Ministar zdravlja postao klijent tužilaštva

Sofia Jul 12, 2001

Kao šef Kase zdravstvenog osiguranja Ilko Semerdžijev ozbiljno je oštetio državni budžet

AIM Sofija, 10.07.2001

Na rastanku je vlada demohrišćanskog Saveza demokratskih snaga (SDS) pojačala uverenost Bugara da nisu pogrešili kada su 17. juna glasali protiv njega. Sumnje za korupciju u najvišim spratovima vlasti postale su još veće nakon što je desetak dana posle izbora ministar zdravlja Ilko Semerdžijev optužen za naročito teško krivično delo službenog karaktera. Reč je o ugovoru između Nacionalne kase zdravstvenog osiguranja (NZOK) i američke firme "Aremis Soft".

Zbog čega je protiv Ilka Semerdžijeva pokrenut istražni postupak? 16. decembra 1999. g. (u to vreme on je bio šef NZOK) on je zaključio dva ugovora sa firmom "Aremis Soft" o izgradnji internog i integracionog informacionog sistema. Osnovni prekršaj u poslovnom aranžmanu sa američkom firmom proizilazi iz činjenice što u trenutku sklapanja ugovora ova firma nije bila registrovana u Bugarskoj prema Trgovinskom zakonu. A Zakon o javnim porudžbinama traži da izvođači ugovora o javnim porudžbinama poseduju takvu registraciju ili da su na slobodnoj praksi. Pokazalo se da je povređeno 10 tekstova tog zakona. Ministar zdravlja nije ispunio svoje službene obaveze i iz njegovih akcija proistekle su "nemalovažne štetne posledice" po republički budžet i budžet NZOK, tvrde iz tužilaštva.

Reč je o naročito teškom krivičnom delu službenog karaktera koje se kažnjava zatvorom između 3 i 10 godina. Sada je Semerdžijev na slobodi pošto je platio kauciju od 8.000 leva, odnosno DEM. Izrečena mu je zabrana da napušta zemlju mada mu pasoš nije oduzet. Sudski postupak pokrenut je od strane Vrhovnog kasacionog tužilaštva jer je u trenutku utvrđivanja krivičnog dela Semerdžijev bio ministar.

"Od januara 2001.g. utrošili smo oko 10 mln dolara na ime opreme, softvera i usluga u vezi sa našim projektom informacionih tehnologija". Ovo je napisao američkom ofisu "Aremis Soft korporejšen" šef kase zdravstvenog osiguranja Bojko Penkov još u maju ove godine.

Godine 2001. prihodi firme "AremisSoft" iznosiće oko 240 mln dolara, ovo stoji u zvaničnom saopštenju američkog ofisa firme. Očekuje se da prihodi od bugarske kase zdravstvenog osiguranja ne premašuju 5% ukupne sume, objavljuju još iz firme. Što znači da će prihodi iz NZOK biti ispod 12 mln dolara.

Pre no što su počele da se spominju sume od 10 i 12 mln dolara, navodile su se druge - $ 3,75 mln i $ 37,5 mln. One su ušle u opticaj pošto je u aprilu poslanik Bugarske socijalističke partije (BSP) Knčo Marangozov signalizovao tužilaštvu. On je tada obavestio državnog tužioca Filčeva o nekim neregularnostima i povredama zakona o javnim porudžbinama. Prema njemu američka firma nije bila registrovana prema Trgovinskom zakonu. Marangozov je takođe naveo da je ugovor bio u vrednosti od $ 37,5 mln i da je povrede konstatovala i Služba društvenog knjigovodstva.

Sa svoje strane Semerdžijev je zatražio da poslanik bude izveden pred sud zbog klevete i "više puta ponavljane laži" o vrednosti tog posla. Ministar je objasnio da je suma $ 3,75 mln i da prilikom revizija nisu utvrđena nikakva kršenja zakona. Iz zdravstvene kase su objasnili da se radi o "grešci kod punktuacije" - navodno, na sajtu "Aremisa" pomerili su zapetu pa je tako od 3,75 suma povećana na 37,5 miliona.

