Tuča optuženih za ratni zločin

Zagreb Sep 18, 2001

Aim, Zagreb, 18.9.2001.

U hodnicima Županijskog suda u Rijeci, odigrao se u ponedjeljak ujutro pravi rašomon. Toga je dana, prema predviđenom planu i programu, započeo nastavak suđenja Tihomiru Oreškoviću, generalu i alkarskom vojvodi Mirku Norcu, te Ivici Rožiću, Stjepanu Grandiću i Milanu Čaniću. Oni su osumnjičeni da su počinili ratne zločine na području Gospića u jesen 1991. godine, kada je iz tog ličkog gradića, ali i nekih susjednih mjesta, najprije nestalo a potom i likvidirano stotinjak građana, većinom srpske, ali dijelom i hrvatske nacionalnosti. Glavna rasprava trebala je, na ovom suđenju, započeti još početkom srpnja, ali je, zahvaljujući manevrima Oreškovićeve obrane, sve do ponedjeljka uspješno otkazivana, uglavnom zbog navodne Oreškovićeve zdravstvene nesposobnosti. Prema kuloarskim informacijama, ovoga puta trebalo je biti drugačije: među optuženicima je, navodno, dogovoreno da više neće dolaziti do otezanja rasprave, a zauzvrat bi jedan od optuženih - Milan Čanić - bio pušten iz pritvora, nakon čega bi se branio sa slobode.

U ponedjeljak ujutro, sudnica je - po tko zna koji put - ipak gledala isti scenarij. Oreškovićev odvjetnik Željko Olujić, i ovaj je puta objasnio sutkinji kako je njegov branjenik - inače, prvooptuženi na ovom procesu - još početkom rujna završio u bolnici za osobe lišene slobode, zbog niza zdravstvenih poteškoća, ali se, navodno zbog toga da mu se ne pripiše otezanje suđenja, samoinicijativno odlučio pojaviti na sudu. No, dodao je Olujić, Oreškovićevi problemi s vidom, bol u želucu, kralježnici i potkoljenici, šećerna bolest i posttarumatski sindrom, ipak su utjecali na Oreškovićevu sposobnost za suđenje. Olujić je, povrh zahtjeva za novom odgodom glavne rasprave, izrazio i zahtjev da se Orešković posebno liječnički pregleda (ovaj put, od strane lijčenika koji nisu zatvorsko osoblje) uz dodatno vještačenje o njegovom zdravstvenom stanju. Olujić je dodao da je Oreškoviću, iz njegove ćelije, trinaest dana prije suđenja ukradena i dokumentacija s uputama odvjetniku, pa je tu činjenicu dodao navedenim zahtjevima za odgodu suđenja. Sutkinja Šarić tada je odredila polusatnu pauzu.

Uz manje izmjene, bio je to scenarij koji je sudnica riječkog suda - kako smo već rekli - dosad često viđala u ovom predmetu. Na tom mjestu, međutim, događa se jedan posve novi element. Uvertiru u spor mogli su vidjeti samo vrlo tankoćutni psiholozi. Norčev odvjetnik Tomislav Sabljar u trenutku isticanja zahtjeva za odgovdom, krajnje iznerviran, zapitao je Olujića - "no, kolega, što vam to treba" dok je, prema tvrdnjama očevidaca, lice Mirka Norca poprimilo izraz potisnutog bijesa. Taj je, suspregnuti bijes, prokuljao čim se Norcu pružila prilika.

Norac je - na putu do zatvora - fizički nasrnuo na Tihomira Oreškovića. Tu sada dolazimo do posve oprečnih prikaza događaja. Odvjetnik Mirka Norca Tomislav Sabljar, koji je bio prisutan kada se događaj zbio, tvrdi kako je Mirko Norac na putu prema ćeliji lagano, rukom, odgurnuo Oreškovića, iznerviran njegovim novim zahtjevom za odgodom suđenja. Oreškovićev branitelj Željko Olujić tvrdi, međutim, da je Mirko Norac pogodio Oreškovića klasičnim udarcem šakom u glavu. Novinski naslovi bili su još sočniji. Dok su Slobodna Dalmacija, Novi i Večernji list u naslovima tekstova istakli kako je Norac "šakom u glavu udario Oreškovića", zagrebački Jutarnji list tvrdi kako je Norac - "Nokautirao Oreškovića". Novinari tvrde da je sukobu prethodila i oštra verbalna rasprava: Norac je, navodno, Oreškoviću oštro prigovorio zbog ponovnog otezanja, na što je Orešković poslao Norca u .. materinu. Potom je uslijedilo to što je uslijedilo.

