Istraživanje TI: Korupciona kuga u međunarodnim organizacijama

Sarajevo Sep 2, 2001

Banjaluka, 2. septembar 2001. (AIM)

'Tresla se gora, rodio se miš'! Ovom starom narodnom izrekom moglo bi se opisati stanje u BiH nakon objavljivanja izvještaja 'Transparensi internešnela' (TI) o korupciji predstavnika međunarodne zajednice u ovoj zemlji. Naravno, Boris Divjak, mladi magistar makroekonomije, predsjednik bosanskohercegovačkog ogranka 'Transparensi internešnela' se nipošto ne bi složio sa ovakvom ocjenom. On, naprotiv, misli da je istraživanje TI veliki pomak, jer niko do sada, nije javno prozvao međunarodne predstavnike u BiH za neodgovornost i netransparentnost u radu.

Ipak, kada je nakon dugog isčekivanja, 24. avgusta na konferenciji za štampu u Sarajevu, obnarodovan izvještaj TI -a sa simboličnim nazivom 'Ni međunarodna zajednica nije imuna na korupcionu kugu', novinari su bili prilično razočarani. Jer, u izvještaju nije bilo nijednog imena, nijedne cifre ili procenta za naslovnu stranu. Nagađanja o tome da će Divjak i drugovi prozvati Volfganga Petriča, Žaka Klajna ili već bivšeg američkog ambasadora Tomasa Milera, pokazale su se kao prazne kalkulacije.

Za razliku od novinara, koji su se osjetili izmanipulisanim, međunarodnim predstavnicima, a i mnogim domaćim političarima, pogotovo onima koji su slovili kao 'kooperativni', očigledno je pao kamen sa srca. Niko od relevantnih političara niti stranih diplomata, nije odreagovao na izvještaj TI-a, ako se izuzme kratka i prilično benigna TV prepirka između Borisa Divjaka i portparola OHR-a Aleksandre Štiglmajer.

Ustvari, istraživanje TI-a o korupciji u međunarodnoj zajednici, bilo je mnogo interesantnji medijski događaj prije nego poslije objavljivanja izvještaja. Cijelog avgusta trajala su nagađanja šta se krije u dokumentu TI-a, čije je objavljivanje nekoliko puta najavljivano i odgađano. U kancelariju TI u Banjoj Luci stigli su čak, tvrde pouzdani izvori, dopisi u kojima su dvojica najmoćnijih stranih medijatora Žak Klajn i Volfganag Petrič upozoravali TI i Borisa Divjaka da budu oprezni u istraživanju i da ne iznose neprovjerene i neutemeljene podatke. Pokazalo se da su jedino njihova strahovanja bila neutemeljena: TI je bio izuzetno oprezan. "Ne bih se složio sa takvom ocjenom: i ovo što smo objavili za OHR je previše, oni jednostavno nisu navikli da ih iko kontroliše. Možda su novinari razočarani, ali treba da znaju da mi nismo istražni organ, nego nevladina organizacija: mi ne smijemo da se bavimo pjedinačnim slučajevima, niti je to naš posao", objašnjava Boris Divjak.

Težište izvještaja TI o korumpiranosti međunarodne zajednice bilo je u dokazivanju da ne postoje mehanizmi koji međunarodnu zajednicu primoravaju na javnost i odgovornost u radu, niti postoji nezavisno nadgledanje njihovog djelovanja. "Većina dalekosežnih odluka po BiH donesena je van njenih granica", navodi se u izvještaju I obrazlaže: 'opravdanje da je to bilo neophodno, jer su dugo poslije sukoba glavnu riječ u BiH vodile ili još vode nacionalističke partije, koje su do njega i dovele, jeste utemeljeno, ali je stvorilo praksu koja se odomaćila i sada, kada tvrdimo da su na vlast došle demokrate'. Ova rečenica mnoge je navela na razmišljanje koje je bilo aktuelno i prije objavljivanja izvještaja: da li istraživanje TI ima političku pozadinu. Čuveno balkansko pitanje 'ko za koga radi' (u ovom slučaju Divjak), dobilo je i 'odgovor': zna se za koga, ako tvrdi da su sada na vlasti demokrate. "Ja to ne tvrdim, apsolutno. Živio sam u Velikoj Britaniji, znam šta je demokratija i ovo u čemu mi danas živimo je zaista daleko od demokratije. Da su na vlast 'došle demokrate' ne tvrdim ja, niti TI, nego upravo pojedini predstavnici međunarodne zajednice", objašnjava Divjak.

