Pregovori vazniji od ishoda

Podgorica Jul 21, 2001

Dijalog vlasti i opozicije u Crnoj Gori

Svi ucesnici su prepuni utisaka i hvale sa tek zapocetih razgovora o rjesavanju drzavnog statusa Crne Gore da to postaje sumnjivo: mnogima ocito odgovara da se razgovara, ali ne i da se dogovor napravi AIM Podgorica, 21.07.2001. godine

Dijalog sa opozicijom, sto ga je prije mjesec najavio u programskoj besjedi kao mandatar, Filip Vujanovic zapoceo je u cetvrtak, 19. jula, kao predsjednik crnogorske Vlade. Ovdasnji politicki analiticari, ali i bitni politicari saglasni su da je razgovor unutar Crne Gore kudikamo vazniji od, zacijelo vaznih, predstojecih pregovora sa Vladom Srbije i kljucnim medunarodnim centrima moci. Jer, crnogorska je raspolucenost na federaliste i independiste zvanicnoj Podgorici je veci problem u operaciji postavljanja "dvoglavog orla" nad Ist riverom, od tvrdoglavog stava dijela nove srpske vlasi i cjelokupne medunarodne zajednice o potrebi ostanka "demokratske Crne Gore u demokratskoj SRJ".

Centralna tema Vujanovicevih odvojenih susreta sa liderima koalicije "Zajedno za Jugoslaviju": Predragom Bulatovicem (SNP), Draganom Socem (NS) i Bozidarom Bojovicem (SNS) bili su uslovi za referendum o drzavnom statusu Crne Gore. Iako se Bulatovic nedavno saglasio sa predsjednikom Dukanovicem kako referendum ne smije biti "sudnji dan", posrijedi je pitanje svih crnogorskih pitanja, ne samo politickih nego i ekonomskih. A da se referendumu, ipak, pridaje sudbonosan karakter, svjedoce i uslovi sto su ih lideri opozicije ispostavili Premijeru.

"SNP ce traziti da se u Crnoj Gori formira siroka koncentraciona vlada, u kojoj ce biti ravnopravno zastupljeni predstavnici svih opcija - i za samostalnu Crnu Goru i za federaciju" - obznanio je Predrag Bulatovic, nakon susreta sa Vujanovicem. Predsjednik najjace opozicione stranke ocijenio je da aktuelna manjinska vlada ne moze stvoriti ambijent za regularan referendum. I Dragan Soc zalozio se za formiranje koncentracione vlade, dok Bozidar Bojovic smatra kako "ovo nije vrijeme za referendum", posto bi glasanje u ovakvim uslovima "dovelo do vecih podjela".

Koalicioni partneri u projugoslovenskom bloku predocili su Vujanovicu konkretne mjere kojima bi ih mogao odvratiti od bojkota referenduma. Sredivanje birackih spiskova, svodenje policije na "razumnu mjeru", depolitizovanje drzavnog aparata i, dakako, "oslobadanje drzavnih glasila" - preduslovi su da se ova koalicija uopste ukljuci u pricu o Zakonu o referendumu.

Posrijedi su vec ovjestali zahtjevi i na njima ce se i ubuduce tvrdo insistirati, dok bi se, kao izraz dobre volje, moglo ocekivati odustajanje od uslova da na referendumu glasaju drzavljani Crne Gore, bez obzira na rezidencijalni uslov. Prihvatanje ovog seta zahtjeva smanjilo bi tenzije i obnovilo povjerenje izmedu dva bloka, "pa bi Zakon o referendumu i sam referendum bili vise tehnologija" - smatra lider Narodne stranke, Dragan Soc.

Nema sumnje da ce vladajuca koalicija DPS-SDP nacelno prihvatiti sve uslove partija koje se zalazu za opstanak SRJ. Sve osim onog da se umjesto sadasnje manjinske vlade, kojoj legitimitet daje LSCG, formira koncentraciona. Premijer Vujanovic saopstio je da ce o prijedlogu opozicije izvijestiti Vladu i nije se upustao u komentarisanje pojedinacnih zahtjeva. Reklo bi se da ni predsjednik Vlade, ni bilo ko iz vrha vlasti, nece tako brzo iznijeti definitivan stav o (ne)prihvatljivosti formiranja koncentracione vlade. Ako je u ekonomskoj sferi u zestokom cajtnotu, na rjesenje drzavnog statusa aktuelna crnogorska vlast moze, utisak je, "aktivno cekati" nesto duze nego sto se u Podgorici prognozira rok trajanja DOS-a. Zoran Dindic je vec ultimativno porucio Dukanovicu da nece cekati dalje od Nove godine na odluku o sudbini zajednicke drzave.

Zato se Vujanovicu, zacijelo, nece pretjerano zuriti da okonca razgovore sa koalicijom "Zajedno za Jugoslaviju". Sami pregovori unutar Crne Gore i sa Beogradom dovoljni su da se pred medunarodnom zajednicom, barem donekle, povrati pozicija konstruktivnog partnera. Ni Vasington, ni Brisel nijesu licitirali sa datumima za definitivnu odluku o buducnosti Jugoslavije, a nedostatak vremena problem je Beograda. "Ostajemo pri opredjeljenju da je savez nezavisnih drzava najbolji nacin za uredenje odnosa. SNP-u ostavljamo da pokusa da nade modalitet ravnopravnosti, ali ako su vec pokazali nezadovoljstvo prilikom preglasavanja o jednom znacajnom pitanju, ne znam koja bi to pitanja mogla da imaju vecu vaznost" - kazao je Vujanovic na zajednickom presu sa Predragom Bulatovicem, aludirajuci na probleme SNP prilikom izrucenja Milosevica Hagu.

