Manjinska vlada DPS-SDP

Podgorica May 23, 2001

Nakon raspada stranackih pregovora

Manjinska vlada Đukanovicevih socijalista i Rakcevicevih socijaldemokrata bi, naravno, mogla da pripremi i organizuje referendum, i tako udovolji liberalima. Ali nije stvar u tome da se raspise i sprovede referendum o drzavno-pravnom statusu Crne Gore, vec u tome da pobijede one politicke snage koje se zalazu za obnovu crnogorske drzavnosti

AIM Podgorica, 23.05.2001. godine

Uzaludna je bila nada pobornika crnogorske drzavne nezavisnosti da ce koalicija "Pobjeda je Crne Gore", sastavljena socijalista Mila Đukanovica i socijaldemokrata Zarka Rakcevica, formirati vladu sa Liberalnim savezom. Ta kombinacija je definitivno otpala, a kao njen surogat je ostala ona, da liberali podrze manjinsku vladu Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije.

Nijesu jos propali izgledi ni da, poslije liberala, i Đukanovicevi socijalisti napreve zaokret i zakucaju na vrata projugoslovenske/srpske koalicije "Zajedno za Jugoslaviju", koju cine Socijalisticka narodna partija, Narodna stranka i Srpska narodna stranka.

Sasvim je, takode, moguce da Crna Gora ne dobije vladu u naredna dva mjeseca, sto bi znacilo da se ponovo mora na parlamentarne izbore.

Sve opcije su, dakle, jos uvijek otvorene, s tim sto trenutno ona o manjinskoj vladi DPS-a i SDP-a, koju bi podrzao Liberalni savez, pretenduje na to da bude najizglednija. Posto su zalupili vec otskrinuta vrata za dogovor o postizbornoj koaliciji sa DPS-om i SDP-om i neuspjesno pregovarali sa koalicijom "Zajedno za Jugoslaviju", liberali su povukli nesto kao kompromisni potez - preporucili Đukanovicu i Rakcevicu da sami formiraju vladu, obecavajuci im "punu podrsku" za realizaciju njihovih i onih obecanja koje je Liberalni savez sam davao gradanima.

Najuze rukovodstvo DPS-a prihvatilo je ponudu. "Uvazavajuci saopsteni stav Liberalnog saveza o podrsci manjinskoj vladi, Demokratska partija socijalista prihvata obavezu i odgovornost da sa Socijaldemokratskom partijom realizuje projekat obnove crnogorske drzavnosti, uz obezbjedenje dalje stabilnosti i razvoja Crne GoreC, saopstio je potpredsjednik DPS-a Filip Vujanovic stav usvojen na sjednici partijskog Predsjednistva, koje je liberalima ostavilo priliku da se predomisle i podijele teret vlasti i odgovornosti za sudbinu Crne Gore i njene demokratije sa DPS-om i SDP-om.

Posto nema izgleda da ce se rukovodstvo Liberalnog saveza, uprkos neugodnim unutarstranackim gibanjima, predomisliti, ostaje da se vidi da li pristanak DPS-a da se liberalima "spustaju na uze" i formiraju vladu koja ce zavisiti od njihove milosti i nepredvidljive volje predstavlja samo kupovina vremena ili je znak odlucnosti da se ucini sve na realizaciji ideje crnogorske drzavne nezavisnosti.

Liberali, zapravo, to od njih i ne traze, vec jedino da, kako je precizirala portparol te stranke Vesna Perovic, izmijene postojeci Zakon o referendumu, zakazu referendum u roku od sest mjeseci po donosenju novog zakona, "i to referendum sa jasnim pitanjem". Ukoliko svega toga ne bude liberali ce, upozoravaju njegovi prvaci, povuci svoju podrsku i manjinsku vladu pustiti niz vodu.

Podrska liberala manjinskoj vladi je, dakle, vremenski relativno precizno orocena. No, imajuci u vidu nepredvidljivost aktuelnog rukovodstva te stranke, pomenuto orocavanje ne mora ih uopste obavezivati. LSCG moze iskoristiti bilo kakav zgodan razlog i uskratiti podrsku vladi. Treba, pri tom, imati na umu da bi liberali bili ti koji bi procjenjivali povoljnost i nepovoljnost prilika za produzavanje ili uskracivanje podrske. Zbog toga bi vlada zavisna od volje liberala mogla vise voditi racuna o raspolozenju neformalnog lidera LSCG-a Slavka Perovica nego o strategiji pripremanja terena za obnovu crnogorske drzavnosti i unapredivanju demokratskih procesa u Crnoj Gori.