U svakom slučaju, riječ je o prilično bizarnom incidentu, obzirom na rang suda, strogost čuvarske službe i razinu samog suđenja. Nakon polusatne pauze, suđenje je nastavljeno, a cijeli je incident ozvaničen nakon što ga je u sudnici prepričao Oreškovićev branitelj. Odluka o obznanjivanju skandala došla je, po svemu sudeći, u zadnji čas - nakon što je Orešković, na početku nastavka suđenja, došapnuo Olujiću da s tom činjenicom upozna javnost.

Epilog ove priče bit će poznat uskoro. Naime, nakon okončanja suđenja, sutkinji Iki Šarić privedeni su stražari koji su vodili Norca i Oreškovića u zatvor (oni su i jedini očevici događaja) te sam Norac, vjerojatno radi izjave o napadu na Oreškovića. Po svemu sudeći, bit će kažnjeno osoblje suda koje je dopustilo da do sukoba uopće dođe, ali je lako moguće da će Orešković i Norac, ubuduće, na suđenja dolaziti u lisicama, čega su dosad bili pošteđeni.

Premda se doimlje tek kao bizarnost iz pravosudne prakse, sasvim je moguće da je ovaj nesvakidašnji incident ipak otkrio značajnije napukline unutar "gospićke skupine". Pažljiviji promatrači tvrde, naime, da su neslaganja između Norca i Oreškovića znatno starijeg datuma: oni tvrde da se dvojica možda ključnih vinovnika gospićkih ratnih događanja ne slažu već od samog početka rata u Hrvatskoj, to jest sve od 1991. godine. Razlozi neslaganja nisu sasvim poznati. Moglo bi ih osvježiti, pa i znatno pojačati, i jedno otkriče razmjerno novijeg datuma. Prema nekim izvorima, Orešković - kako tvrde kuloari - još od ljeta priželjkuje da mu se sudi u Haagu, a ne u Rijeci. Ta zamisao nije lišena logike. Tihomir Orešković nije, naime, u Gospiću - u vrijeme kada su počinjeni zločini - imao nikakvu vojnu funkciju, nije obnašao nikakvu važnu političku funkciju, pa bi - smatra on - u Haagu mogao proći bolje nego u Rijeci. To bi, kako tvrde upućeniji analitičari, sav teret za gospićke zločine bacilo na Mirka Norca, koji je bio istaknuti vojni zapovjednik na tom području. Tihomir Orešković svojevremeno je demantirao takva nagađanja - u dopisu kojega je poslao riječkom Novom listu, koji ih je i objavio - no, uz zanimljiv dodatak kako mu nisu jasni "suokrivljenici i njihovi branitelji koji se nisu pridružili zahtjevu za izuzećem riječkog suda". Moguće je - špekuliraju novinari Novog lista - i da se Orešković plaši kako neki drugi okrivljenici žele u Haag, što bi značilo da se njemu može pripisati veća krivnja, nego što je zamislivo u postojećim okolnostima.

Suđenje Oreškoviću i gospićkoj skupini - to je zadnja vijest - ipak se odgađa, jer će nad Oreškovićem morati biti provedeno vještačenje, budući da Orešković, prema nalazima neuropsihijatra, nije u stanju sudjelovati na suđenju. Suđenje je odgođeno na neodređeno vrijeme, a Oreškovićev odvjetnik demantirao je mogućnost da se rasprava nad njegovim branjenikom nastavi u sudu. To je - rekao je Olujić - moguće samo ako sud u Rijeci bude osptruirao raspravu, a o tome nema ni govora.

Boris Rašeta