Crni dani za crno trziste?
Crna Gora objavila rat sivoj ekonomiji
Vlada Crne Gore usvojila program mjera kojim namjerava da iskorijeni jedan od najozbiljnijih visegodisnjih drzavnih problema
AIM Podgorica, 31.07.2001. godine
Crnogorskom crnom trzistu spremaju se, kako izgleda, crni dani. Pocetkom ove sedmice crnogorska Vlada usvojila je program mjera, oznacenih kao primarni projekat, kojim namjerava da iskorijeni sivu ekonomiju, jedan od najozbiljnijih visegodisnjih drzavnih problema. Procjenjuje se da se oko 60.000 crnogorskih gradana bavi nekim vidom nelegalne trgovine, odnosno svaki dvanaesti stanovnik Crne Gore. Poredenja radi, legalno zaposlenih ima samo dvostruko vise. U tu mrezu, prije svega u sverc nafte i cigareta, upleten je, kako tvrde pojedini domaci i strani mediji i crnogorske opozicione stranke, i drzavni vrh Crne Gore. Upravo ovih dana o tome se u crnogorskom parlamentu vodi burna rasprava. O tome koliko robe i novca kruzi nezakonitim kanalima moze se samo nagadati. Sigurno je da se radi o basnoslovnim vrijednostima.
Vlada, bez sumnje, krece u komplikovan poduhvat, koji ima i socijalne i politicke dimenzije. Za pocetak uputila je poziv na opstu legalizaciju robe koja nije evidentirana kod drzavnih organa i na koju nije placen porez na promet. Rijec je o opstoj amnestiji gradana i firmi koji su nabavili robu izbjegavajuci da na nju plate porez. Njeni vlasnici imaju mogucnost da je do 10. avgusta prijave Direkciji javnih prihoda, a vlast garantuje da nece provjeravati porijeklo robe i da ce identitet njenih vlasnika biti cuvan kao sluzbena tajna. Naravno, ostaje obaveza placanja poreza. Ko bude ignorisao ovaj stav Vlade, nelegalno nabavljena roba bice mu oduzeta i protiv njenog vlasnika slijedi pokretanje prekrsajnog ili krivicnog postupka. Jasno, ko bude uhvacen na djelu.
Vlada je odlucila da odgovarajucim mjerama sprijeci i prodaju tranzitne robe u Crnoj Gori, a usvojila je i uredbu o zabrani prodaje robe na privremenim prodajnim mjestima i promet brasna, ulja i secera na pijacama. Predvideno je i suzbijanje rada na crno, koji je poprimio ogromne razmjere i pretvorio se u bezobzirnu eksploataciju radnika od strane novopecenih biznismena.
Kakve su sanse da Vlada ostvari ovaj program?
Sasvim je sigurno da ce mocnici, koji vec punu deceniju profitiraju na sivoj ekonomiji, svim silama nastojati da izigraju ovaj vladin plan. Javna je tajna da su samo uz precutnu podrsku vlasti, a i njeno saucesnistvo, mogli u Crnu Goru da stizu veliki transporti nafte, cigareta i ostalih profitabilnih roba preko Sakadarskog jezera, Jadranskog mora, aerodroma... Tako je Crna Gora postala vazna destinacija medunarodnog sverca, zbog cega u posljednje vrijeme trpi sve vece politicke stete. Stoga je i razumljivo sto je vlast konacno odlucila da tome stane u kraj i sa Crne Gore skine etiketu "balkanske Kolumbije".
Ali, do sada su na udaru paragrafa uglavnom bili oni koji su se nalazili na kraju lanca preprodaje roba bez poreza, mahom ulicni prodavci.
Na drugoj strani, oni koji su ostvarivali ogroman profit uvozom robe "na crno" bili su zasticeni. Zbog toga ce vlast u ovoj akciji morati da racuna i na suzbijanje korupcije, po cemu, prema stranim analizama, Crna Gora zauzima visoko mjesto.
Planirano je da se prodaja akcizne robe, prije svega cigareta, kafe i alkohola, obavlja tamo gdje i treba - u prodavnicama, uz akcizne markice. Prihod od akcizne robe sada je cetiri do pet puta manji od realnog. Vlast je saopstila i za nju jos jedan zanimljiv podatak: od 20,5 miliona kvadratnih metara stambenog prostora ubira se milion i po maraka poreza na nekretnine, odnosno sedam pfeniga po metru.
