Dame biraju
Vesna Perovic, portparol LSCG, prva zena predsjednik crnogorskog parlamenta
Kako su poslanici i javnost regaovali na izbor Vesne Perovic za predsjednika crnogorske Skupstine
AIM Podgorica, 09.06.2001. godine
"Nadam se da moj glas racunate kao jedan, a ne pola" - obratila se novoizabranoj predsjednici crnogorskog parlamenta Vesni Perovic najstariji poslanik u parlamentu sa stolice predsjedavajuceg Ljubica Dzakovic. Aludirala je tako na svojevremenu izjavu Vesne Perovic u ulozi portparola libera da gradani Crne Gore preko 60 godina treba da imaju samo pola glasa.
Tako je krunisana prica sa puno obrta stvaranja postizborne koalicije izmedu Dukanovica i Liberalnog saveza: liberali ce podrzati manjisku vladu (uz uslov da se raspise referendum o nezavisnosti najdalje za devet mjeseci), a njihov poslanik Vesna Perovi} postace predsjednica parlamenta.
Obracajuci se poslanicima u inauguralnom govoru Vesna Perovic je istakla da je Crna Gora podijeljena zbog pogresno vodene politike i da je ta podijeljenost pogubna. Predrag Popovic, poslanik opozicione Narodne stranke njeno obracanje odmah je ocijenio "skandalom bez presedana". Prema njegovim rijecima, novi predsjednik Skupstine je na samom pocetku "uvrijedio pola parlamenta", "pocastivsi" poslanike govorom da ce se Crna Gora odluciti za put potpune drzavne samostalnosti ili se vratiti da zivi u savezu sa Srbijom, bez sopstvene drzave. A poslanik koalicionog partnera, DPS, Zeljko Sturanovic u izjavi za promilosevicev "Dan" ocijenio je da je "govor Peroviceve, za koju su glasali i nasi poslanici da bi se ispostovao dogovor sa liberalima, u dobrom dijelu je bio obiljezen njenom stranackom pripadnoscu."
Cetrdesetsedmogodisnja predsjednica parlamenta je prva zena na toj funkciji u Crnoj Gori. Od pocetkva visestranacja na toj poziciji bili su iskljucivo muskarci: dr Risto Vukcevic, kratko vrijeme v.d. Srda Bozovic, potom Svetozar Marovic. Perovicka je rodena u Beogradu, kao dijete iz mjesovitog braka (majka Hrvatica, otac Srbin). Diplomirala je na Pravnom fakultetu 1977. Radila je u Trecem tuzilastvu na Crvenom krstu, potom u Okruznom tuzilastvu kao strucni saradnik. Bila je i savjetnik u Ustavnom sudu Srbije. U Crnu Goru preseljava se nakon udaje 1989. Od tada zivi u Kotoru. U Crnoj Gori radi kao sef pravne sluzbe u Zavodu za zastitu spomenika kulture u Kotoru, potom i kao advokat. Od
- godine je profesionalni poslanik LS-a i portparol stranke.
Kad je objelodanjeno da ce politicki neiskusna Vesna Perovic postati prva zena predsjednik parlamenta u Crnoj Gori su se uznemirili mnogi politicki duhovi. U tom uzbudenju najdalje je otisao Crnogorski knjizevni list koga ureduje predsjednik Dukljanske akademije nauka i umjetnosti Jevrem Brkovic. Tamo je objavljena skica "za moguci portret" Vesne Perovic kao "nerelevantne dame" i "zene bez biografije" nepotpisanog autora sa nizom pikantnih detalja iz njenog licnog zivota.
Zbog recenice "Vesna Perovic je cista Srpkinja bez i jedne crnogorske supstance", iz Sarajeva je u nezavisnom nedjeljniku "Monitor" reagovao Marko Vesovic, koji je prethodnih dana sam sebe iskljucio sa mjesta pocasnog predsjednika Liberalnog saveza kada je objalodanjeno da su liberali tajno pregovarali sa cetnicima o koaliciji. Nazvavsi ga geneticarem, Vesovic pita Brkovica je li "laboratorijskom analizom ustanovio da nijedna od sto miliona supstanci koje ulaze u hemijski sastav Vesne Perovic nije crnogorska, pa okle joj onda drskost da vedri i oblaci u crnogorskom parlamentu?"
Za divno cudo, dr Radoslav Rotkovic, zasluzni predsjednik Liberalnog saveza, u niksickom nezavisnom nedjeljniku "Onogost", objelodanio je da on licno nije podrzao Perovickinu kandidaturu. "Gospoda Perovic za 12 godina boravka u Crnoj Gori, nije naucila ni jednu jedinu nasu rijec, a ja to ne mogu tumaciti ljubavlju prema Crnoj Gori!". Rotkovic veli da je svo politicko postovanje prema njoj izgubio onoga dana kada je na pitanje: sto misli o Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi kazala: "To nas ne zanima". Ona je Srpskinja, i ima svoju crkvu i bas je briga za nju - komentarise dr Rotkovic.
