Sta je savezni interes

Podgorica Jun 9, 2001

Sukob SNP i DOS-a: crnogorski ugao

Svada oko Zakona o saradni sa Hagom zaprijetila je da porusi saveznistvo DOS-a i Koalicije "Zajedno za Jugoslaviju", ali i uzdrmalo saveznu drzavu

AIM podgorica, 09.06.2001. godine

Ocuvanje SRJ izgleda postaje sve tezi posao, s obzirom da ga vise ne ugrozavaju samo procrnogorski orijentisane snage, vec i oni koji se najvatrenije zalazu za njen opstanak.

Socijalisticka narodna partija odbila je donosenje saveznog zakona o saradnji sa Haskim tribunalom i pored uvjeravanja u toku predizborne kampanje da oni koji su optuzeni za ratne zlocine moraju odgovarati pred ovom medunarodnom institucijom. "Mi smo se distancirali od politike Slobodana Milosevica, za koga ja nikad nijesam glasao, niti cu, ali smatramo da je u ovom trenutku ispod nacionalnog nivoa da se bivsi predsjednik jedne drzave, bilo kako da je vladao, isporucuje u Hag", objasnjava nemogucnost saglasnosti sa stavom DOS-a Dragan Koprivica, portparol SNP-a.

S druge strane, srpski dio SRJ nije odustao od saradnje sa Hagom. "I pored razumijevanja da je stav SNP-a donesen u legalnoj proceduri predsjednistvo DOS-a nece mijenjati svoju odluku,jer je donijeta sa 18 glasova za i nijednim protiv", reagovao je Vladan Batic, srpski ministar pravde.

Ocito, sukob interesa saveznih koalicionih partnera postoji, a njegove posledice mogu biti ili pad Savezne vlade ili kompromis. Za sada jedini kompromis koji bi mogao biti napravljen, prema rijecima srpskog premijera Zorana Dindica, je "prenosenje operativnih aktivnosti na republicke organe", sto bi znacilo da se, uz dopustanje saveznog zakona, sudski proces moze prebaciti na republicke sudove. Ali zakon ipak mora biti savezni.

Ustupak koji ji ponudio SNP - "raspisivanje novih izbora i podrska manjinskoj vladi DOS-a", najavio je lider Socijalisticke narodne partije, Predrag Bulatovic.

Da li ce to biti dovoljno, li ce DOS-u "prekipjeti" kaprici SNP-a vidjece se u nekoliko narednih dana. Istovremeno, neslaganje SNP-a i DOS-a , osim pada Savezne vlade, moglo bi dovesti i do narusavanja koalicionog sporazuma SNP-a, Srpske radikalne stranke i Narodne stranke koja se zalaze za saradnju sa Haskim tribunalom i tako uticati na eventualno prestrojavanje na crnogorskoj politickoj sceni. O tome se za sada ne raspravlja. Predsjednik Narodne stranke, Dragan Soc jos uvijek smatra da "ne treba gubiti nadu" i vjeruje da ce dogovor biti postignut.

Dok Predrag Bulatovic ne iskljucuje ni raspisivanje vandrednih izbora kada bi mozda mogao ucestvovati i DPS, u Dukanovicevoj stranci o dogadanjima u beogradu misle drugacije. "To je potvrda da je DOS-u, ipak, kada su u pitanju odnosi Srbije i Crne Gore prirodni partner za saradnju Koalicija "Pobjeda je Crne Gore", prokomentarisao je pregovore SNP-a i Dos-a Igor Luksic, portparol DPS-a, potsjecajuci na jos vazecu crnogorsku ponudu o buducim odnosima Crne Gore i Srbije. Cini se da "Pobjeda je Crne Gore" ne ocekuje saveznu parlamentarnu krizu nego "nastavak razgovora sa Srbijom".

Liberalni Savez Crne Gore nesaglasnost saveznih koalicionih partnera i nedonosenje zakona o saradnji sa Haskim tribunalom smatra "losom vijescu i za Crnu Goru i za Srbiju". "Nama je zao sto se desilo da je takozvana odbrana Slobodana Milosevica, iza cije je vladavine ostao uzas, ostala u Crnoj Gori", izjavila je Vesna Perovic, portparol LSCG, iznoseci stav LSCG po kom je "Haski tribunal medunarodna institucija koja moze dovesti do osude onih lica koja su zaista cinila zlocine da bi se svi ostali koji zive u ovoj drzavi oslobodili te sumnje". Podrska Tribunalu i osuda stava SNP-a stigla je i od potpredsjednika crnogorske vlade, Dragise Burzana iz SDP-a uz izjavu da ce "Crna Gora izruciti svakoga koga bude trazio Haski tribunal". Za bezuslovnu saradnju sa Hagom izjasnila se i SDP.

Da li je losa vijest sto bi nepostizanje dogovora moglo dovesti do ugrozavanja opstanka SRJ, procrnogorski orijentisane snage nijesu komentarisale. Da li ce neprihvatanje Nacrta zakona o saradnji sa Haskim tribunalom dovesti do eventualnog pada Savezne vlade i pomoci snagama koje se zalazu za obnavljanje drzavnosti Crne Gore, za sada nije jasno. Hoce li graditelji Jugoslavije sagraditi nezavisnu Crnu Goru i Srbiju, ostaje kao mogucnost.

Jasno se samo pokajao premijer Dindic: "Uzrok sadasnjih problema na saveznom nivou je to sto se uslo u koaliciju sa bivsim koalicionim partnerom Slobodana Milosevica. Sada moramo platiti ceh". Zanimljivo, o nezavisnosti se vise ne govori samo u Crnoj Gori: "Cemu savezna drzava i vlada ako ce o svemu odlucivati vlade republike", zapitao se Savezni ministar policije Zoran Zivkovic. Srpski ministar pravde, Vladan Batic nagovjestio je cak i mogucnost raspisivanja referenduma u Srbiji, a Dragan Veselinov, predsjednik koalicije Vojvodine ocijenio "da ce SNP snositi svu odgovornost za osipanje jugoslovenske zajednice".

No, za sada tradicija se nastavlja: SRJ ne funkcionise, ali postoji.

Milen PEROVIC (AIM)