Krajem maja u listu "Njujork tajms" pojavio se članak o pogrešnim ciframa u ugovoru pa su akcije američke kompanije pale za skoro 10%. Prema šefu Specijalizovane istražne službe Bojku Raškovu koji je već poslanik levice, prvi signal o neregularnostima u poslu zaključenom između zdravstvene kase i firme "Aremis Soft" nije dao Knčo Marangozov. Autor prvog signala koji datira od pre godinu dana bio je dr Evgeni Duškov iz Kontrolnog saveta NZOK. Tada je on vizirao 7 povreda zakona.

Ovako ili onako, ali taj slučaj je dobio publicitet u vreme kada se kabinet Ivana Kostova spremao da ode. Očigledno da je pre toga signal zataškavan da ne bi naškodio predizbornoj kampanji vladajućih snaga. Sada, pošto su na videlo izašle dalavere u zdravstvenoj kasi, možda bi bilo korisno zaviriti u "kuhinju" uprvljanja tim njenim parama da bi njeni novi šefovi izvukli pouke i lakše odolevali nekim primamljivim obećanjima.

O čemu se zapravo radi?

Iz čitave priče oko tog skandala ispada da direktor NZOK, bez obzira ko je, može doneti samostalnu odluku i potpisati ugovor u vrednosti od 3,75 ili 37,5 miliona dolara - sve jedno. Upravni odbor kase nije dužan da odobri dokument nego samo da prati njegovo izvršenje, kada je već stupio na snagu.

Ovakva interpretacija stvari izaziva nedoumicu, naročito ako se ima u vidu da se radi o upravljanju novca koji izlazi iz džepa običnih građana. Odmah iskrsava pitanje ko kontroliše akcije direktora i ko osim njega procenjuje da li je neka ponuda povoljna ili ne. Odnosno, ko treba da preuzme odgovornost ako se utvrdi da je bilo kršenja zakona.

Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju kontrola upravljanja NZOK poverena je brojnim organima - Skupštini predstvanika, Upravnom odboru, Kontrolnom savetu. Iz toga sledi da svaki utrošeni lev i stotinka treba da budu podvrgnuti trojnoj kontroli.

Šta se međutim dešava u praksi? Ispada da ovi organi imaju čisto dekorativne funkcije. Recimo, Skupština predstavnika utvrđuje budžet i obračun kase. Sa svoje strane Kontrolni savet "vrši opštu kontrolu". Upravni odbor takođe odobrava budžet i obračun. Sve je ostalo u rukama direktora. On raspisuje konkurse, potpisuje ugovore o kupovini auta, zgrada, remontima itd. I kako ispada, ne mora da daje objašnjenja bilo kome.

Čak i posle izbijanja skandala nijedan od kontrolnih organa zdravstvene kase nije se zainteresovao niti zauzeo stav o njemu.

Odkako je pre dve godine počela sa radom, zdravstvenu kasu periodički uzdrmavaju skandali u vezi sa novcem - skupe zgrade, luksuzni remonti i oprema, supertehnika kojoj bi mogle da zavide čak i najmodernije opremljene firme. Do ovog trenutka nije ispostavljen nijedan dokument o tome šta koliko košta, zašto je izabrana ova a ne ona firma, da li je bilo i drugih ponuda i da li je neophodno da sve što se kupuje bude poslednji modni krik.

Nije izašao na videlo ni skandalni ugovor sa firmom "Aremis Soft". A da i ne govorimo da sa aneksima ugovora ukupna suma postaje desetostruko veća... Izgleda da transparentnost nije jaka strana zdravstvene kase. Da je NZOK čista ko suza, kako pokušava da sebe prikaže, mogla bi da učini nešto najjednostavnije - da obelodani ugovor sa firmom "Aremis Soft" i tako zatvori usta svojim kritičarima.

Objašnjenje da je trebalo da dokumenti budu prepotpisani da bi stupili na snagu, teško da bi smirilo bilo koga. Jer, da nije izbio skandal, oni bi svakako bili priloženi.

Nevolja je u tome što je u zdravstvenoj kasi vlast usredsređena u rukama jednog čoveka. Sve odluke u NZOK obavezno se moraju naći na radnom stolu direktora.

Čemu to? Zar je kasa puna nesposobnjakovića? Moguće je da ima i takvih između 1800 ljudi koliko broji njeno osoblje, ali teško da je to pravi razlog. Postavlja se logično pitanje: kod takvog stanja stvari kako bi čovek mogao odoleti iskušenjima koja mu takva vlast nudi? Odgovor je: teško, vrlo teško.

Plamen Kulinski (AIM)