Crnogorski nedjeljnik "Monitor" pak brani njeno pravo da govori ekavski i da se nacionalno ne izjasnjava ("Bila sam Jugoslovenka dok je postojala Jugoslavija"), kao sto je i obaveza predsjednika Skupstine, po Ustavu, da u sluzbenoj prepisci koristi - srpski jezik ijekavskog izgovora. Tako je ona tekst zakletve procitala ijekavski!
Vesna Perovic ostavlja utisak da joj nista u Crnoj Gori nije nepoznato. Liberali su, prema njoj, svemu naredni. Ipak, nije mogla sakriti iznenadenje sto su drugi u Crnoj Gori, pogotovo DPS, bili zateceni kad su saznali da je, prvo u potaji, predlozena da bude prva dama u istoriji crnogorskog parlamentarizma, a da to ranije uopste nije zatrazeno u koalicionoj ponudi. Iznenadenju nije bilo kraja kada je postalo jasno da taj naum mogu ostvariti nezavisno od volje Dukanoviceve koalicije, uz pomoc projugoslovenskih poslanika, sa kojima imaju tacno 39 glasova.
Vesna Perovic tvrdi da je njeno kandidovanje "potpuno prirodan potez". Jer, liberali su podrzali manjinsku vladu, koju zele da kontrolisu. A to je, kaze Perovicka, "jedino moguce u parlamentu i to preko ovog mjesta na koje sam predlozena".
Vazno je, kaze ona, da LSCG diktira zakazivanje sjednica, tako je moguce i brze donosenje zakona o referendumu. Neobicno kada se zna da bi se do referenduma lakse doslo da su se liberali ukljucili u rad vlade, posebno u njenim kljucnim resorima, koje su trazili za demontazu sistema. Zasto nijesu trazili i jedno i drugo?
"Na nas je krenula haranga samo zbog toga sto smo pregovarali sa parlamentarnom politickom grupacijom, iza koje stoji citavih 170.000 biraca", brani se Vesna Perovic. Samo nekoliko dana prije toga, u intervjuu za bjelopoljska "Polja", ona izricito kaze da je "nezamisliva koaliciona saradnja" sa strankama koje se zalazu za opstanak Crne Gore u zajednickoj drzavi sa Srbijom, "i koje to cine agresivno i prete bojkotom referenduma u zelji da sprece eventualnu vecinu crnogorskih gradana da dodu do nezavisnosti".
Vesna Perovic je dokaz da liberali nijesu "srbomrsci" i Slavko Perovic je povukao dobar potez kada je postavio za svoj plejbek. Ali, nacin na koji se portparol Liberalnog saveza odnosi prema gradanima Crne Gore, karakteristican je. Njen cinican odnos prema glasacima ove stranke, koji su unijeli svoju zivotnu energiju u projekat Crne Gore kao nezavisne drzave, a sada se osjecaju iznevjerenima, barometar je "stanja duha" u partiji casti, morala i dostojanstva.
Kada se obraca svom clanstvu, cini to mazno i snishodljivo: "Dragi, moji liberali." Ili: "Mi liberali, svih ovih 11 godina..." Ali, kad se iznevjere nerealna ocekivanja, Vesna progovori drugim jezikom: tada su "moralni patuljci" svi oni koji LS-u nijesu dali glas i gori od onih za koje su glasali. Ona se hladno izruguje i podsmijeva ocaju iznevjerenih clanova koji traze objasnjenje, sto je demonstrirala prilikom nedavnog gostovanja na lokalnoj TV Montena. Povodom duzeg pitanje jednog razocaranog gledaoca, nije osjetila obavezu da odgovori, vec je izrazila zaprepascenje kako neko moze da tako dugacko pitanje diktira u telefon. "Svasta", rekla je predsjednica crnogorskog parlamenta.
Vesna Perovic dozivljava Crnu Goru kao "zonu sumraka, koja je utonula u zonu mraka". Ona bi, kaze, najradije postala predsjednica parlamenta "a da ne prisustvuje mucnim sjednicama". Vise bi voljela da je sa porodicom u Kotoru nego u Podgorici u parlamentu, ali "moraju se podnositi zrtve za opstu stvar". Perovicka bi, cak, "voljela da ode u svemir, da ne gleda sta se ovdje radi". Odbija instrumentalizaciju; boli je kad politicari ne govore istinu i kad varaju. Ipak, izvjestila se da saopsti partijski stav, a da ne trepne.
Branko VOJICIC (AIM)