Predsednik George Bush na Kosovu!

Pristina Jul 29, 2001

Priština, 28.07.2001.

''Šta ste više uhapsili - mazgi ili albanskih pobunjenika?'', priča se kako je američki predsednik George Bush upitao prvog čoveka međunarodne administracije na Kosovu, Hansa Haekkerupa, dok je ovaj njemu objašnjavao rad mirovnih snaga pod vođstvom NATO-a u sprečavanju prenošenja nasilja sa Kosova u Makedoniju.

Čovek koji je među glasovima koji su mu obezbedili mesto predsednika uvrstio i glasove njegovih vojnika na Kosovu, izgleda da je bio više zaokupljen govorom koji će njima održati u kampu američkih snaga ''Bondstill'' nedaleko od Uroševca. Ali, nezavisno od činjenice što ''nije mnogo mario za svoje međunarodne domaćine'', predsednik Bush je čestitao svojim vojnicima na '' odličnom poslu u sprečavanju širenja nasilja u Makedoniju''. Najveći izazov danas je Makedonija, gde naoružani pobunjenici prete miru i stabilnosti, rekao je predsednik Bush, otvoreno objavljujući optužnicu: ''Ovde na Kosovu neki pokušavaju da pomognu pobunjenicima. Da budem jasan: Sjedinjene države su protiv svih onih koji koriste ili podržavaju nasilje protiv demokratije i vladavine zakona. Iz tog razloga, američke snage na Kosovu sprečavaju dotok oružja u Mekedoniju''. On ja visoko ocenio požrtvovanost svojih vojnika koji su ovacijama odobravali njegove reči. Predsednik je izjavio da je iz tog razloga ''proglasio sankcije protiv pojedinaca i organizacija koje pomažu pobunjenike'', pozivajući se na njegovu izvršnu naredbu izdatu krajem juna meseca, kojom se određuju sankcije za izvestan broj Albanaca iz Makedonije, ali i sa Kosova, među kojima i za nekoliko pripadnika Zaštitnih trupa Kosova i funkcionera političkih partija. ''Sjedinjene države, EU i NATO, snažno podržavaju stalna nastojanja za postizanje političkog sporazuma - koji će odgovoriti na legitimine zahteve albanske populacije i koji će istovremeno štititi suverenitet i teritorijalni integritet Makedonije, njeno političko jedinstvo i njenu demokratsku budućnost. Ja pozivam sve strane da poštuju primirje. I pozivam izabrane lidere da rade sa izaslanikom EU Leotarom i ambasadorom Pardjuom za prevazilaženje preostalih razlika i za postizanje sporazuma koji će zadržati Makedoniju u miru i na putu prema Evropi'', rekao je predsednik Bush, ponovo pozivajući podržavaoce pobunjenika da odustanu od njihovog delovanja.

On je ustvrdio da oni koji na Kosovu podržavaju pobunu u Makedoniji idu na štetu interesa etničkih Albanaca u celom regionu, da narod Kosova treba da se usredsredi na Kosovu, na razvoj funkcionalnih civilnih institucija, kao i za razvoj političke klime koja podržava demokratiju i čini je stabilnom, vladavinu zakona, etničku toleranciju i saradnju sa susedima. Zato, novembarski izbori su ocenjeni kao značajan korak u tom pravcu. On je pozvao sve ljude na Kosovu da učestvuju u tome kako se nikome ne bi uskraćivala dobra demokratije.

