I dosijei su ušli u predizbornu borbu

Sofia Jun 7, 2001

Objavili su imena 78 poslaničkih kandidata koji su bili saradnici bivše Državne bezbednosti i vojne obaveštajne službe

AIM Sofija, 06.06.2001.

Dosijei agenata bivših tajnih službi ponovo su aktuelna tema u Bugarskoj. 11 i više godina posle obaranja komunističke vlasti najnovija nezavisna komisija obelodanila je novu dozu imena saradnika bivše Državne bezbednossti. Istina koja se svaki put prikazuje kao najpotpunija i verodostojna svakom proteklom godinom postaje sve nepotpunija i sve manje verodostojna. Priča sa dosijeima počinje da liči na one vesterne u kojima glavni junak uvek drži u rukavu poneki rezervni adut da bi zeznuo protivnika.

Nije nikako slučajno što se ova nova doza obelodanjenih dosijea podudara sa predizbornom borbom. Osavremenjeni pod diktatom Ujedinjenih demokratskih snaga (UDS) Zakon o izborima predviđao je da svi poslanički kandidati budu proveravani za "čistu prošlost". Slučajno ili ne, komisija na čelu sa Metodijem Andrejevim nije pronašla nijednog agenta bivše DB među poslaničkim kandidatima UDS. Ali je iznela na videlo dana 78 imena poslaničkih kandidata za koje "postoje nepobitni dokazi da su bili saradnici DB ili obaveštajne uprave Generalštaba". Provereno je ukupno 5600 kandidata za narodne poslanike od kojih je za 170 utvrđeno da su bili takvi saradnici. 71 od njih nema lični ili radni dosije, a 21 je "sporan" pa zbog toga njihova imena nisu objavljena u javnosti. Inače imena dokazanih agenata će biti postavljena na vidno mesto pored ulaza izbornih sekcija kao svojevrsna javna opomena.

Prema terminologiji UDS svi saradnici DB i obaveštajne službe Generalštaba žigosani su kao "doušnici". Prezumpcija plave političke elite glasi da svako ko je sarađivao represivnoj mašineriji tajnih službi nema mesta u savremenom političkom životu. Međutim, DB nije bila jedino politička policija - takve funkcije je imalo njeno šesto odeljenje. A ona je pored toga uključivala spoljnu obaveštajnu delatnost, naučno-tehničku špijunažu i sl., dakle, čitavu agenturnu paletu kojom raspolaže svaka država.

Nema ništa čudno u činjenici da se najveći broj poslaničkih kandidata koji su sarađivali DB i vojnim obaveštajnim službama nalazi na listama Saveza patriotskih snaga i rezervnih oficira "Zaštita" - njih 12. Nijedan od ovih ljudi nije bio saradnik političke policije, a 6 od njih radili su za vojne obaveštajne i kontraobaveštajne službe.

Drugih 12 agenata ima u levoj Koaliciji za Bugarsku u čijem je jezgru Bugarska socijalistička partija (BSP). Od njih je jedan sarađivao famoznom šestom odeljenju DB a četvorica su radila za spoljne obaveštajne službe. Brigo Asparuhov je do pre četiri godine bio načelnik Nacionalne službe bezbednosti koja se trenutno bavi spoljnom špijunažom. I nema ništa nelogično u tome što je još pre 1989. g. bio saradnik obaveštajnih službi. Iznenađenje među agentima u Koaliciji za Bugarsku izazvalo je ime sindikalnog lidera Krstja Petkova koji je sada predsednik koalicionog partnera - Ujedinjene partije rada. On je radio za vojne službe ali su kasnije odustali od njega jer nije izvršavao postavljene zadatke.

"Ponosan sam što mogu da se pohvalim da sam uradio nešto što je od koristi za Bugarsku. Tugujem zbog države koja je poslednjih 10 godina tako izvrnula predstave o dobru i zlu da društvo prihvata kao nešto potpuno normalno da obaveštajce proglašavaju lošim ljudima", izjavio je šef Nacionalnog istorijskog muzeja Božidar Dimitrov koji je takođe među "obelodanjenim" agentima DB u levoj koaliciji.

Obelodanjivanje poslaničkih kandidata sa "nečistom prošlošću" nije mimoišlo ni "carsku koaliciju" - Nacionalni pokret Simeon II. Osam kandidata na listi Simeona imaju kartoteku agenata ali od njih je samo poznati karikaturista i animator Donjo Donev bio saradnik famoznog Šestog odeljenja. Inače on je autor animirane serije "Tri budale" koja se pretvorila u klasiku u tom žanru. Frapantno je uključivanje u taj simbolični "crni spisak" bivših i današnjih kadrvoskih oficira kao što je Radion Popov koji je donedavno bio vojni ataše u Madridu.

Sedam od kandidata Pokreta za prava i slobode na čelu sa njegovim liderom Ahmedom Doganom žigosani su kao agenti. Za agenturnu prošlost Dogana znalo se odavno, a takođe i za deo lidera partije kao što su Osman Oktaj, Junal Ljutvi, Kemal Ejup i dr.

Lider UDS i premijer Ivan Kostov pozvao je sve partije da isključe iz poslaničkih listi sve agente pod parolom "Da nastavimo načisto". I pored očigledne besmislenosti sličnog "žigosanja" Simeon Drugi je objavio da će prihvatiti apel Kostova. "Visoki zahtevi novog morala koji je usvojen kao osnovna vrednost NDSV uključuju i tešku odluku da se rastaneš sa ljudima koji su kvalitetni ali ne uživaju potrebnu društvenu podršku", kaže se u deklaraciji Nacionalnog pokreta Simeon II.

U isto vreme iz NDSV izjavljuju da ponovno postavljanje pitanja o saradnicima bivše DB i vojnih obaveštajnih službi deset i više godina nakon početka demokratskih promena vodi nepotrebnoj konfrontaciji u bugarskom društvu. "To nije put ka konsolidaciji svih oko iskonskih bugarskih vrednosti", navodi se u deklaraciji pokreta. Jedan od političkih ideologa NDSV Emil Košlukov koji je pre 1989. g. kao student ležao u zatvoru iz političkih razloga istupio je protiv tog novog objavljivanja imena agenata iz arhiva.

"Ova bljuvotina zvana "politički reket letećim papirima" će jednoga dana prestati jednom zauvek u Bugarskoj. I oni koji pišu dosijee biće izbačeni na bunište istorije jednom zauvek. Zna se zašto se ovi dosijei pojavljuju upravo sada, kao što se zna zašto čitavih 11 godina ovo pitanje nije pokrenuto da bi se pokrenulo tek danas", kaže Košlukov koji je poznat svojim antikomunističkim raspoloženjima.

Još prilikom prethodnih pokušaja otvaranja dosijea predsednik Petar Stojanov i predstavnici većine opozicionih političkih snaga objavili su da ova tema mora biti zatvorena jednom zauvek i da je isuviše kasno da se otvara jedna rana koja više nije aktuelna. Međutim, preturanje prošlosti nastavlja se punom snagom, pri tome bez bilo kakvih garancija da je sva istina već na videlu.

Georgi Filipov (AIM)