Pijančevanja u visokom društvu
Aim, Zagreb, 11.5.2001.
Pomoćnik ministra kulture Miljenko Domjan i pomoćnik ministra prosvjete Zlatko Miliša na posljednjoj su sjednici Vlade premijera Ivice Račana razriješeni dužnosti - za hrvatske prilike - zbog pomalo neobičnih razloga. Obojica su naime skrivila prometnu nesreću pod utjecajem alkohola, pa su nakon što im se to dogodilo, podnijeli ostavke, smatrajući kako bi se činjenica da su vozili pripiti i skrivili nesreću, mogla negativno odraziti na njihov položaj. Račan je njihove ostavke prihvatio, ocijenivši da su se, zatraživši povlačenje s funkcija, odgovorno ponijeli.
Razrješenje dvojice pomoćnika ministara dogodilo se samo tjedan dana nakon što je jedan visoki državni dužnosnik, osječko baranjski župan, HDZ-ovac Marko Bagarić, pokraj Vinkovaca, na sam Dan državnosti, skrivio prometnu nesreću "u vidno alkoholiziranom stanju", kako je policija navela u izvještaju. Da sve bude još ružnije, Bagarić je pobjegao s mjesta nesreće, a službeni BMW, vlasništvo osječko-baranjske županije, vozio je bez vozačke dozvole. Dozvola mu je naime oduzeta na tri mjeseca jer je već jednom uhvaćen kako vozi pod utjecajem alkohola!
No, priča o Marku Bagariću samo je vrh ledenog brijega u skandaloznom ponašanju visokih državnih dužnosnika, pijančevanju i razvratnom ponašanju, koja su - sve dok Račan nije razriješio dvojicu pomoćnika ministara - u Hrvatskoj ostajala bez ikakvih posljedica.
Zanimljivo je da je aktualni osječko-baranjski župan, koji je na to mjesto došao nakon ostavke Branimira Glavaša, već imao sličnu prometnu nezgodu, još dok je radio u gradskoj upravi Đakova. Ondje je naime, vozeći pod utjecajem alkohola službeni Renault 21, doživio prometnu nesreću i napravio štetu na automobilu u visini od 10 tisuća njemačkih maraka. Kako je vozio pijan, osiguravajuća tvrtka nije željela platiti štetu, pa je Bagarić to morao uraditi sam. No, on je odugovlačio s nadoknadom štete, vjerojatno se nadajući kako će sve pasti u zaborav. Tek pošto je imenovan za osječko-baranjskog župana, i pošto je tamošnja opozicija postavila to pitanje, u nekoliko je rata platio taj iznos, ali ne i kamatu od oko pet tisuća DEM, koja je u međuvremenu nastala zbog zakašnjelog plaćanja.
Nekadašnji virovitičko-podravski župan i umirovljeni general Hrvatske vojske, Đuro Dečak, skrivio je prometnu nezgodu, također pod utjecajem alkohola, sletjevši 16. svibnja 1998. u četiri izjutra, s autoceste Lipovac - Zagreb kod mjesta Lubanj, u blizini Vinkovaca. Dečak je u to vrijeme bio virovitičko-podravski župan, dakle visoki državni dužnosnik. No, za razliku od Bagarića, koji je vozio službeni županijski BMW, Dečak se u trenutku nesreće nalazio u vlastitom mercedesu. Policija je utvrdila da je bio pijan, no nepoznato je je li ikad odgovarao za taj prometni prekršaj i je li mu zbog toga - kako zakon nalaže - oduzeta vozačka dozvola.
No, kad se dogodila nesreća, Dečak nije bio sam u automobilu, kako je to tvrdio u medijima. Znajući da bi ga ta činjenica mogla dodatno kompromitirati i izazvati mu i probleme privatne naravi, poduzeo je sve da se to ne otkrije. Osoba koja se u trenutku nesreće s njim nalazila u automobilu, zadobila je lakše tjelesne ozljede i nekoliko dana nakon toga nije se pojavljivala na svom radnom mjestu u Hrvatskoj vojsci.
Dugogodišnji potpredsjednik Hrvatskog sabora, a danas vođa parlamentarne opoziciji, Vladimir Šeks postao je općim mjestom svih priča o pijančevanju visokih državnih dužnosnika. Njegovi dolasci u Slavoniju, za koju je bio zadužen i smatrao je svojom gubernijom, redovito bi završavali skandalima. U jednom od objavljenih stenograma razgovora koje je Tuđman snimao na sastancima sa svojim suradnicima, Vesna Škare Ožbolt ispričala je tadašnjem hrvatskom predsjedniku jedno od brojnih Šeksovih pijanstava. Ne međutim i ono koje se i danas prepričava u Vinkovcima, iz ratne 1993. kada je taj visoki dužnosnik HDZ-a i jedan od najmoćnijih ljudi u državi, došao na proslavu godišnjice tamošnje Pete gardijske brigade. Tom je prilikom poslovično veseli i raspoloženi Šeks, međutim, nadmašio samog sebe.
