Nova afera o umiješanosti UN u trgovinu ženama
Sumnjivo otpuštanje "premorene" policajke
AIM, Sarajevo, 19.06.2001. Vrhovi Misije UN u Bosni i Hercegovini (UNMIBH) ozbiljno su se potresli pošto je prošlog tjedna novinska agencija Associated Press obznanila slučaj američke pripadnice Međunarodne policije UN (IPTF) koja je otpuštena jer je, navodno, upozoravala na umiješanost osoblja UN u organiziranu trgovinu ženama. Američka policajka Kathryn Bolkovac, na dužnosti istražiteljice UN za ljudska prava, u razgovorima sa ženama koje su bile žrtve njihove organizirane prodaje doznala je kako su njezine kolege bile mušterije u raznim bordelima po BiH, pa čak i duboko umiješani u trgovinu seksa.
Kako piše u izvještaju Associated Pressa (AP), prošle je godine degradirana na niži položaj, a sredinom travnja ove godine i definitivno otpuštena nakon što je sastavila izvještaj u kojem tvrdi da su policajci IPTF-a falsificirali dokumenta radi trgovine ženama, pomagali njihov prijevoz preko graničnih prijelaza u BiH, te vlasnicima bordela unaprijed odavali planove policijskih racija. Prema izvorima iz međunarodne zajednice, policajka Bolkovac pridružila se IPTF-u lipnja 1999. godine pošto se javila na reklamni oglas privatne tvrtke DynCorp, koja za potrebe američke vlade zapošljava bivše policajce koji žele služiti u inozemstvu. Na mjestu službenice za pitanja ravnopravnosti spolova radila je listopada 2000. u Uredu UN za ljudska prava, kad je porukom, poslatom elektronskom poštom na desetine adresa u Misiji UN, upozorila na prave razmjere trgovine ženama u BiH. Na prvome mjestu bile su adrese šefa Misije UN u BiH, specijalnog predstavnika generalnog tajnika UN Jacquesa Paula Kleina i komesara IPTF generala Vincenta Coeureroya.
U poruci, kojoj je Bolkovčeva dala naziv: "Ne čitajte ako imate slab želudac ili osjećaj krivice", ona kritizira svoje kolege što žrtve trgovine nazivaju "prostitutkama", što zatvaraju oči prema ovoj vrsti kriminala ili čak izravno sudjeluju u njemu. Na temelju razgovora sa 85 žena, ona opisuje torture i silovanja kroz koja prolaze, a kao klijentelu bordela navodi "neke lokalne ljude, SFOR, IPTF, lokalnu policiju i međunarodne humanitarne službenike u BiH". "Vrijeme je da shvatimo da je ovo ozbiljno organizirani kriminal, kojim se zarađuju velike svote novca u ovoj zemlji," upozorila je policajka svoje kolege. "Ako se netko od vas ne želi petljati s ovim 'prostitutkama' možda bi trebao razmisliti o tome da učini jedan 'pravi' policijski posao, tako što će razgovarati s ovim ženama i saznati nešto o oružju i drogi kojima posluju vlasnici barova. Otpočela sam ovaj posao iz istog razloga zbog kojeg i vi. Plaća je zvučala primamljivo kao i iskustvo nakon toliko godina rada u policiji. A da, tu je bilo i nekih humanitarnih 'stvari' o kojima smo razgovarali za vrijeme intervjua kao i o tome kako trebamo pomoći obuci lokalne policije. Međutim, pogodite šta? Kada sam došla, otkrila sam da sam obični policajac zadužen da izvještava o zločinima, da intervjuira žrtve, skuplja dokaze i radi prekovremeno. Kad završimo misiju, otići ćemo punih džepova i s medaljama na našim grudima, koje nikad ne bi mogli dobiti u našim zemljama. Imat ćemo mnogo važnih titula da dodamo u naše životopise. Neki od nas će otići isti kao što su došli, osim što su imali priliku da pomognu nekoj od 'prostitutki' da se izvuče iz veoma opasne i očajničke situacije. Mi ne možemo promijeniti njen život, ne možemo biti sigurni da neće opet postati 'prostitutka', ali bar znamo da nismo zatvarali oči pred tim i postali ravnodušni prema problemu. Mogu nas optužiti da smo mislili našim srcima umjesto glavama, ali smo bar bili u mogućnosti misliti," napisala je policajka.
