac Ljube Boskovski svojim izjavama kao da je potpaljivao vatru, njegov kolega iz resora odbrane Vlado Buckovski trudio se uciniti razloznim sve ono sto se na terenu desava. Tako se nastavilo i do parafiranja Ohridskog sporazuma ali i poslije toga posto su u zemlju pristigli NATO-"zeteoci" a za njima i NATO-"lisice". Sudeci po izjavama dvojice ministara, javnost je mogla steci uticaj da su umjesto jednom prisustvovali na dva razlicita sastanka, da sve ono sto je za jednoga pozitivno za drugog je crno da crnje ne moze biti. Nije sve ostajalo na tome. Vladinom Koordinacionom tijelu za prevladavanje krize sto ga predvodi ministar iz reda Socijaldemokratskog saveza Ilija Filipovskiministri VMRO-vci najcesce otkazuju poslusnost a nerijetko ga i dezavuisu. Bas zbog toga, plan za otklanjanje posljedica ratnih razaranja i uspostavu trajnog mira na kriznim podrucjima nikako da profunkcionise. Ministar inostranih poslova Ilinka Mitreva, takodje iz reda Socijaldemokratskog saveza, na proslonedjeljnom brifingu za novinare diplomatski oprezno je natuknula da zemlja vodi nekonzistentnu spoljnu politiku. To se ocigledno mora objasnjavati razlicitim vidjenjem polozaja zemlje u medjunarodnom kontekstu i razlicitim interesima pojedinih njenih kreatora.
Casu je, reklo bi se, prelio frontalni sukob Ministarstva unutrasnjih poslova i Ministarstva oddbrane prije nedjelju dana. Obavjestajne strukture u okviru policije preko svojih omiljenih medija dale su obznaniti da je na podrucju skopskog sela Radusa s Kosova uslo 100 naoruzanih pripadnika Oslobodilacke nacionalne vojske. Uz to, isti izvori su tvrdili da su i na gostivarskom podrucju (do sada relativno mirnom) uocljive neke turbulencije koje ukazuju da bi i tamo moglo biti belaja. Ministarstvo odbrane je odreagovalo zustro: Nikad culi, nikad vidjeli! Portparol Marjan Djurovski ce bez uvijanja ocjeniti da glavni policijski obavjestajac Goran Mitevski - laze!
Opet preko novina, ministar odbrane Vlado Buckovski je optuzen za nekakvu finansijsku malverzaciju vrijednu desetak miliona maraka. Buckovski je odmah sve demantovao zakljucivsi da se zeli napraciti paralela s prethodnikom (iz reda VMRO-DPMNE Paunovskog) koji je zaista podnio ostavku zbog finansijskih grijeha. Nakon toga za rijec ce se javiti shef Buckovskog, predsjednik Socijaldemokratskog saveza Branko Crvenkovski, najavivsi izlazak svoje partije iz vlade: bezbjednosni razlozi u ime kojih je SDSM usao u vladu vise ne postoje - reci ce - te ne zelimo biti pokrice za kriminalno djelovanje drugih.
I, kako se moglo pretpostaviti, slijedile su analize da ce VMRO-DPMNE traziti novog koalicionog partnera, da ce Socijaldemokratski savez forsirati prijevremene izbore, da je Socijaldemokratski savez spreman podrzati jogunjenje Partije za demokratski prosperitet Imera Imerija u vezi s predlozenim tekstom ustavne preambule
U nedjelju novi obrt situacije. Na svoju ruku, pokazace se, ministar unutrasnjih poslova Ljube Boskovski je poslao policijske specijalce na tetovsko podrucje da bi obezbjedjivali lokaciju za koju se smatra da se na njoj nalazi zajednicka grobnica 13 nestalih Makedonaca za koje se tvrdi da su ih masakrirali albanski ekstremisti. U blizini sela Neproshteno poginula su trojica specijalaca; operacija je prekinuta a polozaje specijalaca zauzeli su NATO-vojnici. Ministar odbrane Vlado Buckovski ce neposredno poslije pogibije trojice izreci ocjenu koja ce se bezbroj puta ponavljati narednih dana: "Skupo ce nas stati ova avantura!" I, zaista, stala je. Trojica momaka poginula su ni za sta!
Socijaldemokratski savez (za sada) drzi obecanje: ne cini nista cime bi pogorsao bezbjednosnu situaciju; ne izlazi iz vlade. Ne znaci i da nece. Medjutim, u vremenu kroz koje zemlja prolazi gotovo da je nevazno, da li je u vladi ili u opoziciji. Sest mjeseci uzajamnog trpljenja nije donijelo nista. Narocito ne nista dobro. Antagonizam dvije vodece partije, neki bi rekli, njihovih preambicioznih lidera, i u proslosti je bio preskup. Sada narocito. Na zalost, alternative trenutno nema. Kad god se izbori odrzali, Makedonija i dalje ostaje njihov talac.
Medjunarodna zajednica je, nema sumnje, prisapnula lideru Socijaldemokratskog saveza da sad "ne komplikuje stvar". On, kao "dobri Bane" iz Balaseviceve pjesme, poslusan je: nece mozda otici ali nece nista ciniti ni da ostane. Ili, ako ostane, zadatak ce njegovim ministrima biti da, prema zamisli medjunarodnih saptaca, budu "ukrotitelji" nestasnih VMRO-vaca. I nista vise.
ZELJKO BAJIC