Ko prizeljkuje rat Albanaca i Crnogoraca?

Podgorica Jun 22, 2001

Prijeti li Crnoj Gori opasnost od Albanaca

Pojedini beogradski i podgoricki mediji zapoceli su ovih dana novu antialbansku kampanju, najavljujuci da ce Albanci tokom ovog ljeta povesti rat protiv Crne Gore radi ostvarivanja svog sna o velikoj Albaniji

AIM Podgorica, 22.06.2001. godine

Sezdeset odsto Albanaca u Crnoj Gori zagovara rjesenje svog statusa oruzjem kao na Kosovu i u Makedoniji! Takvo ťsenzacionalno otkriceŤ nedavno je osvanulo na sajtu Vojske Jugoslavije pocetkom juna. O tome ko je i kako dosao do tog alarmantnog podatka nema ni rijeci. Prosto - korisnici Interneta treba Vojsci Jugoslavije da vjeruju na casnu vojnicku rijec.

Oni koji iole poznaju prilike u Crnoj Gori dobro znaju da je

takva tvrdnja besmislica, ali plasirana je sa vrlo jasnim ciljem - da podgrijava antialbansko raspolozenje u Crnoj Gori, na cemu vec duze sistematski rade pojedini beogradski i podgoricki mediji.

Prije nekoliko dana podoricki dnevnik "Dan", blizak partiji Momira Bulatovica, bivseg crnogorskog predsjednika, najavio je da bi u Plavu, gradicu na sjeveru Crne Gore, moglo doci do ustanka Albanaca u okviru ostvarivanja sna albanskih ekstremista o velikoj Albaniji! List dalje navodi da je plavska opstina, u kojoj zivi znacajan procenat Albanaca, najpogodnija za pokretanje "borbenih akcija" i zato sto "veliki broj lidera takozvane Oslobodilacke vojske Kosovo, koja bi u ovom kraju imala dvije vojske i to Oslobodilacku vojsku Plava i Gusinja i Oslobodilacku vojsku Crne Gore, ima porijeklo iz Plava".

Prema "Danu", ustanak ipak nece dici domicilno stanovnistvo, nego ce u Plav prispjeti za borbu specijalizovane jedinice iz Albanije i sa Kosova. Njihov cilj je da pripoje Albaniji crnogorske gradove Podgoricu, Bar, Ulcinj, Petrovac, Rozaje, Plav, Andrijevicu, Berane, Mojkovac i dio Bijelog Polja.

List istovremeno navodi da su ovih dana u tom gradu "angazovani privatni detektivi koji ispituju ko je od zitelja Plava, Gusinja, Berana, Andrijevice i Rozaja ucestvovao u vojnim operacijama na Kosovu" i da ce oni, kada krene ustanak, biti prvi na udaru ne samo zbog osvete, nego i zbog svog ratnog iskustva.

"Dan" u svojim opsirnim prilozimau objavljuje i jos jedno senzacionalno otkrice. U Plavu je prvo osnovana "Oslobodilacka vojska Kosova", pa tek onda na Kosovu! Napisi u "Danu" samo su nastavak serije slicnih koji su se proteklih mjeseci pojavljivali u pojedinim beogradskim medijima. U njima se moglo procitati da je obuceno cak 20.000 Albanaca za oruzane akcije u Makedoniji i podizanje ustanka u Grckoj i "opstinama Crne Gore gdje zivi albansko i muslimansko stanovnistvo". Medutim, kako tvrdi beogradski "Nedeljni telegraf" u jednom od novijih brojeva, pokreti borbenih grupa Albanaca ka Grckoj i Crnoj Gori odgodeni su do parlamentarnih izbora u Albaniji, koji su zakazani za 24. jun ove godine.

Tu katastroficnu viziju skorih ratnih dogadanja na Balkanu, koji ce prekrojiti granice Makedonije, Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Bugarske i Rumunije, "Nedeljni telgraf" objasnjava kao dio visefaznog americkog plana o razbijanju juznog Balkana, zakljucujuci: sukobi u Grckoj i Crnoj Gori pocinju tokom ovog ljeta! Dnevnik se pri tom poziva na izvore u vrhu Vojske Jugoslavije i na "dobro obavijestene" kosovske Albance.

