Reforme iza dimne zavese
Zašto su sporne uredbe Vlade Srbije o prometu akcizne robe
Demokrate Vojislava Koštunice optužile su Vladu Srbije da je svojim nelegalnim odlukama ozakonila šverc cigareta i uvela monopol u prometu nafte . Nije li licimerno pozivati se na postojeće zakone kada nam to odgovara, a kada nam ne odgovara dozvoljavati ,ili bar tolerisati,da oni budu malo i zaobidjeni?,odgovara premijer Zoran Djindjić..
AIM, Beograd.30.9.2001.godine
"Prema podacima kojima raspolažemo,uspeli smo da za pet meseci svedemo ilegalni uvoz cigareta sa 65 na 15-tak procenata.Čak 90 procenata prometa nafte i kafe uterali smo u legalne tokove",tvrdi sprski premijer Zoran Djindjić.Ovo je Djindjićev odgovor na optužbe da je umešan u šverc cigareta na Balkanu , a ujedno i podatak u prilog da nova srpska administracija pokušava da korumpiranu i kriminalizovanu državu vrati u zdravo, legalno stanje. Trgovinu akciznom robom Vlada je stavila pod kontrolu svojim uredbama, ali su joj ubrzo stigle zamerke da je prekoračila ovlašćenja i podzakonskim aktima uredila ono što treba da bude regulisano zakonom.
Prema rečima Vladana Begovića, direktora Savezne uprave carina u 2000. godini zvanično je uvezeno 150 tona cigareta, a ove godine 15 puta više. Na ime dažbina na cigarete u prošloj godini plaćeno je svega 26 miliona dinara (1DM=30 dinara),a ove 805 miliona, ili 31 puta više.MUP je, kako kaže ministar Dušan Mihajlović, protiv 14 carinika podneo krivične prijave zbog zloupotreba službenog položaja i primanja mita, a po istom osnovu odgovaralo je i 16 policajaca povezanih sa njima. Za osam meseci ove godine policija je u više od 5.000 zaplena oduzela preko 500 hiljada boksova cigareta i podnela 532 krivične prijave,a uhapšeno je 188 lica.Najvećim dosadašnjim uspehom policija smatra prekidanje švercerskog lanca organizovane duvanske mafije na transverzali Leposavić
- Brus - unutrašnjost Srbije gde je zaplenjeno 40.000 boksova cigareta u vrednosti preko 500.000 nemačkih maraka. U toj akciji uhapšeni su sadašnji i bivši komandir stanice milicije u Brusu i još jedan policajac zbog osnovane sumnje da su učestvovali u švercu .
Ni tržišna inspekcija nije sedela skrštenih ruku . Ove godine inspektori su zaplenili 645 hiljada litara naftnih derivata,1,5 miliona paklica cigareta, 97 tona kafe i 56 hiljada litara raznih pića.Podneto je oko devet hiljada prijava, na licu mesta je naplaćeno 23 miliona dinara mandatnih kazni.Finansijski inspektori zaplenili su akciznu robu vrednu 68 miliona dinara ,a samo u jednoj kontroli zapečaćeno je čak 340 trafika.
Navedeni podaci,medjutim, nisu sprečili čelnike Demokratske stranke Srbije (DSS), uz Demokratsku stranku (DS) vodeću članicu vladajuće koalicije DOS, da proteklih dva meseca izlože srpskog premijera Zorana Djindjića i članove njegovog kabineta neuobičajeno oštrim napadima. Demokrate Vojislava Koštunice optužile su Vladu da je svojim odlukama ozakonila šverc cigareta i uvela monopol u prometu nafte ,što je ključni dokaz da je povezana sa mafijom.Glavni argument DSS predstavljalo je tumačenje profesora Pravnog fakulteta u Beogradu dr Koste Čavoškog koji je u vladinim uredbama video kršenje saveznog Ustava, jer se "iz sistema carinjena izdvaja Kosovo iako je ono sastavni deo SRJ" i nezakonitost,pošto "Vlada Srbije preuzima na sebe prava koja ima samo savezna država kada je reč o propisivanju pravila carinjena". Po mišljenju Dragana Maršićanina,potpredsednika DSS i predsednika Skupštine Srbije uvodjenjem monopola kod nafte krši se Ustav Srbije.Dodatni argument su bili i navodi strane štampe, zagrebačkog "Nacionala", londonskog "Obzervera" i frankfurtskog "Fajnenšal Tajms Dojčland" o navodnoj vezi premijera Djindjića sa nekim licima za koja se pretpostavlja da su bosovi šverca cigareta na Balkanu.