Nagovijesteni pritisak medunarodne zajednice na Beograd da ubijedi kosovske Srbe u svrsishodnost izlaska na predstojece izbore u "pokrajini", mogucnost da se ispostavi neophodnim transferisanje i Milana Milutinovica u Hag, nerijesen sukob oko Nebojse Pavkovica itd. okolnosti su zbog kojih se u Podgorici ne vjeruje u dugovjecnost DOS. Jos manje se vjeruje u harmonicno djelovanje nove Savezne vlade, pod komandom SNP-ovog "trecekategornika" Dragise Pesica. Uz rapidan rast raspolozenja gradana za nezavisnoscu Srbije, kojeg gotovo svake nedjelje egzaktno biljeze sondaze javnog mnjenja, crnogorske bi vlasti, na proljece, mogle konacno docekati situaciju iz najljepsih snova - da referendum bude samo formalna konstatacija smrti SRJ.

Tesko, medutim, da zagovornici federacije nijesu svjesni neophodnosti da se raspolozenje gradana Crne Gore provjeri sto prije. Ali, za ispunjenje njihovih zahtjeva potrebno je odredeno, ne tako kratko, vrijeme. Za "skidanje" desetak hiljada policajaca i preciscavanje birackih spiskova potrebni su mjeseci, a transformacija drzavnih glasila u javni servis obicno traje znatno duze. Zato bi insistiranje na referendumu do kraja godine, pod pritiskom Beograda, moglo za njih predstavljati dvosjekli mac. Uostalom, odnos koalicije "Zajedno za Jugoslaviju" prema referendumu drasticno se mijenjao posljednjih mjeseci i, utisak je, pokazivao je nesnalazenje u procijepu sopstvenih procjena i interesa Beograda. Minimalan poraz na aprilskim izborima najprije je slavljen kao sustinska pobjeda, jer je barem odlozio referendum, najavljen za pocetak ljeta.

Kasnije je, pod pritiskom Beograda da se Crna Gora sto prije izjasni o zajednici sa Srbijom, retorika promijenjena i pocela su zacikivanja Dukanovica da se vec jednom odluci na taj potez. No, nakon maltretiranja koje je u Beogradu dozivjela zbog protivljenja Milosevicevom izrucenju Hagu, SNP, najjaca partija projugoslovenskog bloka, kao da je prepolovila entuzijazam za ocuvanje SRJ po svaku cijenu. Retorika Bulatoviceve stranke i dalje je izrazito jugoslovenska, ali cjenkanje prilikom konstituisanja nove savezne vlade tesko da je moglo doprinijeti porastu zainteresovanih u Srbiji za opstanak federacije.

Politicki analiticari u Podgorici procjenjuju da bi Bulatovic mogao biti najkonstruktivniji Vujanovicev sagovornik. Kao provjereno vjest igrac, smatra se, on i njegova partija imali bi znacajno mjesto i na politickoj sceni samostalne Crne Gore. Jer, nakon definitivnog rjesavanja drzavnog statusa, na dnevni red neminovno ce stici korupcija i standard gradana. Aktuelna vlast na tom terenu nije favorit, a Bulatoviceva populisticka demagogija mogla bi imati dobru produ kod biraca. Stoga se ocekuje da Bulatovic u pregovorima sa Vujanovicem zauzme srednju poziciju - nece zakovati posljednji ekser u kovceg sa SRJ, niti ce rizikovati politicku smrt na braniku drzave osudene na nestanak. Ovu drugu rolu, vjerovatno, odigrace kleronacionalisticka Srpska narodna stranka, dr Bozidara Bojovica i Soceva Narodna stranka, koja se posljednjih nedjelja legitimisala kao posljednji bespogovorni izvrsilac politike Vojislava Kostunice u Crnoj Gori.

U partiji najveceg politickog uloga veliku ulogu imace Liberalni savez. Stranka koja je od pocetka zagovarala crnogorsku nezavisnost, napokon se nasla u situaciji da gotovo presudno doprinese takvom ishodu. Ugovorom o podrsci manjinskoj vladi DPS-SDP, liberali su dobili garancije o dinamici izrade Zakona i odrzavanja referenduma. Zakon bi morao biti usvojen vec jesenas, a referendum odrzan pocetkom iduce godine. LSCG nasao se u poziciji da nadgleda razvoj situacije i, ako mu se prohtije, presudno utice na nju.

Sudeci po ponasanju rukovodstva LS odmah nakon izbora, Vujanovicevoj bi vladi upravo liberali mogli prirediti neprijatno iznenadenje tokom predstojece vruce politicke jeseni i zime. I najmanje probijanje rokova iz Ugovora moglo bi navesti liberale da uskrate podrsku kabinetu Filipa Vujanovica i izazovu prijevremene izbore. Koliko god izgledalo apsurdno, tacno je - partije koje se zalazu za opstanak SRJ, nadu dobrim dijelom polazu u "pricipijelnost" LSCG, stranke sa najduzim stazom u borbi za suverenu Crnu Goru.

Darko SUKOVIC (AIM)