Oficirska cast i biznis
Pored sve muke koja ju je snasla, Makedonija se suocila s neprijatnom aferom u samom armijskom vrhu, jos jednom nakon nedavne smjene ministra odbrane Ljubena Paunovskog izazvane finansijskim skandalom. Ovoga puta radi se o politicko-spijunskom trileru za koji se u politickim krugovima pretpostavlja da nece donijeti nista dobro sistemu bezbjednosti
AIM, Skoplje, 25. 05. 2001.
Skopska televizija A1, pozivajuci se na anonimnog clana Savjeta za bezbjednost predsjednika Trajkovskog, objavila je u ponedjeljak uvece saznanja da nacelnik Generalstaba Jovan Andrevski s operativnim planovima za djelovanje protiv naoruzanih Albanaca upoznaje americkog generala Richarda Griffithsa, shefa consulting-firme MPRI a ovaj, navodno, informacije dalje prenosi pripadnicima Oslobodilacke nacionalne vojske!?
Svi redom - i predsjednik Trajkovski, i ministar odbrane Vlado Buckovski, i lider Socijaldemokratskog saveza Branko Crvenkovski pa i americka ambasada, ustali su ekspresno i prilicno nervozno u odbranu generala Andrevskog. Ocjene su se kretale od one da se radi o ordinarnoj gluposti pa do smjelih pretpostavki da ce skandal nakon nedavnog, finansijskog, s ministrom odbrane Paunovskim dodatno narusiti bezbjednosni sistem zemlje. Otuda i tvrdnja da se radi o "specijalnom ratu" protiv Makedonije. Americka ambasada je, stavise, ustvrdila da napad na generala Griffithsa
predstavlja "napad na Sjedinjene Drzave"!? Skopski "Dnevnik" je mozda bio u pravu kad je tvrdio da "anonimni clan Savjeta za bezbjednost" nije slucajno odabrao bas aktuelni trenutak kad se zemlja suocava s najtezom krizom u svojoj decenijskoj istoriji.
Krenula su nagadjanja, ko je stvarni autor afere i, zasto bas sada. “Nova Makedonija'', list blizak premijeru Georgievskom, vrlo glasno je iznio verziju da je “slucaj” zapravo “maslo” Liberalne partije kojoj se zuri da diskredituje aktuelnog nacelnika Generalstaba (koji broji dane do penzije) kako bi na njegovom mjestu vidjela njegovog sadasnjeg zamjenika, generala Pandeta Petreskog, najprije prijevremeno penzionisanog pa u jeku tetovske operacije u martu vracenog kako bi vodio akciju. Inace, bas nekako u vrijeme tetovskih zbivanja procurila je vojnicka prica da ce se za “naslijedje” Andrevskog voditi politicka bitka izmedju Petreskog i savjetnika za bezbjednost premijera Ljubca Georgievskog Nikole Kostevskog ali je sa samog komandnog vrha sve naprecac demantovano uz ljubaznu sugestiju medijima da se u kriznom trenutku okanu spekulacija ove vrste.
Prema jednoj od verzija, Andrevskom je “kumovao” Ljubomir Frckovski, nekoc ministar unutrasnjih pa inostranih poslova, nesumnjivo “dobro obavijesten” i smatran “sivom eminencijom” aktuelne politike. Nije nepoznato da Frckovski redovno “servisira” neke medije intrigantnim informacijama i “brifira” pojedine uticajnije novinare. Bilo kako bilo, u javnosti ne manjka zabrinutosti da se “slucaj” pojavio u nevrijeme.
Afera ce se (mozda?) sleci, ali javnost je dobila jedno neprijatno saznanje vise: americka consulting-kompanija MPRI (Military Professionals Resources INC.) je privatna americka konsultantska firma koja, istina uz blagoslov State Departmenta (neki misle, i vise od toga), pruza "dobre usluge" stranama u konfliktu ili se za njega spremaju diljem planete. Angazuje penzionisane oficire vojske Sjedinjenih Drzava koji, sada za novac, prodaju iskustvo steceno od Vijetnama do Grenade. Trenutno, MPRI je, pored ostalog, angazovana na obucavanju kolumbijskih snaga bezbjednosti u borbi s narko-dilerima.
U Makedoniji je MPRI konsultant Ministarstva odbrane od 1998. godine na projektima prestruktuiranja oruzanih snaga po sablonu NATO-a podstaknutim pustom zeljom da zemlja jednog suncanog dana u “svijetloj buducnosti” postane punopravni clan najmocnije vojne alijanse savremenog svijeta. Ali, cini se, ako je vjerovati zapadnim izvorima, na Balkanu ima solidne reference i na nekim drugim poslovima. Angazovana je u Hrvatskoj na pripremi operacije "Oluja", konsultant je Armije Bosne i Hercegovine i, ono sto je za makedonsku javnost najbitnije, obucavala je pripadnike nekadasnje Oslobodilacke vojske Kosova (UCK).
Mnogi od tih boraca, vjeruje se, sada su u redovima Oslobodilacke nacionalne vojske s kojom se makedonske snage bezbjednosti nose vec treci mjesec. Za generala Friffithsa se, stavise, prica da je u tijesnim odnosima s komandantom Kosovskog zastitnog korpusa Agimom Chekuom te da su znanci, ako ne i prijatelji, jos iz rata u Hrvatskoj
Po principu: tjerali zeca, uhvatili lisicu – mediji su uz pomoc nekih penzionisanih oficira makedonske vojske dosli do zakljucka da su general Griffiths i njegovi saradnici, u stvari, radili “na obezlicavanju” makedonskih oruzanih snaga (“Nova Makedonija). Ovo se ilustruje tvrdnjama da je americki general zastupao glediste da, recimo, zemlji nije potrebno formiranje pogranicne brigade, da joj nisu neophodna ofanzivna oruzja, da aktivni potencijal u ljudstvu treba drasticno reducirati
Saznalo se da se, zapravo, radi o koncepcijskim razlikama u vojnom vrhu zbog kojih su, pretpostavlja se, trojica generala, medju njima i Pande Petreski, prijevremeno penzionisana a da je, s druge strane, general Andrevski bio proteziran kod drzavnog vrha kao kooperativan upravo od strane shefa tima kompanije MPRI generala Griffithsa.
Neki mediji sada logicno zakljucujuda kao privatna firma zainteresovana prvenstveno za "biznis", MPRI mozda ima racuna da Oslobodilackoj nacionalnoj vojsci "prodaje" dragocjene vojne informacije. U zlogukim komentarima u lokalnoj stampi se logicira i dalje pa se tako vjeruje da MPRI samo moze trljati ruke ukoliko konflikt u Makedoniji eskalira. Znaci, i dalje ce moci pruzati “dobre usluge” objema sukobljenim stranama. Biznis je biznis, novac je novac!
ZELJKO BAJIC