Makedonska paravojska postoji!

Skopje Sep 7, 2001

Sad i makedonska strana sama tvrdi da postoje neidentifikovane oruzane formacije koje igraju ulogu policije. Nedelnik "Aktuel" o tome pise u dosieu "Paravojska na makedonski nacin", "Dnevnik" na naslovnoj strani donosi informaciju o formaciji "Uskok" iz Prilepa, dok "Start" pominje "crvene beretke DPMNE" i parapolicajce premijera Ljubco Georgievskog i ministra unutrasnjih Ljube Boskovskog. U postojanje paravojske sumlja i ministar odbrane Vlado Buckovski

AIM Skopje, 07.09. 2001

Skopski dnevnik "Utrinski vesnik" 6 septembra na svojoj naslovnoj strani kao udarnu informaciju donosi vest da je NATO intervenirao u oruzanom sudiru makedonskih parapolicajaca sa policajcem-Albancem iz redovnog sastava u blizini tetovskog sela Zelino. NATO je tom prilikom stao u odbranu policajca-Albanca i o otme izvestio makedonsku vladu. Ova vest je u makedonskoj javnosti prodrla preko redovne pres konferencije NATO-a u Skopju. Makedonsko ministarstvo unutrasnjih poslova se jos nije zvanicno izjanilo o slucaju kojeg istrazuje, tj "prikuplja podatke". "Utrinski", na osnovu svojih izvora tvrdi da se incident desio dva dana ranije u jutarnjim satima kada je prilikom odlaska na posao zamenik komandira policiske stanice u Tetovu, odio za putni saobracaj, Agim Bafqari, koji zivi u jednom tetovskom selu, na starom putu ka gradu bio zaustavljen od coveka u maskirnoj uniformi i sa crvenom beretkom. Tom prilikom doslo je do verbalnog obracuna i malo je falilo da regularni policajac izvuce deblji kraj, da se nisu pojavili NATO vojnici koji su stali u njegovu odbranu. Na pres konferenciji NATO-a portparol Beri Djonson je dilomatski odgovorio na jedno novinarsko pitanje dali je bilo paravojnika u sukobu: "jedini policajac u slucaju je bio onaj u ciju odbranu smo stali".

Prica o makedonskoj paravosjki nije uopste nova, ali jeste novo to sto o njoj sve vise pisu i mediji na makedonskom. Novinarka poznatog nemackog nedeljnika "Spigel" koja je uspela uci u Aracinovo, koje je bilo pod kontrolom makedonske UCK, par dana pre ofanzive makedonskih bezbedonosnih snaga, u reportazi koju je objavila upravo kada je ofanziva bila u toku jedna je od prvih koja je pomenula postojanje makedonske paravojske. Ona je naime u Aracinovo usla pomocu pripadnika UCK, ali Aracinovo nije mogla napustiti istim putem, jer je u medjuvremenu policija zatvorila obruc oko sela. Uputila se u obliznje albansko selo za koje makedonske snage su smatrale da je napusteno, ali u kome se bila vratila jedna porodica. Ona je ugoscena u kuci tih svojih domacina, ali je zajedno s njima prakticno probdela noc jer su se svi "strecali" na svaki sum izvana. Naime, domacini su tvrdili da u albanska napustena sela makedonska policija pusta paravojnike koji plackaju, unistavaju imovinu, a i kako ce se kasnije videti, i "obradjuju" ljude ukoliko na njih naidju.

Makedonskoj javnosti je poznato kada je nesto pre tri meseci formirana "vlada politickog jedinstva" da je jedan od njenih prvih odluka bila formiranje koordinacionog tela za spravljanje s krizom. A njegova pak prva odluka bila je da miistar unutrasnjih poslova i njegovo ministarstvo nateraju da oduzmu od civila oruzje koje su delili po svom (makedonskom etnickom) nahodjenju. Tom prilikom ministar unutrasnjih Ljube Boskovski je demonstrativno podneo ostavku u clanstvo ove koordinacije smatrajuci da se ovo telo vise bavi "akademskim diskusijama" umesto odbranom domovine.

Od tada pa do slucaja u v\blizini sela Zelino albanski izvoriu su u raznim prilikama spominjali postojanje makedonske paravojske, posebno u tetovskom kraju. Nesto o cemu su strani novinari gotovo redovno pisali izvestavajuci sa ovog terena.

Ovih dana londonski "Sandej Tajms" napisace, a ovdasnji mediji preneti, da se "Makedonci oruzavaju i formiraju paravojne odrede". Po "Tajmsu" ovi odredi se formiraju jer se da nakon zavrsetka "Neophodne zetve" i povlacenja NATO vojnika ocekuju zestoki oruzani sukobi, te da je njihov planer upravo ministar unutrasnjih Boskovski. On je dao i izjavu "Njujork tajmsu" u kojoj je objasnjavajuci da "Operacija NATO-a - sakupljanje oruzja kojeg poseduju albanski teroristi jeste samo 'simbolicno razoruzavanja'", te upozorio da ce makedonska antiteroristicka policija zapleniti ostatak ilegalnog oruzja u posedu "albanskih terorista".

