Tragovi u pijesku

Skopje Nov 8, 2001

Makedonskoj javnosti ponovo je pruzena prilika da iz tri puta pogadja, da li su se neki bitni ljudi od vlasti nakon sest godina dosjetili da preko pokusaja atentata na bivseg predsjednika Kiru Gligorova poravnavaju neke svoje racune ili da zaista rasvijetle jednu od najvecih tajni u istoriji nezavisne Makedonije

AIM, Skoplje, 8.11. 2001.

Ministar unutrasnjih poslova Ljube Boskovski najavio je u ponedjeljak da ce uskoro biti podnesena krivicna prijava protiv Ljubomira Frckovskog, trenutno savjetnika predsjednika Republike koji je bio shef policije u vrijeme atentata na bivseg predsjednika Kiru Gligorova prije sest godina. Boskovski ne iskljucuje ni mjeru pritvora. Sadasnji ministar jednog od svojih predhodnika optuzuje za (ne)djelovanje pa cak i saucesce u atentatu. Kako najavljuje, Frckovskom bi se mogli pridruziti i bivsi ministri policije Cokrevski i Trajanov kao i mnogi visoki policijski funkcioneri.

Boskovski u grijehe svom prethodniku Frckovskom stavlja niz propusta u istrazi: nisu pozvani kompetentni strucnjaci, unisten je dio dokaza, "mercedes" u kome se vozio Gligorov nije bio niti blindiran niti, sto je jos gore, legalno uvezen, sam Gligorov tek je nedavno pozvan da da izjavu kao zrtva, na mjesto atentata nisu dosli istrazni sudija i javni tuzilac nego samo policija Medutim, bar sto se tice ovog posljednjeg - da nakon atentata na uvidjaj nisu izasle istrazne ekipe - novinska dokumentacija iz tog vremena govori nesto sasvim drugo.

Tog kobnog 3. oktobra 1995. godine na mjesto atentata, u blizini skopskog hotela "Bristol", na uvidjaj su izasli dezurni zamjenik tuzioca, Roksanda Krstevska, okruzni tuzilac Gligor Serafimovski i Republicki javni tuzilac Marko Bundalevski, kao i istrazne sudije - Zdravko Vasilev i Stefka Ristevska iz Osnovnog i Okruznog suda. Na mjesto atentata je stigao i vrsilac duznosti predsjednika Okruznog suda u Skoplju, Borce Nikolovski. Istrazne ekipe su se srele sa timom Ministarstva unutrasnjih poslova a posjetile su i bolnicu u koju je prebacen Gligorov. Medutim, nisu se mogli vidjeti s njim jer ih je u tome sprijecio protokol koji ih je uputio na predsjednikovu suprugu Nadu.

Sam bivsi predsjednik Gligorov je ovih dana, u neglasnoj fusnoti, demantovao navod Boskovskog da je bio u njegovom ministarskom kabinetu a pogotovo da mu je pohitao u zagrljaj u znak zahvalnosti sto je po prvi put, kao zrtva atentata, saslusan.

Do sada se na rjesenju enigme "Pokusaj atentata" okusalo pet ministara unutrasnjih poslova. Koliko bar javnost zna, do nekih opipljivijih tragova nisu dosli. S vremena na vrijeme, u javnosti (i ne samo domacoj) operisalo se s tri moguce varijante: da se radi o albanskoj mafijasko-politickoj grupaciji povezanoj sa skopskim selom Grcec iz kojeg je poticao "darodavac" vozila u kome se nalazio Gligorov, drugo, da se radi o albansko-srpskoj grupi ciji cilj je bio navodna podjela Makedonije i, najzad, da je za neke svoje ciljeve atentat rezirala bugarska multinacionalna kompanija "Multigrup".

