Vlada pravnika I jupija

Sofia Jul 26, 2001

Premijer Simeon Sakskoburgotski založio na mladost i neizvesnost ministara

AIM Sofija, 26.07.2001.

Pravnici i jupiji - na ovu kombinaciju založio je novi premijer Bugarske Simeon Sakskoburgotski kod formiranja kabineta. Kad bi se morala okarakterisati u dve reči, to bi bila vlada iznenađenja. A takođe i vlada eksperata. I još - vlada mladosti i nada.

Simeon Sakskoburgotski je do poslednjeg trenutka držao u neizvesnosti čak i svoju poslaničku grupu koja ima većinu u 39. sazivu Narodnog sobranja. Skoro mesec dana nakon parlamentarnih izbora sipali su se svemogući predlozi za ministre, pri čemu je jednog trenutka brojka prema nezvaničnim podacima premašila 240 kandidata. Na kraju krajeva, međutim, samo jedan čovek odlučivao je ko će ući u novi kabinet i to je bio novi premijer.

Zbog toga se i pokazalo da su za posmatrače mnogi od ministara nepoznata i neočekivana imena. 90% članova novog kabineta nemaju nikakvog političkog iskustva, pa se stoga i u bugarskoj političkoj terminologiji pojavila odrednica - vlada eksperata.

Ako je bilo "rezervisanih mesta", onda su to bili Ministarstvo ekonomije i Ministarstvo finansija, za čije su fotelje još od samog početka spominjana imena dvojice jupija iz londonskog sitija - Nikolaja Vasileva i Milena Velčeva. Najverovatniji razlog toga je da ih je lično preporučio Simeonov sin - princ Kiril Preslavski koji gradi svoju karijeru u biznisu u Londonu i osnivač je bugarskog siti kluba u britanskoj prestonici.

Ministar ekonomije Nikolaj Vasilev bio je vicepredsednik banke "Lazard kepital markets" i prema podacima britanskog lista "Indipendent" zapostavio je godišnju platu od 500.000 funti da bi se latio obnavljanja bugarske privrede. Slična je i sudbina Milena Velčeva koji je bio vicepredsednik uprave za tržišta u razvoju banke "Meril Linč". To su u stvari prva dva ministra u najnovijoj istoriji zemlje koja dolaze iz realnog biznisa u inostranstvu i ostvaruju ideju o povratku intelektualnog kapitala u zemlju.

Na sličan način i većina ostalih ministara imaju iskustva u realnom biznisu. Recimo, socijalni ministar Lidija Šuleva je za razliku od svojih prethodnika radila na strani poslodavaca, a ne sindikalnih organizacija. Ministar saobraćaja takođe dolazi iz realnog biznisa - bio je izvršni direktor "Kabl Bulgarija".

Drugu veliku grupu ministara čine pravnici. Pošto su jupiji zauzeli ekonomske, pravnicima su pripali represivni resori. Na čelo Ministarstva unutrašnjih poslova stao je prof. Georgi Petkanov, dugogodišnji predavač prava na Sofijskom univerzitetu, dok je Ministarstvo odbrane prešlo u ruke advokata Nikolaja Svinarova. Predstavnik jedne od najstarijih i poznatih nevladinih organizacija - Atlantskog kluba - Solomon Pasi, preuzeo je Ministarstvo inostranih poslova. Pasi je bio čovek koji se prvi i najenergičnije zalagao za pristupanje Bugarske Severnoatlantskom paktu. Sada je njegov najneposredniji cilj da već naredne godine Bugarska dobije poziv za članstvo.

Jednim potezom Simeon Sakskoburgotski je iz temelja promenio raspoloženja prema vladi za svega nekoliko časova. U unapred oglašenu kao koalicionu vladu Nacionalnog pokreta Simeon Drugi (NDSV) i Pokreta za prava i slobode (DPS) premijer je uključio i dvojicu gradonačelnika izabranih glasovima Bugarske socijalističke partije (BSP): gradonačelnika Rusea Dimitra Kalčeva i Blagojevgrada Kostadina Paskaleva. Ovaj drugi postao je čak vicepremijer. Smatra se da je ovaj potez cara znak da neće praviti razliku u partijskim bojama nego će računati na profesionalne kvalitete svojih ministara.

Najnormalniji i očekivani partner NDSV - dosadašnja vladajuća koalicija Udruženih demokratskih snaga (ODS) je jedina ostala van upravljanja zemlje. Uključivanje gradonačelnika iz BSP bio je razlog da plavo rukovodstvo zauzme krajnje negativnu poziciju prema novom kabinetu. "Na taj način Simeon Sakskoburgotski vraća BSP u vlast, što mi nikako ne možemo da prihvatimo. NDSV je faktički izneverio očekivanja birača", izjavila je bivši ministar inostranih poslova i šef poslaničke grupe ODS Nadežda Mihajlova.

Sa svoje strane ni BSP se ne oseća delom nove vlasti. Prisustvo dvojice od najaktivnijih crvenih gradonačelnika u vladi bio je ništa manji šok i za samu levicu. Crvena parlamentarna grupa uzdržala se prilikom glasanja za novi kabinet pošto praktično ne postoji politički sporazum između NSDV i BSP o zajedničkom upravljanju.

Zanimljiva je i situacija sa koalicionim partnerom Nacionanog pokreta Simeon Drugi - Pokretom za prava i slobode, koji štiti interese turske manjine. Pokret je dobio dve ministarske fotelje - ovu poljoprivrede i šuma, kao i ministra bez portfelja za borbu protiv elementarnih nesreća i havarija. U isto vreme je nekoalicioni partner BSP dobila dvojicu ministara na ključnim položajima.

Tako se parlament našao u situaciji kakva se do sada nije dešavala - i desna koalicija ODS, i leva Koalicija za Bugarsku (na čelu sa BSP) su opozicija jednoj vladi sa desnim ambicijama, ali sa često puta prilično populističkim parolama. U svojoj programskoj deklaraciji pred parlamentom Simeon Sakskoburgotski je naznačio prioritete nive vlade - članstvo u EU i NATO, borba protiv korupcije, brz i stabilan rast. On se založio za zadržavanje fiksnog deviznog kursa i valutnog borda do ulaska Bugarske u EU. Osnovni cilj na ekonomskom planu je stvaranje povoljnog ambijenta za povećanje stranih investicija, balansirani razvoj malog, srednjeg i krupnog biznisa. Njegovi ekonomski ministri planiraju smanjenje poreza za investitore i uvođenje stroge kontrole carinskih službi.

Drugom rečima, Simeon Sakskoburgotski je obećao ono što bi obećao i svaki drugi premijer. Za razliku od prethodnih vlada, međutim, on ima na raspolaganju sveži i pouzdani potencijal mladih stručnjaka čija je jedina mana nedovoljno političko iskustvo. Kako izgleda, o njihovom političkom imidžu brinuće lično car-premijer Simeon Drugi.

Georgi Filipov (AIM)