Predsjednik SDP-a Zarko Rakcevic ocjenjuje da je manjinska vlada lose rjesenje za "ideju nezavisnosti Crne Gore", kako na medunarodnom tako i na unutrasnjem planu. "To je igra sa projektom nezavisnosti, kojeg gradimo punih 11 godina". Osim toga, Rakcevic upozorava da je "bez ozbiljnih rezova, sa istim ljudima, na isti nacin, uz posmatrace i kritizere sa tribina, projekat Crne Gore doveden u pitanje".

"Bez obzira na ogranicen mandat i zadatak, manjinska vlada ima uzasno tezak i odgovoran posao. Zato i smatramo da je trebalo objediniti snage u ovom casu. Ako ne bude spremnosti da se prihvate principi i minimalni zahtjevi SDP-a u eventualnoj manjinskoj vladi DPS-a i SDP-a i nadvlada pogubna inercija, SDP nece preuzimati odgovornost za slom svojim ucescem u vladi", odlucan je lider socijaldemokrata.

S pravom Rakcevic strahuje. Ranjivost manjinske vlade ogledala bi se u tome sto bi je podrzavali nepouzdani liberali, koji su pokazali da javno vjesto manipulisu principima, a tajno ucjenjuju zahtjevima merkantilisticke prirode. Takva vlada bi, uz to, imala protiv sebe jaku opozicionu koaliciju "Zajedno za Jugoslaviju", zvanicni Beograd i medunarodne faktore, ciji su prsti, po svoj prilici, umijesani u najnovija otkrica (plasirana u zagrebackom "Nacionalu") o umijesanosti crnogorskog predsjednika Mila Đukanovica u nelegalne poslove trgovine duvanom. Imajuci u vidu jasno i javno protivljenje medunarodne zajednice crnogorskoj drzavnoj nezavisnosti, ovakvo sadasnje bavljenje Crnom Gorom i Đukanovicem je pouzdan signal u kom pravcu ce ici pritisci i kakva ce sredstva, pri tom, biti koriscena. U takvoj atmosferi, i vlada sa ozbiljnom vecinskom podrskom bi tesko mogla da vlada situacijom, a kamo li manjinska vlada.

Manjinska vlada bi, naravno, mogla da pripremi i organizuje referendum, i tako udovolji liberalima. Ali nije stvar u tome da se raspise i sprovede referendum o drzavno-pravnom statusu Crne Gore, vec u tome da na tom referendumu pobijede one politicke snage koje se zalazu za nezavisnost Crne Gore. Kako to izvesti u situaciji kada su brojni indipendisti razocarani neodgovornim ponasanjem udarne pesnice pokreta za nezavisnost - Liberalnog saveza, i kada se defetizam pocinje uvlaciti i u redove prvoboraca za obnovu crnogorske drzavnosti?

Zbog svih otezavajucih okolnosti, ne bi bilo iznenadjenje ako u DPS-u prevlada uvjerenje da je, u novonastaloj situaciji, manje rizicno povuci se na rezervne polozaj, odustati od maksimalistickog projekta nezavisnosti i medunarodnog priznanja Crne Gore, i potraziti kompromisnu formulu ocuvanja zajednicke drzave sa Srbijom. Da li svjesno ili ne, tek Liberalni savez svojim ponasanjem gura DPS u tom pravcu. Ne i SDP, ciji predsjednik Rakcevic porucuje da njegovi socijaldemokrati u tome nece ucestovati, jer bi to bio "nastavak varanja biraca i politickog kupleraja".

Ako DPS ipak odluci da ude u takav "kupleraj", pitanje je da li bi u Crnoj Gori bilo snage da se protiv toga valjano pobuni i prisili predsjednika Đukanovica da raspise nove izbore. Nadati se da ce on i njegovi socijalisti, ako vec ne budu u prilici da ispune predizborna obecanja, radije vratiti mandate biracima nego ih zloupotrijebiti, kao sto su to vec ucinili liberali.

Dragoljuv VUKOVIC (AIM)