Naspram tih "činjenica" ništa nije vredelo tumačenje Vlade da je uredbu o uvozu nafte donela jer je tako na najsigurniji način mogla da spreči šverc nafte; uredba o carinjenju cigareta u tranzitu doneta je osim da bi sprečila šverc još i da bi ipak nešto naplatila od onih koji voze akciznu robu namenjenu uvoznicima sa Kosova, jer na osnovu odredbi saveznog zakona to ne bi mogla.DSS je,medjutim, ostao uporan u kritikama Sve ih je konačno uobličio predsednik Jugoslavije i predsednik DSS Vojislav Koštunica. Ni malo uvijeno,na skupu "Strategija reformi" rekao je da "nema tog opravdanja, pa zvalo se ono i srpovodjenje reformi, koje bi moglo da pravda kršenje zakona i ustava".Odmah mu je odgovorio srpski premijer pitanjem zašto je uopšte započeta obavezna privatizacija, kada sutra neki zaljubljenik u državnu i društvenu svojinu može da pokrene spor pred Ustavnim sudom i obori zakon jer postojeći Ustav garantuje sve oblike svojine. Nije li licimerno pozivati se na postojeće zakone kada nam to odgovara, a kada nam ne odgovara dozvoljavati, ili bar tolerisati ,da oni budu malo i zaobidjeni?", pitao je Djindjić, ali odgovor nije dobio.
Ni jedan propis iz poreskog paketa koji je donela Skupština Srbije faktički nije mogao da bude zakonito donet, pošto predhodno nije bilo promenjeno savezno zakonodavstvo. Ni jedan dinar od tranzita akcizne robe na Kosovo preko Srbije ne bi se slio u budžet da republička Vlada nije intervenisala. Savezni propisi koji važe samo do granica Crne Gore i Kosova,naime, predvidjaju da se roba u tranzitu carini na mestu odredišta. Da ne bi zaustavila tranizt, a opet da bi sprečila šverc baš iz ovih delova zemlje,vlada Srbije je uvela obavezu uvoznika da pri ulasku u Srbiju polože depozit i plate osiguranje za robu u tranzitu.
Kočiti započete ekonomske reforme rušeći Vladu time što se tvrdi da su njene reforme lažne,da je vladanje uredbama isto što je činio Milošević, a da se istovremeno traži poštovanje zakona i Ustava koji u najmanju ruku ne omogućavaju promene u odnosu na Miloševićev režim, nesumnjivo je pokušaj prikrivanja nekih drugih ciljeva. Otuda, svima koji poput DSS imaju primedbi kako Vlada "nastavlja raniju praksu", Djindjić poručuje da je "bilo dovoljno teorijskih rasprava šta su čije nadležnosti".Odnosno, da su sada merodavna jedino dela.
Ko se zašta zalaže vidi se i u "ratu" guvernera NBJ Mladjana Dinkića sa Saveznim vrhovnim sudom koji poništava odluke NBJ o zatvaranju nesolventnih banaka, što je prvi korak u najavljenoj reformi bankrastva. Ili, kadaVelja Ilić, gradonačelnik Čačka ne čekajući najavljeni Zakon o duvanu u Srbiji, koji treba da regulliše uslove za izgradnju fabrika i distribuciju stranih cigareta, dobija sve potrebne papire od saveznih organa za podizanje fabrike cigareta sa grčko-kiparskim partnerom u Čačku. Sve se dogadja u jeku najvećih kritika Vlade što je pokušala da u zemlju dovede jednog velikog svetskog proizvodjača duvana.
Teško je u takvoj situaciji i pomisliti da bi takozvani legalisti ozbiljno mogli da prihvate posve razuman predlog dr Miroljuba Labusa, potpredsednika Savezne vlade, da bi savezni parlament morao do konačnog dogovora o budućnosti federacije,da se usredsredi samo na odluke koje su u interesu reformskih procesa u Srbiji, pošto one na drugim područjima ionako ništa ne znače.
Tatjana Stanković (AIM)
.