Predsednik SAD se nije susreo ni sa jednim domaćim liderom na Kosovu, noseći tako poruku neslaganja sa njihovim političkim stajalištima. Izgleda da je to bila i najteža ''pokuda'' zbog ''nezahvalnih stavova'' razmaženih kosovskih lidera koji su, uprkos tome, njegovu posetu ocenili vanrednim događajem. Zato, oni su ustvrdili da ''uprkos činjenice što se on nije sreo sa domaćim liderima, činjenica što je on došao na Kosovu predstavlja komunciranje sa Kosovom i Kosovarima, a ona dokazuje i posvećenost Sjedinjenih država da se do kraja povede politički proces na Kosovu''. I ''zaleđena'' srca Kosovara izgleda da je zagrejalo obećanje o nastavljanju međunarodnog prisustva, posebno američkog. ''Mi shvatamo da je dobrinos Amerike od suštinskog značaja, kako vojni tako i politički. Mi nećemo povući naše snage iz Bosne i sa Kosova ishitreno i jednostrano. Mi smo zajedno ušli, i zajedno ćemo i izaći'', rekao je g. Bush dok je potpisivao zakon o beneficijama američkih vojnika na Kosovu. Međutim, on je naveo da je njihov primarni cilj da ubrzaju dan kada će mir biti održiv, kada će lokalne vlasti birane demokratskim putem moći preuzeti na sebe punu odgovornost, i kada će snage NATO-a moći da idu svojim kućama. Zato, on ja zatražio dodatna međunarodna nastojanja za izgradnju civilnih institucija i unapređenje vladavine zakona. To, po njemu, podrazumeva i prenos odgovornosti za javnu bezbednost od borbenih snaga na specijalizovane jedinice, međunarodnu policiju i, definitivno, na lokalnu vlast. ''Posvećenost NATO-a za mir u ovom regionu je stabilna'', rekao je on, dodajući da, ipak, stacioniranje tih trupa ne bi trebalo da bude beskrajno.

Sa jedne improvizovane bine na kamionima američke vojske, predsednik Bush je rekao da je cilj jedine supersile sveta 'izgradnja slobodnog i tolerantnog sveta od Kosova do Kašmira i od Bliskog Istoka do Severne Irske'. On je naveo da se ne sme više dozvoliti da razlike budu dozvola za ubistva i razlog za dominaciju. Gospodin Bush je ustvrdio da se njegova administracija angažuje za izgradnju jedinstvene Evrope, slobodne i u miru, koja će uključiti u sebe i Balkan. ''Pre nekoliko godina ova se vizija mogla učiniti nerealnom, ali danas nakon što sam se susreo sa našim snagama ovde u kampu 'Bondstil', ova vizija mi izgleda veoma blizu'', istakao je on. Bacajući još jedan pogled na poluostrvo, Bush je rekao da je ''Hrvatska postala odgovoran faktor za regionalnu stabilnost. Narod Jugoslavije je izabrao demokratiju nad diktaturom i poslao je nekadašnjeg diktatora u Hag. Poslednji izbori u Albaniji, iako nisu bili savršeni, ipak su bili korak napred prema njenom demokratskom razvoju. Postoje moderirane vlade u Bosni i Hervegovini koje žele da rade kao ozbiljni partneri sa međunarodnom zajednicom kako bi pripremile njihovu zemlju za evropske integracije. Po prvi put u istoriji, sve vlade u regionu su demokratske, posvećene međusobnoj saradnji, i unapred pripremljene da se pridruže Evropi''. Ali, uporedo sa ovim optimističkim pregledom, on je naveo da još uvek postoje teški izazovi, podvlačeći činjenicu da su civilne institucije slabe i osetljive na korupciju, takođe i organizovani zločin koji je rasprostranjen i koji se ponekad krije iza uskih nacionalističkih programa. Po njemu, još uvek ima previše zavisnosti od inostrane pomoći, dodajući da etnički ekstremisti još uvek duvaju na vatru netolerancije i podstiču nasilje, nadajući se tako da će svrgnuti demokratiju, da će promenti granice i da će napredovati u svojim kriminalnim ciljevima.

Poruka američkog predsednika izgleda da je ovog puta bila više nego jasna. Iako je on bio drugi predsednik SAD koji je posetio Kosovo nakon rata, ovog puta rečnik njegove administracije nije bio 'laskav'. Prvi koji su osetili 'ubistven' jezik predsednika Busha izgleda da su bili domaći albanski lideri koji se ovog puta nisu našli u ulozi 'miljenika'. Posmatrači su ustvrdili da su oni možda po prvi puta osetili da ''političko postajanje i unapređivanje njihovih aspiracija podrazumeva i poštovanje međunarodnih pravila političkog ponašanja''!

AIM Priština, Arbnora BERISHA