Uoci aprilskih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori lansirana je uzmemirujuca vijest da su se u Plavu i Gusinju pojavili grafiti "OVK", "UCK" i "UKL". Potom je objavljeno da u Crnoj Gori postoje tri centra za obuku Albanaca koji samo cekaju izvrsnu komandu za izazivanje rata.

Sve su to demantovali crnogorski drzavni organi, ali, poslije krace pauze, opet su se, zahvaljujuci "Nedeljnom telegrafu" i "Danu", pojavile informacije o mogucim medunacionalnim sukobima u Crnoj Gori i njenom okruzenju.

"Zapanjujuca je upornost nekih snaga ili njihovih organa u Crnoj Gori da vide zlo i tamo gdje je dobro, da prizivaju nestabilnost i tamo gdje je stabilno", kaze Ferhat Dinosa, sef poslanickog kluba albanskih stranaka u crnogorskom parlamentu. Ocjenjujuci da su tvrdnje u pomenutim listovima "neistine i halucinacije", Dinosa kaze da je, nazalost, dio crnogorske javnosti "povjerovao u takve informacije i zbog njih se uznemirio, sto i jeste cilj takvih snaga".
"Uznemiravanjem javnosti i stvaranjem antialbanskog raspolozenja nastoji se sto vise naskoditi novom projektu definisanja drzavnog statusa Crne Gore, ali i nauditi politickom djelovanju albanskih stranaka i njihovih predstavnika", smatra Dinosa.

Srdan Darmanovic, politicki analiticar iz Podgorice, podsjeca da su u protekloj deceniji vise puta pominjani razni planovi i navodne teorije zavjere po kojima, navodno, neke strane sile stoje iza prekrajanja granica i stvaranja novih drzava na Balkanu. Ali, do sada se ta navodno velika otkrica o teorijama zavjere nisu pokazala tacnim, kaze Darmanovic. On ocjenjuje da se i ovoga puta radi vise o jednoj konstrukciji, ali koja u sebi moze da sadrzi elemente za razmisljanje.

  • Partije Albanaca predvode umjereni lideri, koji doduse insistiraju na nekim promjenama, mozda ponekad iznoseci zahtjeve koji se vecini ne cine kao opravdani, ali koji na promjenama insistiraju na krajnje umjeren i nekonfliktan nacin, tako da meni zaista ne izgleda da se u takvoj situaciji, sa takvom predistorijom i sa sadasnjim nivoom medunacionalnih odnosa, moze ocekivati posezanje za teritorijalnim integritetom Crne Gore. Mislim da ce Crna Gora ostati izvan kruga nasilja koji se sada odvija na Balkanu, kaze Darmanovic.

Tokom citavog XX vijeka suzivot razlicitih etnickih grupa u Crnoj Gori mogao je da sluzi za primjer okruzenju. Crnogorci su u miru i slozi zivjeli i sa Albancima, i sa Muslimanima, i sa Hrvatima. Zahvaljujuci tome, jedino u Crnoj Gori od svih susjeda Albanije nisu tokom Drugog svjetskog rata osnivane balisticke organizacije. Crnogorski kralj Nikola je sa visokim vojnim namjestenjima i na druge nacine njegovao i jacao povjerenje sa Albancima. U socijalistickoj Crnoj Gori uspjesno su harmonizovani me|unacionalni odnosi. Danas visepartijska Crna Gora ide ka tome da usvoji medunarodne standarde o pozitivnoj diskriminaciji manjina. Istovremeno, na sve to Albanci su, a naravno i pripadnici ostalih manjinskih naroda, uzvracali primjerenom lojalnoscu crnogorskoj drzavi.

Vec citirani Ferhat Dinosa tvrdi da Albanci nece ugroziti stabilnost Crne Gore. "Demokratskoj Crnoj Gori Albanci nicim nece nauditi. I nasa je poruka jasna: neka jahaci apokalipse paze Crnu Goru od sebe, od Albanaca ona je spokojna", porucuje Dinosa.

No, ocigledno je da organizatorima antialbanskog raspolozenja izjave i realno stanje nije bitno: po starom dobrom receptu - vadno je napraviti neprijatelja i uznemiriti javnost.

Veseljko KOPRIVICA (AIM)