Želeći naglasiti nedovoljnu volju za suočavanje s problemom, policajka je Bolkovac kolegama ironično navela definicije glavnih uloga u trgovini žena iz kojih je jasna razlika između "prostitutki", koje se dobrovoljno bave ovim poslom, i "žrtava trgovine" koje se muče i prisiljavaju na to. Neposredno prije slanja ove poruke policajka je baš bila preporučena za produženje ugovora, jer se isticala svojim istražiteljskim radom. Međutim, krajem tog mjeseca zamjenik komesara IPTF-a Mike Stiers kazao joj je da je psihološki premorena. Premještena je u IPTF-ov ured u sarajevskom predgrađu Butmir, gdje je degradirana da šalje i prima pošiljke s telefaksa. Također je sklonjena s rada na ljudskim pravima. Definitivno je otpuštena sredinom travnja ove godine.
"Bila sam šokirana, prestravljena i osjetila gađenje kad sam vidjela što se događa," kazala je otpuštena policajka novinskoj agenciji AP. "Odgovorni u misiji nisu željeli ni čuti za to. Oni rađe okreću glave i zatvaraju oči pred dokazima." Objašnjenje UN-a, međutim, govori kako je tvrtka DynCorp, kao njezin poslodavac, otpustila Kathryn Bolkovac i o tome obavijestila Misiju UN, jer je ona navodno lagala o svojim radnim satima. Navodno nije bila na poslu onog dana kojeg je prijavila izvještaj o radnim satima. No, prema nama dostupnim informacijama, Bolkovčeva je toga dana s ambasadorom Kleinom i ostalim osobljem UN čekala avion na bečkom aerodromu. Po tim tvrdnjama, tvrtka je našla izgovor da ju otpusti, a razlozi nisu čak ni istiniti. "Prema onome što su nam kazali iz tvrke DynCorp to nije bilo tako," kaže o tome glasnogovornik UN u Sarajevu Douglas Coffman. "Ona je lagala svom šefu i tvrtki DynCorp o svojim radnim satima. I to joj nije bio prvi put." Coffman također iznosi sumnju u činjenicu da je Misija UN degradirala policajku na manje vrijedno radno mjesto, nakon što je ona poslala upozoravajuću poruku kolegama. Ističe da osoblje UN tijekom svoje misije promijeni više mjesta te da se ne mora raditi o degradiranju.
"Ona se bunila da IPTF ne poduzima dovoljno na svojoj unutarnjoj kontroli. Mi se s tim ne slažemo," dodao je glasnogovornik. "Pa, mi smo organizacija koja čini najviše u slučaju kad znamo da naše osoblje zalazi u bordele. U BiH to nije krivično djelo, ali bez obzira na to smatramo nemoralnim da naši policajci zalaze na mjesta umiješana u kriminal, i to se kosi s kodeksom ponašanja pripadnika IPTF. Misija UN je otpustila 24 policajca zbog neodgovarajućeg ponašanja, među kojima su i neki zbog seksualno neprihvatljivog ponašanja." Coffman navodi kako su za kažnjavanje policajaca koji učine krivična djela odgovorne vlade njihovih zemalja. Nakon interne istrage, izvještaje o eventualno počinjenom krivičnom djelu Misija UN uputi zapovjedništvima nacionalnih kontingenata policajaca i glavnom sjedištu OUN u New Yorku, gdje se izvještaji proslijede do državnih misija pri OUN.
