Opasno i neuspjesno

Podgorica Oct 21, 2001

Crnogorska borba protiv sive ekonomije

Evidentno je da poslije pocetnog elana borba protiv duvanskog svercerskog lobija naglo posustaje. Dok premijer Vujanovic smatra da je najveci problem losa organizacija legalnog trzista, potpredsjednik Vlade Zarko Rakcevic u prvi plan istice strah od odmazde mocnog svercerskog lobija

AIM Podgorica, 21.10.2001. godine

"Program suzbijanja sive ekonomije je zdravo koncipiran i uspjece ukoliko bude sprovoden u kontinuitetu", tvrdi crnogorski ministar trgovine Ivan Raicevic. Ipak, tri mjeseca posto je Vlada Crne Gore donijela set uredbi pod zajednickim nazivom - Program mjera borbe protiv sive ekonomije - crnogorsko trziste ne biljezi znacajnije promjene.

Dugogodisnji centri za distribuciju ilegalno uvezenih roba - Kamionska pijaca u Podgorici i buvljak u Tuzima - rade kao u "stara dobra vremena" najvece krize. Na "veliko" i "malo", prodaju se: ulje, secer i brasno, konzerve ribljih i mesnih preradevina (na nekima su jos uvijek vidljive oznake humanitarnih organizacija preko kojih su stigle u Crnu Goru), suhomesnati proizvodi, jeftina kozmetika sumnjivog kvaliteta, "bugarska" piratska izdanja novih i starih muzickih hitova ...

Tu su i akcizne robe koje su, prema tvrdnjama nadleznih, prioritetna "lovina" u akciji suzbijanja sive ekonomije. Prije svega rijec je o cigaretama, alkoholu i kafi. Istovremeno, uvoznih cigareta jos nema u legalnoj prodaji. Slicno je i sa vecim dijelom alkoholnih preradevina iz uvoza koje se trenutno nalaze na ovdasnjem trzistu.

I pored toga, ministar trgovine u Vladi Crne Gore Ivan Raicevic u svojoj izjavi za "Monitor" isijava optimizam: "Stvorili smo ambijent koji omogucava kontinuirani rad na suzbijanju sive ekonomije. Uredbom o tranzitu robe kroz Crnu Goru i Uredbom o pijacnoj prodaji, na relativno dobar nacin uredili smo ove oblasti. Time se jedan vazan segment sive ekonomije stavlja u pravnu regulativu, a paralelno sa tim pojacali smo inspektorski nadzor i kontrolu nelegalnog rada i prometa robe bez porijekla. Pocetni rezultati su zadovoljavajuci..."

A startna racunica sa kojom je Vlada usla u cijeli projekat pokazala je da bi kvalitetnijom naplatom drzavnih dazbina republicki budzet samo od prodaje stranih cigareta prihodovao 40 - 60 miliona maraka vise nego do sada.

Evidentno je, ipak, da poslije pocetnog elana borba protiv duvanskog svercerskog lobija naglo posustaje. Ponovo su proradili magacini za prodaju ilegalno uvezenih cigareta na periferiji Podgorice. Doduse, njihova vrata nijesu kao nekada sirom otvorena, ali zainteresovane musterije bez mnogo truda i opreza dolaze do zeljene robe.

Slicno je i u centru Podgorice. Na trotoarima ispred robne kuce "Podgoricanka" i knjizare "Kultura" mogu se, u svako doba dana i noci, nabaviti cak i one cigarete koje su poslije prvog talasa vladine akcije suzbijanja sive ekonomije bile deficitarne ("kim" i "rotmans", na primjer). Lanac ilegalne nabavke ocigledno je ponovo uspostavljen i stabilizovan, naocigled policije i ostalih inspekcijskih sluzbi kojima je posao da sprjecavaju nelegalnu trgovinu.

Njihov ucinak se za sada svodi na to sto su iz igre eliminisani "nezavisni distributeri" - oni koji su se u posao ilegalne nabavke cigareta upustili bez adekvatnog zaleda u drzavnim sluzbama. Istovremeno, veliki ilegalni grosisti su sacuvali svoju robu i uhodane lance nabavke i distribucije. Uz sve to, dobili su sjajnu priliku da povecaju cijene. Tako i zvanicna statistika biljezi da su tokom septembra duvanske preradevine i pice poskupili za priblizno 15 odsto.

S druge strane, niko jos nije uspio da na legalan nacin kontingentom stranih cigareta snabdije crnogorsko trziste. U prodajnim objektima podgorickog Duvanskog kombinata uskoro bi se, navodno, mogle pojaviti cigarete uvezene iz Makedonije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. O nabavci kvalitetnijih (i skupljih) cigareta sa Zapada zasad nema informacija. Slicno je i u privatnom sektoru. Krajem septembra u dnevnoj stampi pojavio se oglas podgorickog preduzeca "Bar-kod", koje je najavilo distribuciju stranih cigareta i objavilo pozivni oglas za uvoznike. Medutim, prema saznanjima podgorickog nedjeljnika "Monitor", ni od toga zasad nema nista.

Zanimljivo je da ni predstavnici crnogorskih vlasti ni potencijalni uvoznici i distributeri akciznih roba ne zele dati preciznije objasnjenje: koji to - tako veliki, a tako tajni problemi usporavaju realizaciju tog unosnog posla. "Zahvaljujuci losoj organizaciji uvoza cigareta, nijesmo u mogucnosti da obezbijedimo njihovu kvalitetnu paletu", konstatovao je nedavno i crnogorski premijer Filip Vujanovic.

Medutim, Zarko Rakcevic, potpredsjednik Vlade zaduzen za finansije, suprotno Vujanovicu, ukazuje da su osnovni problemi na drugoj strani. On kaze: "Ne bih rekao da se radi samo o uobicajenoj sporosti. Dijelom se radi o nesigurnosti u mogucnost regularne prodaje i strahu od dobro organizovanih i uhodanih kanala mocnih klanova koji vec dugo kontrolisu trziste u Crnoj Gori. Zbog toga je borba za legalizaciju uvoznih cigareta teska i opasna".

Time je ponovo, ne samo u Crnoj Gori, prica o ilegalnom tranzitu i prodaji duvanskih preradevina dobila i politicke obrise. Jer, sve je izvjesnije da krupni sverceri rade pod zastitom jednako krupnih politicara i policajaca. A nakon Rakcevicevih tvrdnji sporno je samo to da li je u pitanju zajednicki interes ili strah onih koji bi morali da se uhvate u kostac sa svercerima.

Odgovora na to pitanje za sada nema. Sve sto su crnogorski mediji, do sada, uspjeli iscupati od svojih sagovornika jeste konstatacija vlasnika jednog privatnog preduzeca da su problemi na putu legalnog uvoza duvana i alkohola "brojni i interesanti, ali je jos rano da se o njima javno govori"!

Zoran RADULOVIC (AIM)