Vrelo privatizaciono ljeto
CRNOGORSKI TURIZAM
Losi dosadasnji rezultati privatizacije ne obecavaju nista dobro. Prodaja u bescjenje, sumnjivi kupci, sa sumnjivim kapitalom - najcesci je opis trgovine, narocito turistickim objektima u Crnoj Gori
AIM Podgorica, 29.06.2001. godine
Sudeci prema najavama koje stizu iz Samostalnog Sindikata Crne Gore i od nezadovoljnih radnika, Crnogorsko primorje ce i ove godine biti u centru paznje. Ali, ni ovoga puta razlog za to nece biti masovni dolazak turista.
"Imate podrsku sindikata da istrajete u svojim zahtijevima, pa makar organizovali generalni strajk, i to usred turisticke sezone", rekao je Danilo Popovic, predsjednik Samostalnog sindikata obracajuci se nezadovoljnim turistickim radnicima.
A strajkova i blokada saobracajnica, na koje se odlucuju revoltirani radnici, u Crnoj Gori ne fali. Radnici sem sto traze neisplacene zarade, sve cesce izlaze na ulicu ne bi li privoljeli nadlezne drzavne organe da raskinu privatizacione ugovore. Nije neophodno objasnjavati zasto. Dovoljno je reci da se u Crnoj Gori rijec privatizacija najcesce povezuje sa onom - pljacka!
Sada vise nije nikakava vijest da je crnogorska privatizacija u samom startu krenula losim putem. Gotovo 30 privatizacionih ugovora je do sada raskinuto, upravo pod pritiskom radnika i sindikata. A ko zna koliko ih jos ceka "zeleno svijetlo" za raskidanje ili ponistavanje.
U citavoj prici o privatizaciji crnogorske privrede najinteresantniji je dio o prodaji turistickih objekata za koje se procjenjivalo da ce donijeti najvise novca u drzavnu kasu. Iako je crnogorska Vlada prije vise od dvije godine angazovala strateske savjetnike za privatizaciju turisticke privrede - americki FLAG, do danas nista nije ucinjeno. Ni jedan hotel nije prodat.
I sto je jos poraznije, svi pokusaji prodaje su zavrsili skandalima. I dok su protekle godine stranci bili aktuelni potencijalni kupci, ova sezona je pocela sa domacim biznismenima, domacim firmama u kojima ima "stranog kapitala" i slicnim zainteresovanim kupcima.
Tako je hercegnovsko turisticko - ugostiteljsko preduzece "Juzni Jadran" prodato za 275.000 DEM, koliko kosta osrednja kuca na Crnogorskom primorju. Medutim, da bi stvar bila komplikovanija u Sindikatu tvrde da preduzece uopste nije prodato kupcu Cedomiru Popovicu, (koji je, inace, vlasnik lanca prodavnioca "Carine"). Sada se krivica prebacuje na Komisiju za aukciju koja je nakon aukcije prihvatila Popovicevu ponudu. Ali, upuceni tvrde, da ugovor o kupo - prodaji, i nakon pet mjeseci od aukcije, nije potpisan.
Ipak, Popovic je usao u preduzece, upravlja njime i raspolaze imovinom. Kupuje akcije od radnika po cijeni od 3 marke. Sada radnici "Juznog Jadrana" tuze Popovica pozivajuci se na njegov nelegalan ulazak u firmu i na nezakonit otkup akcija.
Da bi stvar bila komplikovanija, rukovodstvo preduzeca odobrava ovakvu privatizaciju optuzjujuci radnike da se obracaju "odredenim odgovornim i neodgovornim subjektima u Republici, prezentirajuci im jednostrane, neargumentovane, zlonamjerne i netacne informacije".
U Sindikatu tvrde da je procjena vrijednosti imovine TUP "Juzni Jadran" 2,5 milijardi maraka iz cega proizilazi da je "kupac" dobio 95 odsto imovine preduzeca besplatno. No, ovo je samo nekoliko detalja iz citave price o privatizaciji ovog preduzeca. Kao epilog pojavljuje se i zahtjev drzavnog tuzioca, Bozidara Vukcevica, da mu se dostavi kompletna dokumentacija vezana za ovaj slucaj.
Kakva ce biti Vukceviceva odluka nije izvjesno. Ipak, raduje i sama cinjenica da je drzavni tuzilac, konacno, poceo da radi.
Kako ce teci privatizacija, koja je neminovan proces, sve je lakse uociti. Ipak, do nje mora doci. Kada, jos nije poznato. Sada je u Crnoj Gori aktuelna i prodaja dva hotela najveceg turistickog preduzeca HTP "Budvanske rivijere". U pitanju su hoteli "Maestral" i "As". Iako je prodaja "Maestrala" slovenackoj firmi HIT najavljivana jos proslog ljeta, pregovori i dalje traju. Ovoga puta u pregovore oko prodaje hotela ukljuceno je i poslovodstvo "Budvanske rivijere", koje je u dosadasnjim privatizacionim pokusajima bilo poprilicno ignorisano od strane drzavnih organa.
Ivo Armenko, generalni direktor HTP "Budvanska rivijera", kaze da se konacna prodaja "Maestrala" moze uskoro ocekivati i tako biti realizovan posao "tezak" 14,1 miliona maraka, pri cemu je predvi|eno da Slovenci zadrze sve radnike, ali i prime nove. Oko prodaje hotela "As" u Perazica dolu zna se samo da se pregovara sa firmom "u kojoj ima ruskog kapitala".
Armenko tvrdi da je prodaja hotela pravo rjesenje i da je "privatizacija proces koji je nezaustavljiv". "Rezultati privatizacije ce biti - dobre gazde dobrih hotela sa dobrim uslovima za rad zaposljenih", kaze Armenko.
Sa druge strane radnici se boje privatizacije pouceni predhodnim iskustvima ali optereceni i drugim strahovima: "Mozda mi i nemamo dovoljno izgra|ene navike da bismo radili kod privatnika, jer privatnik trazi da se radi", kaze predsjednik sindikata "Budvanske rivijere" Radomir Milic.
Da li se na ovaj nacin radnici zastrasuju privatizacijom, jer ce, eto, novi vlasnici ocekivati od zaposljenih i da rade? Sindikat je, ipak, svjestan da je privatizacija neminovnost, ali je "protiv prodaje hotela u bescjenje i trazi da kupac zadrzi sve radnike".
No, ne sumnjaju radnici samo u buduceg vlasnika. Na zboru koji su odrzali proteke nedjelje zaposljeni u "Budvanskoj rivijeri" cule su se brojne optuzbe na rad poslovodstva. "Ne dovode goste i rasprodaje hotele" i "direktori hoce da prodaju objekte i proviziju stave u dzep", izriciti su radnici.
Nakon toga uslijedio je jos niz prituzbi na koje radnici nijesu dobili, makar prema njihovim tvrdnjama, adekvatne odgovore. Ipak, kao utjeha, stiglo je povecanje plata od 30 odsto. Da li je to dovoljno da umiri radnike kako ne bi "talasali" u vrijeme turisticke sezone?
Ako se obistine najave radnika dva najveca crnogorska turisticka preduzeca "Juzni Jadran" i "Budvanska rivijera" i pocne generalni strajk turistickih radnika u sred sezone bice to jos jedno vrelo privatizaciono ljeto.
Marijana KADIC