Sudeci po velikom zakasnjenju isplata raznih vidova socijalne pomoci, drzavni budzet je poluprazan, pa ce drzava i zbog toga mati jak motiv da istraje na ratu protiv sive ekonomije.
Vjerovatno ce "krupnije ribe", odnosno oni koji ostvaruju najveci profit u sivoj ekonomiji, kao i do sada, pokusati da animiraju nezadovoljstvo "sitnijih", kako bi osujetili primjenu programa i sacuvali svoje pozicije, upozorava Zarko Rakcevic, potpredsjednik Vlade. Rakcevic je, ipak, optimista. Najavljuje da ce efekti vladinih mjera biti vidljivi vec polovinom avgusta. Jedan od argumenata za to mu je i podatak da ce o realizaciji ovog projekta brinuti tim sastavljen od predsjednika i potpredsjednika Vlade, ministara policije, privrede, trgovine, rada, poljoprvrede, zdravlja, saobracaja, predstavnici banaka, sudova...
Bice poostren i inspekcijski nadzor, ali i kontrola inspektora. Vise, kako je najavljeno iz Vlade, inspektori nece moci da ne vide ono sto vide svi gradani.
Siva ekonomija suzbijace se i kroz monetarnu sferu. Uslova za to ima dovoljno: Crna Gora ima konvertibilnu valutu (njemacku marku), niske carine, a liberalizovana je i spoljna trgovina. Slobodno se moze izvoziti 95 odsto proizvoda, a cak 98 odsto uvoziti.
U toku je, istina uz velike otpore vlasnika privatnih prodavnica i kafana, uvodenje poreskih registar kasa, cime ce se takode sprijeciti dalja nekontrolisana prodaja robe i izbjegavanje poreskih obaveza prema drzavi.
Premijer Filip Vujanovic najavio je da ce maksimalno biti poostrena i kontrola na crnogorskim granicama kako bi se sprijecio dotok robe za sivo trziste.
- Gradani Crne Gore ce vec poslije 10. avgusta uvidjeti da ce mnogi ljudi, bez obzira na poziciju na kojoj su bili i na kojoj su sada, biti pod udarom zakona ako su ga krsili. O tome postoji potpuna saglasnost Vlade i to cemo pokazati na djelu. Nemamo iluziju da cemo za nekoliko nedjelja iskorijeniti sivu ekonomiju, ali trgovina na ulicama ubrzo ce postati proslost. Vjerujem da ce nas u tome podrzati svi oni koji zele da posteno zive od svog postenog rada, kaze Zarko Rakcevic.
Sada kada su rat u okruzenju, medunarodna izolacija, sankcije i ogroman broj izbjeglica proslost, moze se reci da je stvoren prilicno povoljan ambijent da i Crna Gora uvede red na svom trzistu i roba i rada. Medutim, pri tom treba upozoriti i na jos jednu dimenziju. Ukoliko program bude dosljedno realizovan, veliki broj gradana ostace bez glavnog izvora svoje egzistencije. U ionako teskoj socijalnoj situaciji u Crnoj Gori to ce se javiti kao ozbiljan dodatni problem. No, Vlada je, kako je saopsteno, racunala i na to. Ugrozene ce zbrinuti preko socijalnih fondova u koje ce se, kako se ocekuje, od oporezivanja robe slivati podosta novca. Planirano je i formiranje socijalnih kartona kao jednog od preduslova za selektivnu socijalnu politiku. Inace, trenutno u Crnoj Gori oko 300.000 njenih gradana, znaci gotovo polovina, prima neki vid socijalne pomoci.
Kako ce teci ovaj poduhvat ostaje da se vidi. Ipak, izvjesno je da ce se vlast naci na velikom iskusenju, ali tezak test polagace i oni koji su se do sada bavili nelegalnim biznisom. O tome svjedoci i jedan banalan detalj. Dan nakon sto je Vlada usvojila mjere za suzbijanje sive ekonomije, inspekcija je, uz dosta rasprave, sa trotoara kod male pijace u Podgorici uklonila brojne prodavace lubenica. Vec u poslijepodnevnim satima mnogi od njih vratili su se "na mjesto zlocina".
Veseljko KOPRIVICA (AIM)