Međutim, iz izvještaja AP-a vidi se da Bolkovčeva nije jedina koja je ukazivala na umiješanost UN-a u ovaj kriminal. Američki policajc David Lamb, koji je u protekle dvije godine radio u srednoj Bosni kao istražitelj UN za ljudska prava, tvrdi kako su on i njegove kolege redovito prosljeđivali dokaze lošeg ponašanja odjelu Misije UN za unutarnju kontrolu, na čemu im je samo dogovoreno da "se ne udubljuju previše". Pred kraj svojeg mandata, tijekom travnja, Lamb je kazao kako je provodio veliku istragu utemeljenu na informacijama šest žena koje su kazale da su bile prisiljavane na prostituciju. "Dale su nam cijelu listu pripadnika IPTF-a koji su umiješani u to," kazao je on za AP. "Bilo je nevjerojatno vidjeti otpor u glavnom sjedištu misije. Igrala se igra, a istražitelji su i uznemiravani. Pokušao sam pratiti odakle vode tragovi korupcije, ali nikako nisam mogao dobiti podršku." AP navodi i Lambove tvrdnje o umiješanosti rumunjskog pripadnika IPTF-a, čija je žena vodila bordel i koji su zajedno u prostituciju uvlačili mlade Rumunjke. U članku AP podsjeća na raciju lokalne policije, uz pomoć IPTF-a, u Prijedoru početkom studenog 2000, kada su u noćnim klubovima zatečene 33 žene, uključujući i djevojčice od 14 godina.
"Sutradan je priča dobila novi tijek kad je vlasnik kluba Milorad Milaković ustvrdio novinarima kako je IPTF naredio raciju pošto je on odbio platiti 10.000 dolara za zaštitu," podsjeća članak AP. "Milaković je kazao da su šestorica policajaca IPTF-a, uključujući i dva Amerikanca, bili česti gosti u njegovim barovima. Ta su šestorica napustili organizaciju prije nego je UN okončao istragu, koja je ustanovila da je njihovo ponašanje bilo 'neodgovarajuće'." AP citira i čelnicu Ureda UN za ljudska prava u Sarajevu Madeleine Rees, kako razgovori sa žrtvama trgovine ženama ukazuju da oko 30 posto mušterija u bordelima jeste međunarodno osoblje. Napominje se i da u klijentelu ulaze i pripadnici SFOR-a, a navodi i činjenica da je šestoro službenika OHR-a zatečeno u bordelu u vrijeme racije.
Konkretno upitan kako je ambasador Klein odgovorio na poruku Kathryn Bolkovac, jer njegova je adresa na prvome mjestu, glasnogovornik Coffman odgovara da poruka nije upućena samo Kleinu, jer se radi o desetinama asdresa unutar Misije UN u BiH. "Mnogi su dobro prihvatili poruku, jer svi brinemo o problemu trgovine ženama. Ali drugi nisu bili sretni što ona smatra da ne činimo dovoljno, jer mnogi troše mnogo vremena u borbi protiv ovog kriminala. Pa, Misija UN je do sada organizirano uspjela spasiti i vratiti kući oko 300 žrtava trgovine ženama," kazao je Coffman. Iz ovoga tako i nije jasno što su Klein i čelništvo IPTF-a zapravo učinili nakon toga, osim što su, čini se, zdravo za gotovo uzeli da se radi o reakciji "psihički premorene" policajke. Ili su, pak, željeli ukloniti revnosnu radnicu, jer im nije odgovaralo da se o ovome "talasa" malo više? Afera se otvorila baš kad je ambasador Klein Generalnoj skupštini Organizacije Ujedinjenih naroda predavao izvještaj o radu Misije u BiH u proteklom periodu. Nesumnjivo su ga i tamo dočekala ova pitanja. Hoće li se OUN zadovoljiti samo njegovim odgovorima?
Vladimir MIHOVILIĆ (AIM, Sarajevo)