Poslovođa vinkovačke robne kuće "Nama", prilično se iznenadio kad su ga, u sred noći, probudile uniformirane osobe, zahtijevajući da na odjelu konfekcije hitno pronađe odijelo potrebno Vladimiru Šeksu. Šef robne kuće zamoljen je da otključa odjel konfekcije kako bi se potpredsjedniku Sabora žurno pronašlo odijelo, budući da u onom, u kojem je doputovao iz Zagreba, više nije mogao natrag. Operacija presvlačenja potpredsjednika Sabora potom je obavljena, tvrde očevici, u obližnjem motelu GEM, na cesti od Vinkovaca prema Nuštru, nakon čega je taj objekt dobio indikativan nadimak - previjalište.
Ako se taj incident možda i mogao smatrati neodmjerenim Šeksovim "opuštanjem", u kojem je pretjerao u svojim slabostima, a da pri tome nikome, osim sebi, nije pričinio nikakvu štetu, jedan drugi njegov javni ispad ne bi se mogao tako protumačiti. Zbio se u jednom selu pored Osijeka, u studenome 1999., pred posljednje parlamentarne izbore, nakon što je tadašnji potpredsjednik Sabora sudjelovao u svečanosti otvaranje seoske škole. Izlazeći nakon večere i pijančevanja ka svom automobilu, Šeks je - onako razdragan i raspoložen - bocu koju je držao u ruci zviznuo o skupocjeni službeni automobil, a zatim zaplesao kolo, hvatajući se za rasporak na hlačama i vičući: "Evo ti ga na! Evo ti ga na!".
Osječanka Marija Suk, jedna od osnivača HDZ-a u Slavoniji, koja je bila nazočna tom skandalu, posve zgranuta, u zagrebačkom tjedniku "Nacional" opisala je što se potom događalo: "Kad je kolo završilo, Šeks je povikao da se postroji 'šuplji bataljun' i zatražio da žene stanu jedna pokraj druge na putu prema njegovu automobilu, kako bi se valjda pozdravio s nama. Poredalo se tako dvadesetak ili više žena, a iza njih su stajali njihovi supruzi, susjedi i mi, drugi gosti radoznali da vidimo što je ugledni dužnosnik naumio. A on je došao ispred prve od njih, ponovno stavio ruku na rasporak svojih hlača i uz blaženi osmijeh 'zamamno' zanjihao kukovima. Isti je postupak ponovio ispred svake žene koje su zbunjene stajale jedna pokraj druge. Stalno sam pogledavala u Glavaša koji je bio potpuno trijezan i zabrinuto promatrao blamažu svoga kolege. Znao je što to znači i da je previše svjedoka da bi se moglo zataškati".
Ipak, taj seksistički ispad jednog od najviših hrvatskih dužnosnika iz tog vremena, počinjen u krajnje alkoholiziranom stanju, ostao je nekažnjen i javnost je za njega saznala tek nakon smjene vlasti u siječnju 2000.
No, HDZ-ove dužnosnike slični su incidenti pratili od samog osvajanja vlasti, nakon prvih višestranačkih izbora 1990. Jedan od najpoznatijih zbio se 1991. u Osijeku nakon raskošne promocije knjige Đure Perice, bivšeg političkog zatvorenika i jednog od utemeljitelja HDZ-a. Iako je nakon promocije u hotelu bio priređen raskošan domjenak, Branimir Glavaš, Ivan Bobetko (sin generala Janka Bobetka, poznat i po tome što će se nedugo nakon toga proslaviti bacanjem torbe u Saboru na zastupnika SDS-a, Tanjgu), Petra Šale, te još nekoliko viđenijih HDZ-ovaca, odlučili su, već dobrano pripiti, feštu nastaviti u Valpovu i Našicama.
Na kraju, raspoloženo je društvo završilo u Glavaševoj obiteljskoj kući na periferiji Osijeka. Pod nikad razjašnjenim okolnostima tada je ranjen Petar Šale. Prema jednoj verziji, koja se čula nakon tog događaja, Šale se sam ranio pištoljem u nogu, neoprezno rukujući oružjem. Po drugoj verziji, ranio ga je Ivan Bobetko. Službena je verzija pak bila da je Šale ranjen nehotice, kad je, rastavljajući svoj pištolj, metak u njega nehotice ispalio tadašnji rizničar HDZ-a u Osijeku.
Policija o tome nikada nije dala službeno priopćenje, niti se, koliko je poznato o tom događaju ikada vodila istraga. Šale je nakratko završio u Osječkoj bolnici, a medijima je bilo sugerirano da o tome ne pišu.
Račanova odlučnost da razriješi dužnosti dvojicu pomoćnika ministara koji su nanijeli štetu ugledu njegove Vlade, prouzročivši prometnu nesreću pod utjecajem alkohola, mogla bi označiti prekretnicu u dosadašnjem nekažnjenom opijanju i razvratništvu najviših državnih duž nosnika. Bilo bi dobro da ta nova principijelnost bude proširena i na one, još brojnije, koji su štetu za državu, pljačke i otimačinu, počinili u posve trijeznom stanju.
Drago Hedl