Po svojim nastupima koji su mnoge podsjetili na Prleta i drugove iz televizijske serije "Otpisani" (na kojoj je, zacijelo, odrastao), procuo se upravo Ljubomir Frckovski. Glavnim makedonskim gradom se poput vica svojevremeno prepricavao uzaludni pokusaj policije da pretresom nekoliko stotina stanova, kuca i garaza pronadje pijesak kojim je bila napunjena vreca koja se nalazila u automobilu-bombi!? Kao i u toj epizodi, svi tragovi kao da su ostali u pijeskuFrckovski je navode aktuelnog ministra prokomentarisao rijecima: "nacinom kako se sada radi postoje sve sanse da se upropasti nastavak istrage". Mogucnost krivicne prijave i pritvora nije zelio komentarisati.

Pavle Trajanov koji je u pokusaju rasvjetljavanja atentata kao ministar ostao zapamcen po objavljivanju nagrade od milion maraka za relevantne informacije, pak, podsjeca da u vrijeme njegovog mandata niti Boskovski niti bilo ko iz njegove partije VMRO-DPMNE nije pokazivao nikakav interes za odgonetanje ovog rebusa.Trajanov priznaje da je u vrijeme atentata ucinjeno dosta gresaka - oprana je ulica na kojoj je atentat izvrsen, sto ce reci, unisteni su moguci bitni dokazi, prostor oko samog mjesta atentata nije zatvoren, grad nije bio blokiran a i granicni prelazi su prekasno zatvoreni. Greska je sto je za shefa istrage odredjen nacelnik kriminalisticke policije a ne obavjestajna sluzba

Skoro svi vazniji policijski funkcioneri iz onog vremena preko novina su se javili detaljima u svoju odbranu. Mnogi napominju da je Frzckovski zaista bio covjek koji je "vedrio i oblacio" u Ministarstvu, no ipak, ukazuju i da mnoge greske i propusti nisu uradjeni namjerno nego iz neznanja. Ali, da bi ponovo zagolicale mastu citalaca, novine su sastavile galeriju likova koji su pod "nerasvijetljenim okolnostima" "otisle s ovog svijeta" a imale su neke veze s atentatom i njegovim razotkrivanjem. Pominju se, tako, bivsi tjelohranitelj Gligorova koga je "zgazio voz", jedna sluzbenica policije koja je "izvrsila samoubistvo", pogibija brata "darodavca" mercedesa

Javnost naviknuta na "nestasluke", procjenjuje da se radi o politickim motivima aktuelnog ministra policije koji "poravnava racune s neistomisljenicima". Nije naime nikakva tajna, partija premijera Ljubca Georgievskog nastojala je za posljednje dvije godine policiju dobro "navodniti" svojim provjerenim ljudima. Ako je tako, ima li boljeg nacina nego "napakovati" prethodnicima a i onima koji su u sluzbi ostali (a nisu "nasi")? Prenese li se cijela prica na opsti politicki teren, sve se prelama kroz prizmu odnosa VMRO-DPMNE - Socijaldemokratski savez. U vrijeme atentata vlast je neprikosnoveno drzao Socijaldemokratski savez i svako njegovo (ne)cinjenje u slucaju atentata moglo bi dobro doci. Dalje, neki analiticari dovode u vezu tadasnju i sadasnju funkciju Ljubomira Frckovskog: tada ministar koji svakako nije bezgresan u slucaju atentata (i sire) i sadasnji savjetnik predsjednika Republike koji je od gorljivog pristalice Socijaldemokratskog saveza postao, blago receno, simpatizer predsjednika Trajkovskog ciji politicki zavicaj je VMRO-DPMNE. U istim krugovima se vjeruje da je Trajkovski isuvise pod uticajem Frckovskog koji sada, u ime Trajkovskog, (pre)revnosno brani nuznost promjene Ustava i davanja, kako se to u proVMRO-vskim krugovima tumaci, sirih prava Albancima.

Zasto se Boskovski prisjetio atentata? Da li se radi samo o zelji za dokazivanjem ili necem krupnijem? Njegovi protivnici sumnjicavo vrte glavom upozoravajuci na okolnost da je za shefa istrage postavljen covjek koji je prije cetiri godine "paradirao" svjedocanstvom da zna, ko je pocinilac. Za sada sve lici da ce i motivi Boskovskog ostati jedna od tajni kao sto je to, uostalom, i sam atentat.

ZELJKO BAJIC