Mobilizacija i politika

Skopje Jul 2, 2001

Bezbjednosni potezi ministra unutrasnjih poslova Boskovskog stavili su analiticare pred nimalo laku dilemu: da li je mobilizacija rezervnog policijskog sastava bila u funkciji bezbjednosnih ili ministrovih privatnih politickih potreba

AIM, Skoplje, 3.06. 2001.

Predsjednik Trajkovski je u petak uvece urgentno pozvao na razgovor ministra unutrasnjih poslova Ljubena Boskovskog te zatrazio da povuce svoju odluku o demobilizaciji rezervnog policijskog sastava. Imajuci u vidu aktuelnu situaciju u zemlji, Trajkovski je ukazao na potrebu ukidanja ovakve odluke i koordinacije aktivnosti snaga bezbjednosti. Strani diplomati su posljednjih dana procjenjivali da bi stvari mogle izmaci kontroli upravo zbog prevelikog broja ljudi pod oruzjem uz arrgument da je samo u Skoplju poslije eskalacije krize u Aracinovu pocetkom mjeseca naoruzano sedam do deset hiljada pripadnika rezervnog policijskog sastava pod spornim okolnostima i bez jake zakonske osnove.

Ministar Boskovski je prethodno, istog dana u podne iznenadio javnost odlukom o demobilizaciji rezervista: "Plasenje rezervnim policijskim sastavom sto se zeljelo prikazati u jednom drugom svjetlu prisililo me je da donesem odluku mada s velikom gorcinom" rekao je ministar optuzivsi lidera Socijaldemokratskog saveza Branka Crvenkovskog da je najodgovorniji za kritike koje mu se upucuju. “Morao sam pribjeci ovom rizicnom cinu kako bih pomogao takozvanim “mirnim opcijama” da implementiraju plan predsjednika Trajkovskog” reci ce zajedljivo “pendrek number 1”. Svoj bijes Boskovski nije krio odgovarajuci na novinarsko pitanje, moze li i dalje garantovati bezbjednost zemlje: “Posto smo mi “za rat” a u zemlji ima “tipova” koji su za mir, neka vam oni objasne”. Ministar unutrasnjih poslova je odbacio tvrdnje nekih lokalnih medija da je neposredni organizator protesta rezervista-policajaca i hiljada gradjana proslog ponedjeljka pred makedonskim Sobranjem.

Lider Socijaldemokratskog saveza Crvenkovski u intervju televiziji Sitel u cetvrtak uvece je rekao da je "cinjenica da su naoruzani rezervisti dosli pred Sobranje, nasilno usli u zgradu i pucali. Nema dileme: medjunarodna zajednica je to shvatila kao pokusaj policijskog puca". Boskovski ce na ovo: “Ne mogu se sluziti metodima i sredstvima propalih komunistickih rezima koji su 1994. nisanili snajperima na vlastiti narod”. Uzvracajuci, dakle, udarac uz optuzbe da je reziser demonstracija bio Socijaldemokratski savez, Boskovski je Crvenkovskog nazvao “politickim delinkventom”!

Preko intervjua vikend-izdanju lista "Vecer", bliskog partijskom vrhu, uticajna potpredsjednica VMRO-DPMNE Dosta Dimovska dala je za pravo svom “partijskom sticeniku” i nasljedniku na funkciji Boskovskom: ponovila je optuzbe na racun Socijaldemokratskog saveza kao organizatora protesta pred Sobranjem.

Ali, “zabava” jos nije zavrsena! Mladjahna Radmila Sekerinska, potpredsjednica Socijaldemokratskog saveza, koju mnoga svekrva sigurno ne bi pozeljela za snahu zbog malcice “predugog jezika”, na vanredno sazvanoj pres-konferenciji rece da njena partija i dalje sumnja da je mobilizacija koju je proveo Ljube Boskovski zloupotrijebljena za stvaranje paravojnih snaga pa trazi da snosi odgovornost a premijeru Georgievskom posavjetova da ce najbolje biti da smijeni “nekompetentnog avanturistu” koji odluke donosi po emocijama a ne u skladu sa strucnim analizama. Ono sto zabrinjava, ovakva mobilizacija u kojoj se naslo i “kriminalnih tipova” koincidira s povecanjem broja prijetnji za likvidaciju “nepozeljnih” a medju njima, treba li reci?, ima najvise neistomisljenika ministra Boskovskog – prije svega u vrhu upravo Socijaldemokratskog saveza.

Socijaldemokratski savez je direktnim napadom na “najboljeg slasticara medju policajcima” (kako vole reci aludirajuci na ugostiteljsku proslost ministra Boskovskog na hrvatskom primorju) preuzeo autorstvo nad brojnim cinjenicama koje o Boskovskom mjesecima plasiraju neki nedjeljnici. Ako im je vjerovati, Boskovski ima “zavidan” “minuli rad” na hrvatskim bojistima – ono ako ne kao domoljub, ono bar kao logisticar u “muvanju” oruzjem. Medju makedonskim novinarima nenaklonjenim Boskovskom nije malo onih koji bi se dali zakleti da Ljube lako moze postati “musterija Haskog tribunala”, ovih dana toliko popularnogkod njega samog (doduse, kad se radi o upucivanju komandanata Oslobodilacke nacionalne vojske). Pred poplavom kojekakvih ratnih vijesti lokalni mediji su olako presli preko priznanja hrvatskog predsjednika vlade Ivice Racana da je Ljube bio jedan od “odlicnika” kojeg je zapala domovnica dok je takvo sta rahmetli “vrhovnik” dijelio sakom i kapom. Dovoljno intrigantan podatak.

Pravna drzava bi jos kako imala razloga pozabaviti se “tajnom” kako strani drzavljanin moze stajati na celu policije. Za sada, ovakvim i slicnim pitanjima ce se izgleda baviti samo “detektivi-amateri” iz Socijaldemokratskog saveza i prateci mediji.

Medjusobnim optuzivanjima VMRO-DPMNE i Socijaldemokratski savez ponovo su saradnju u vladi politickog jedinstva ucinili problematicnom. Bilo je nagovjestaja da ce predsjednik Trajkovski opet zaigrati ulogu mirotvorca pozivom “na kafu” dvojice partijskih celnika – Georgievskog i Crvenkovskog. Ipak, analiticari uvidjaju koliko je uvodjenje u vladu politickog jedinstva svih relevantnijih partija predstavljalo “sabiranje baba i zaba”. Jednostavno, mnogi misle da razlike izmedju dvije najmocnije partije u takozvanom “makedonskom politickom bloku” i njihovih lidera Crvenkovskog i Georgievskog nisu nista manje od onih izmedju, recimo, Crvenkovskog i Xhaferija, lidera Demokratske partije Albanaca.

I, tako Rezervisti jos nisu cestito ni otpasali opasace a valjalo im ponovo pod oruzje Ostaje bez odgovora pitanje: nije li se ministar Boskovski mogao prethodno konsultovati s predsjednikom Trajkovskim. Iz toga logicno slijedi i drugo: Nije li i ovim potezom nestasni ministar (i partijski vrh koji ga zdusno podrzava) nastojao pokazati da vrhovni komandant moze a ne mora biti konsultovan?

Iz “kuhinje” Socijaldemokratskog saveza tvrde da je Boskovski “trun u oku” i zapadnim diplomatima. Premijer Georgievski ga ne da. A malo-malo, u ponekom novom selu na kriznim podrucjima pripadnici Oslobodilacke nacionalne vojske oglasavaju svoje prisustvo.

ZELJKO BAJIC