Potraga za ťmonstrumom sa GrbaviceŤ

Podgorica Jun 20, 2001

Batko Vlahovic pobjegao iz zatvora u Spuzu kraj Podgorice

Nakon niza nerasvijetljenih ubistava crnogorska vlast se suocila sa jos jednim skandalom: iz zatvora u Spuzu pobjegao je Veselin Vlahovic Batko osumnjicen za ratne zlocine tokom rata u BiH

AIM Podgorica, 20.06.2001. godine

Vjerovatno naj~uveniji crnogorski zatvorenik Veselin Vlahovi} zvani Batko (Batica), pobjegao je u ponedjeljak

  1. juna iz zatvora u Spuzu, mjestu nadomak Podgorice.

U zvanicnom saopstenju Zavoda za izdrzavanje krivicnih sankcija stoji: "Prostor na kome je neposredno prije bjekstva bio Vlahovic dobro je vidljiv sa tri od cetiri osmatracnice. I pored cinjenice da su uslovi obezbje|enja bili optimalni, Vlahovic je uspio da neopazeno prode kroz zabranjenu zonu za kretanje osudenika do bedema sa unutrasnje strane. Vjerovatno uz pomoc nekog od zatvorenika uspio je da se popne na bedemski zid visok cetiri metra, koji je od karaule na kojoj se nalazio strazar udaljen dva do tri metra... Sa bedemskog zida Vlahovic je presao na krov magacina i tek u tom momentu, sa udaljenosti od cetiri do pet metara primjetio ga je strazar koji nije pucao, iako to propisi nalazu..."

Zbog brojnih propusta policija je, nakon Vlahovicevog bjekstva uhapsila pet strazara koji su u to vrijeme radili na spoljnjem i unutrasnjem obezbje|enju zatvora.

Vlahovic je u spuskom zatvoru izdrzavao kaznu od tri i po godine zatvora na koju je osu|en u aprilu 1999. godine, zbog razbojnistva i nasilnickog ponasanja. Ali, to nije ono zbog cega su za njegovo ime culi brojni stanovnici Crne Gore, Srbije i posebno Bosne i Hercegovine. Svoju "slavu" Vlahovic je sticao 1992.-1993. godine, u sarajevskom naselju Grbavica. Od tada ga, prema pisanju sarajevskih "Vecernji novina", nesrpsko stanovnistvo iz ovog dijela glavnog grada BiH pamti i pod nadimkom "monstrum sa Grbavice".

U nekoliko nastavaka "Vecernje novine" su, na osnovu iskaza prezivjelih zrtvi i ocevidaca, napravile size Vlahovicevih nedjela:

"Batkova grupa se formalno vodila kao dio jedinice "Bijeli andeli"... Prema izjavama prezivjelih, Veselin Vlahovic je izvrsio ili je saucestvovao u ubistvima preko stotinu gradana nesrpske nacionalnosti. Ucestvovao je i u protjerivanju vise hiljada gradana Grbavice i Vraca. Ubijao je iz vatrenog oruzja, klao nozem, a o sudbini onih koje je Batko protjerao iz Lenjinove i Splitske ulice, ni do danas se nista ne zna.

Pored ubistava, Vlahovic je silovao zene i djevojke nesrpske nacionalnosti. Na Vracama je formirao javnu kucu gdje je dovodio i silovao starice, ali i trinaestogodisnje djevojcice... Licno je ucestvovao i u formiranju privatnih zatvora...".

Veselin Vlahovic je, u virjeme kada su se ovi napisi pojavili i u crnogorskoj stampi, vec bio u istraznom zatvoru u Spuzu. Tamo je, tvrde ocevidci, komentarisao: "Ljudi, ova glava sada vrijedi milion dolara"!

U meduvremenu, oktobra 1999. godine, nedjeljnik "Monitor" je objavio pismene izjave svjedoka koji Vlahovica terete i za ubistvo sestogodisnje djevojcice Azre Pecar. Njena majka Sena objasnjava da su njena kcerka i svekrva ubijene u "zivom stitu" na sarajevskom Jevrejskom groblju, 14. juna 1992. "Cetnici su potjerali nas 15, od toga sedmoro djece, ka polozajima Armije BiH. Potom su otvorili vatru. Imena ubica 'Batko' - Veselin Vlahovic (nekadasnji radnik u kafeu "Hamam bar" na Grbavici) i Iro Zdrale (kom{ija iz Trebevi}ke)", tvrdi Sena Pecar koja je prilikom ubistva svoje cerke i ranjena u kicmu, zbog cega je ostala invalid.

I u knjizi "Balija" ciji je autor Bozo Debelonogic ratovao na Grbavici u jedinicama srpske vojske, cijelo poglavlje posveceno je Batku i njegovim "podvizima".

Uz ostalo, Debelonogic pise: "Batko Crnogorac je najvise volio voziti auta i ubijati Muslimane. Volio je on, doduse, i da ih bije ali samo pred drugima... Batko je Muslimane mucio i ubijao uvijek na drugi nacin, vrseci fizicke i psihicke eksperimente. Dileme je rjesavao brzo i efikasno - recimo - koliko ljudi postrojenih jedan iza drugoga moze ubiti jednim metkom iz papovke, rijesio je tako sto je pokupio u stanovima deset nesretnih Muslimana... stao korak ispred njih, repetirao naciljavsi u prelomu stomaka i opalio. Zadnju dvojicu koja pokusace pobjeci, pobi pucajuci im u leda. Gledajuci radoznalo u ljude koji su se grcili na zemlji stade prebrojavati. "Samo osam". Sjede u auto i ode niz vrace prema Grbavici."

Vlahovic je potom "Monitoru" uputio pismo - demanti ("Ni u jednom zlocinu nijesam ucestvovao"). Gotovo istovremeno, iz BiH je stigao zahtjev za njegovu ekstradiciju.

Ujedno, Visem tuzilastvu u Podgorici je predata krivicna prijava protiv Veselina Vlahovica. Podnosioci prijave - Advokat Igor Stijovic i koordinator Djecje ambasade u Medasima Dusko Tomic (opunomoceni zastupnik porodice Pecar) - teretili su Vlahovica za ratni zlocin protiv civilnog stanovnistva iz clana 142 KZ SRJ.

Tuzilastvo je prihvatilo prijavu i zatrazilo pomoc od kolega u Sarajevu radi prikupljanja dokaza.U decembru 1999, zamjenik viseg tuzioca Zoran Radonjic podnio je zahtjev Visem sudu u Podgorici da se sprovede istraga protiv Vlahovica, zbog sumnje da je pocinio ratne zlocine u Bosni i Hercegovini. U zahtjevu se navodi da je Vlahovic tokom rata 1992. i 1993. godine u Sarajevu (naselje Grbavica) krsio pravila medunarodnog prava, i kao pripadnik oruzanih formacija "ubijao, mucio i necovjecno postupao sa civilnim stanovnistvom". Radonjic dodaje da je Vlahovic "silovao, uzimao taoce, kolektivno kaznjavao, protivzakonito zatvarao ljude i pljackao imovinu". Prema ocekivanjima, zahtjev za ekstradiciju je odbijen, uz obrazlozenje da Ustav SRJ ne dozvoljava izrucenje gradana SRJ drugim zemljama.

Prema nezvanicnim najavama, sudski proces Vlahovicu trebalo je da pocne prije septembra ove godine, posto je tada isticala njegova prijethodna zatvorska kazna. Vlahovic je, ipak, bio brzi i uspio je da izmakne ruci pravde. Privremeno ili trajno - ostaje da se vidi.

Zoran RADULOVIC (AIM)