Vatrena "zetva"

Skopje Sep 7, 2001

AIM-junior, Skoplje, 05. 09. 2001.

Serija eksplozija podmetnutih bombi u glavnom gradu Makedonije obiljezila je pocetak "Zetve" NATO-snaga. Na dan kada je zapocela operacija NATO-snaga za skupljanje oruzja naoruzanih Albanaca, simbolicno nazvana “Presudna zetva”, 27. Avgusta, u Skoplju su odjeknule tri eksplozije bombi. Eksplozije su se nastavile i narednih dana, sve do 3. Septembra. Za napade je karakteristicno to sto nema povrijedjenih osoba a bombe su postavljene u naseljima s pretezno albanskim stanovnistvom i objektima ciji vlasnici ili korisnici su etnicki Albanci i akedonci-muslimani. Detonacije su se cule u nocnim satima, obicno izmedju jedan i tri sata po ponoci. Skoro identican nacin na koji su napadi izvedeni ukazuje da je jedna ili vise dobro organizovanih grupa izvrsila sve napade; razlozi su za sada nepoznati. Nadlezni organi i dalje vode istragu na rasvjetljavanju slucajeva, medjutim do sada nisu otkriveni pocinioci niti, pak, ima osumnjicenih.

Prve tri eksplozije dogodile su se u noci izmedju 26. I 27. Avgusta na razlicitim lokacijama u Skoplju. Prva detonacija je registrovana u 23,20 sati u kontejneru za smece u naselju Skoplje Sever gdje zivi velik broj albanskih porodica. Oko dva sata poslije ponoci eksplodirala je naprava postavljena na parkingu przionice za kafu "Amor" u naselju Cento. Przionica je vlasnistvo Shabi Nuhije. Treca detonacija se cula iste noci oko tri sata ujutro u suterenu trznog centra "Mavrovka" u naselju Bit-Pazar. U eksploziji potpuno je unisten inventar i okna na kaficu "Fontana" ciji je vlasnik Iso Kanzovski. Naredna bomba je eksplodirala kroz dva dana na ulici pred osnovnom skolom "Liria" u naselju Cair. Najveci broj ucenika ove skole su albanske nacionalnosti. Bomba koja je eksplodirala 30 minuta po ponoci nije povrijedila nikog a nije prouzrokovala ni materijalnu stetu. Narednog dana zitelje naselja Cair ponovo je potresla snazna eksplozija podmetnuta u restoranu vlasnika Albanca. Bomba je eksplodirala dva sata iza ponoci pri cemu je pricinila materijalnu stetu na krovu objekta. Dvije noci kasnije, tri eksplozije ponovo su se cule u Skoplju. Najprije u dva sata ujutro snazna eksplozija ostetila je dio prodavnice za prodaju vozila ciji su vlasnici Sabri i Ismet Mustafa. Sat kasnije nepoznati pocinioci bacili su molotov-koktel na cajdzinicu u naselju Cair Imera Sefe. U medjuvremenu bomba je bacena i u dvoriste porodicne kuce porodice Zeqiri u naselju Radisani. Ni u jednoj od tri eksplozije nije bilo povrijedjenih. Posljednja eksplozija dogodila se 3. Septembra u dvoristu porodice Ajdini u naselju Cento. Pricinjena je velika materijalna steta na objektu, no zrtava nije bilo.

Serija eksplozija izazvala je razlicite reakcije kod Makedonaca i Albanaca pri cemu su, razumije se, bombe podmetnuli oni drugi. Uz to se navode argumenti i pretpostavke, ko ima vise razloga da bude pocinilac. Pri tome kao da zaboravljaju, ko god da je pocinilac, ovakvi bombaski napadi imaju samo jedan cilj – zastrasivanje stanovnistva a od skoplja napraviti "balkanski Bejrut".

Sama "Zetva" koja ima za cilj razoruzanje pripadnika Oslobodilacke nacionalne vojske i povratak mira u zemlji mjeri se, takodje, razlicitim parametrima, opet u zavisnosti od etnicke pripadnosti gradjana Makedonije. Prema najnovijoj anketi Instituta za demokratiju i civilno drustvo, na pitanje, imate li povjerenja u NATO-snage, 60 odsto anketiranih Makedonaca je odgovorilo da nemaju a 75% Albanaca da imaju veliko povjerenje. Polovina Makedonaca smatra da operacija "Zetva" nece imati nikakvog uspjeha a 65 procenata upitanih Albanaca je odgovorilo upravo suprotno - da ce operacija biti uspjesna. U vezi s potpisivanjem Okvirnog mirovnog sporazuma, 80% Albanaca ga odobrava dok su Makedonci bili podijeljeni po ovom pitanju. Na pitanje, ko ce ometati mirovni proces, polovina Makedonaca se izjasnila da ce to vjerovatno uciniti albanske partije, a 35% Albanaca smatra da ce proces sprjecavati vladajuca partija VMRO-DPMNE. Jos uvijek niko sa sigurnoscu ne zna, kakav ce biti rezultat mirovne misije NATO-a no jedno je sigurno – da iza bombaskih napada stoji grupa ljudi koji zele raznijeti privremeni mir. Ukoliko neko izazove medjuetnicko nasilje u glavnom gradu, talas ce sigurno zapljusnuti cijelu zemlju. Da li ce se to zaista i desiti, zavisi od mnogo faktora kao i od misije NATO-a za koju se ocekuje da ce trajati do kraja septembra kada je predvidjeno da vojnici Alijanse napuste Makedoniju. Njihovim odlaskom nastace bezbjednosni vakuum koji ce pokazati, da li je Makedonija spremna za mir. Do tada ostaje pitanje, da li ce neko ponovo narusavati san Skopljancima kao nagovjestaj kosmara u koji zeli uvesti gradjane Makedonije.

STEFAN TALEVSKI