Prije nego je obnarodovan famozni izvještaj, upravo u doba kada je isčekivan kao tempirana bomba, u RS se pojavila priča da iza svega stoji SDS, jer je Boris Divjak 'bio savjetnik bivšeg predsjednika RS Radovana Karadžića'. Priča o Divjakovom savjetnikovanju potpuno je besmislena, ako ni zbog čega drugog, a ono zbog toga što predsjednik TI ima 28 godina, što će reći da bio još u 'kratkim pantalonama' dok je Karadžić vladao Srpskom. Ipak, ova glasina, koju je, navodno, plasirao lično Violgfgang Petrič, je bila ozbiljno prihvaćena u ovdašnjoj javnosti. "OHR je čitavu priču okrenuo na lični plan, plašeći se vjerovatno rezultata izvještaja. Naravno da ja nikad nisam bio Karadžićev savjetnik i naravno da TI nema ništa sa SDS-om. U našoj organizaciji nema nikog iz SDS-a: u Upravnom odboru imamo dvojicu Bošnjaka i još dvoje ljudi, politički potpuno neopredijeljenih, koji će biti uskoro zamijenjeni zbog neaktivnosti. Planiramo da angažujemo dvojicu novih istraživača, obojicu iz Banje Luke, jer želimo da i dalje sjedište TI za BiH bude u Banjoj Luci, a ne u Sarajevu", kaže Divjak, dodajući da je TI ogranak međunarodne organizacije Transparensi internešnel, i ako bi postojala i najmanja sumnja da bilo koja stranka ima uticaja na njihov rad, sekretarijat TI u Berlinu bi automatski oduzeo licencu.

Divjak se čudi što mu, kada su već htjeli da ga 'politički oboje', nisu prigovorili da je blizak Partiji demokratskog progresa, a ne SDS-u, stranci za koju je, kako kaže, ionako neizvjesno do kada će trajati. "Moj najbolji prijatelj među političarima je Mladen Ivanić. Upoznao sam ga još 1996. Čak sam prijavio doktorat kod Ivanića, ali je on sada suviše zauzet da bi mi bio mentor", kaže Divjak.

Uporedo sa pričom o 'Divjakovom savjetnikovanju' pojavila se i verzija po kojoj je visoki predstavnik Volfgang Petrič lično tražio od Ivanića da obustavi istraživanje Transparensi internešnela, obećavši mu, navodno, protivuslugu u vidu uklanjanja Milorada Dodika sa političke scene. Upravo Dodik je jedini političar iz BiH koji se imenom i prezimenom pominje u izvještaju TI-a, kao 'izraziti favorit međunarodne zajednice' u prošlogodišnjoj predizbornoj kampanji. Da ne bi naškodili Dodiku uoči izbora, međunarodni faktori su, kako se tvrdi u izvještaju, prećutali da je budžet RS 2000. carinskim i poreskim malverzacijama oštećen za 100 milona maraka. "To nije ništa novo: i mediji su se u posljednje vrijeme najviše bavili Dodikom", komentariše predsjednik TI-a za BiH.

Jedna od rijetkih međunarodnih organizacija koju je TI u svom izvještaju prozvao slovom i brojem je Evropska komisija. U pomenutom dokumentu se naime navodi da na veb sajtu Evropske komisije, ni godinu dana nakon objavljivanja dva tendera, vrijedna 3,7, odnosno 10 milona eura, nije objavljeno ko su izvođači radova. Evropska komisija je na to reagovala braneći se da ništa nije rađeno tajno. "Briselski dinosaurus mora biti odgovorniji i trnasparentniji", kaže Divjak. "Ako nisu u stanju da održavaju svoj sajt, bolje je da ga ukinu. Ako USAID može obavijestiti javnost o svakom feningu utrošenom na izgradnju vodovoda u Srpcu, može i EK biti transparentna kada su u pitanju miloni eura. Znam da je Evropska komisija reagovala oštro, ali problem je u tome što su oni prvi put javno prozvani, pa je njihova reakcija bila ishitrena. Ipak, mislim da nema razloga za nervozu i podizanje tenzija.

Tenzije između međunarodnih organizacija, čak i OHR-a, i Transparensi internešnela za BiH , očigledno su splasnule. Nakon izvještaja od koga nikog neće zaboljeti glava, svi su spremni na pomirenje. Izvještaj TI umnogome potsjeća na čuvenu bajku o carevom novom ruhu. Boris Divjak je, istina, glasno rekao da je 'car go', ali su to i drugi podanici odavno znali

Pripisivanje političkih konotacija pomenutom izvještaju TI takođe nije nikakvo iznenađenje. Na pragu vrele jeseni, u kojoj se očekuje rasplet zbivanja u SDS-u, u Vladi RS, u Alijansi za promjene, a nisu isključeni ni socijalni nemiri, pa čak ni razlaz Milorada Dodika i američke politike, oličene u novom ambasadoru republikancu - dakle, na pragu takve jeseni sve ima političku pozadinu: stvarnu, željenu ili iskonstruisanu.

Milkica Milojević (AIM)