Novinar "Sandej Tajmsa" Djon Svejn tvrdi da pri ulasku u selo Neprosteno pripadnici makedonske UCK u kuci lokalnog policajca nasli dokumente potpisane od strane Boskovskog u kojima se naredjuje da se selo etnicki ocisti, naravno od Albanaca. Novine tvrde da je Hasan Emini otet od strane makedonske paravojske da bi bio razmenjen za otete Makedonce od strane UCK. "Mi iz NOA raspustamo nase odrede i demilitariziramo se, a Makedonci legaliziraju svoje paravojske", navodi "Tajms" izjavu pretstavnika makedonske UCK. Londonski dnevnik pise i da na aerodromu Petrovec jos uvek stize moderno naoruzanje iz Ukraine.

Pisanje "Sandej Tajms" jee zvanicno demantirano ne samo od MUP, vec i makedonske vlade.

Ministar odbrane Vlado Buskovski je pak na jednom skupu u Skopju izjavio: "Postojanje makedonskih paravojski je jedna od tabu temna, jer Makedonci smatraju da ce usciniti veliki greh ako progovore o tome. Ali, nemili dogadjaji zadnjih dana, glavno na albanskim objektima, mogu znaciti i postojanje i nekih drugih ekstremmista". Buckovski je ovu izjavu povezao sa serijom nerazjasnjenih eksplozija u Skopju, na levoj obali Vardara: "Nasuprot preciznih brojki o svim prekrsajima prekida vatre, jos uvek nema oficijalnog obavestenja o eksplozijama iz zadnjih dana". Po Buckovskom taktiziranje MUP-a ostravlja prostor za ovakve spekulacije.

"Dnevnik" je ovih dana objavio informaciju o vojnoj formaciji "Poskok" ciji pripadnici u policiskim uniformama traze od uspesnih firmi pare za " ocuvanje integriteta i suvereniteta Republike Makedonije". "Poskok" svoje zahteve inace salje faksom i upotrebljava uobicajeni okrugli pecat za normalne firme! Ova formacija inace zapretila je gigantu Tutunskom kombinatu u Prilepu da ce ga dicu u vazduh ukoliko ih (finansiski) ne pomogne. Oglasio se i portparol Ministrastva odbrane koji smatra da "paravojne organizacije stete Makedoniji", te da "nadlezni organi trebaju sprovesti istragu i staviti kraj pokusajima da se formiraju ovakve formacije izvan legalnih institucija".

Nedeljnik "Strat" je pre dve nedelje pisuci o "crvenim beretkama DPMNE" tvrdio da vladinu zgradu cuvaju pripadnici "nekakve nove (para)policiske foirmacije sa crvenim beretkama, koje je dpmeneovski "Vecer" ekspresno promovirao u novu specijalnu jedinicu MUP-a". Nedeljnik inace crvene beretke dovodi u vezi nereda u Bitolju i Prilepu i kaze da su "tamo bile poznate pod imenom "Todor Aleksandrov". "Start" potseca da je prvi pisao o tome da odmah nakon dogadjaja na tetovskom Kaleu pomenuo postojawe paravojnih formacija "cije je formiranje zapocelo u glavnom gradu i iza kojeg su bili pripadnici skopskog podzemlja bliski tadasnjem drzavnom sekretaru, danas sefu policije Ljube Boskovskom". List pominje da su tek nakon toga o tome poceli pisati i strani mediji.

U zadnjem broju ovaj nedeljnik pise, pozivajuci se na svedoka, da su paravojske georgievskog i Boskovskog digle u zrak dve djamije u tetovskim selima, te da "izvori STRAT-a govore da nova specijalna jedinica nazavana "lavovi". Ustvari, jeste parapolicija ciji zadatak je... raspirivanje mrznje i medjuetnickog sukoba po scenariju ranijeg sefa bugarske obavestajne sluzbe Brito Asparuhova".

Nedeljnik "Aktuel" u svom dosieu "Paravojska na makedonski nacin" pise o tome da u vezi makedonske paravojske se "uvek pominju lica iz VMRO-DPMNE, kao i onih koji su joj bliski": "Ovo se posebno dovodi u vezu sa nekoliko pokusaja premijera Georgievskog da uvede ili isprovocira uvodjenje vojnog stanja, sto bi mu omogucilo da ucvrsti vlast koja mu vec duze vremena izmice iz ruku". Nedeljnik iznosi i podatak da paravojska raspolaze budjetom od 80 miliona australiskih dolara obezbedjenih od donacija, te da su njeni organizatori visoki vladini funkcioneri i direktori nekih preduzeca iz istocnog dela zemlje. Novine navode i pretpostavku da je klasicnim reketom obezbedjena suma od 660 000 nemackih maraka za potrebe ovakvih formacija.

Ocito "glasnost" u makedonskoj javnosti o makedonskim paravojnim formacijama jaca sa suzavanjem prostora za delovanje onih koji su jos uvek za vojni izlazak iz krize, koji se uglavnom lociraju oko premijera Georgievskog i prvog policajca Boskovskog, koji je sve vise na meti zapadnih medija i organizacija za monitoring ljudskih prava, njegovo ime se u zadnje vreme cesto pominje u kontekst Haga. Sam Boskovski je nedavno izjavio da ako je potrebno da svoje zalaganje za obranu domovine plati odlaskom u Hag da se toga ne boji.

ISO RUSI