Liberali prekombinovali

Podgorica May 22, 2001

Rasomonijada oko nove crnogorske vlade

Novim zahtjevima u posljednji cas Liberalni savez je raskinuo vec videno saveznistvo sa Dukanovicevom koalicijom i produbio politicku krizu u Crnoj Gori. Sada se vise ne zna ko ce i kako formirati novu vladu i ko ce i s kim biti u novim koalicijama

AIM Podgorica, 20.05.2001. godine

Samo na dva sata prije roka (18. maj u ponoc), Liberalni savez dostavio je Nacrt sporazuma o postizbornoj koaliciji i formiranju koalicione vlade sa DPS-om i Socijaldemokratskom partijom. U tom dokumentu, koji je javnost u Crnoj Gori, ali i van nje, iscekivala sa velikim interesovanjem, liberali su precizno naveli svoje uslove za ulazak u prvu pravu visestranacku crnogorsku vladu.

Isticuci da je svrha stvaranja koalicije sa DPS-om i SDP-om obezbjedivanje uslova za slobodan, posten i fer referendum, Liberalni savez zahtijeva donosenje posebnog zakona o referendumu u roku od 60 dana od dana konstituisanja republickog parlamenta, s tim sto se referendum mora odrzati u roku ne duzem od sest mjeseci od dana donosenja tog zakona.

Mnogo su, medutim, interesantniji ostali uslovi liberala ispostavljeni predsjedniku DPS-a Milu Dukankovicu. U pogledu sastava nove vlade Liberalni savez je ostao na nivou dogovora od 10. maja, kada su se posljednji put javno susreli lideri LSCG i Dukanoviceve koalicije: traze resor potpredsjednika Vlade za oblast politickog sistema, potpunu kontrolu Ministrstva unutrasnjih poslova i Ministrstva pravde, te funkciju Drzavnog tuzioca i jos petnaestak pomocnickih mjesta. No, prijedlog sporazuma ima i novinu. Liberali, koji su na aprilskim parlamentarnim izborima osvojili sest poslanickih mjesta, traze od koalicije "Pobjeda je Crne Gore " da joj ustupi pet poslanickih manadata! Istini za volju, ta je ideja postojala i ranije, ali kao ťalternativni prijedlogŤ. Sada je podignuta na nivo ultimatuma.

Miroslav Vickovic, predsjednik Liberalnog saveza, kaze da je sporazum upucen po principu "uzmi ili ostavi", iako je nakon prvog i jedinog do sada pregovora celnika LSCG, DPS-a i SDP-a najavljeno da Ä?e se razgovori nastaviti posto liberali urade prvu verziju koalicionog sporazuma. "Vise nema ni konsultacija ni pregovora", kategorican je Vickovic.

Nenadani obrt je u politickoj i ostaloj javnosti izazvalo ne malo iznenadenje, ne samo zbog toga sto ovakva postizborna raspodjela mandata nema zakonskog osnova kako tvrde mnogi pravnici, nego ponajvise sto se takav zahtjev tumaci kao rusenje gotovo sklopljene koalicije izmedu stranaka koje prefereriraju samostalnu i medunarodnu priznatu Crnu Goru, odnosno kao odgadanje u nedogled stvaranja takve crnogorske drzave.

Na veliko iznenadenje naislo je i priznanje Liberalnog saveza da je oko formiranja manjinske tehnicke vlade, koja bi bila sastavljena samo od liberala, pregovarao sa projugoslovenskom, odnosno prosrpskom koalicijom "Zajedno za Jugoslaviju", cije su clanice Socijalisticka narodna partija, Narodna stranka i Srpska narodna stranka. I, kako tvrdi Miroslav Vickovic, sporazum bi bio sklopljen da ga nije "minirao" predsjednik narodne stranke Dragan Soc.

Kasnije se saznalo da su u petak, 18. maja, do kasnih vecernjih sati trajali pregovori LSCG sa liderima SNP i SNS-a. Dan ranije Midrag Zivkovic je bio pun optimizma. "Ovo je veoma vazan, mozda najvazniji trenutak u novijoj crnogorskoj istoriji. Prvi put imamo sansu da u Crnoj Gori uspostavimo kontrolisanu vlast", rekao je Zivkovic za drzavnu televiziju.

Da li }e svi ti planovi, iza kojih stoji i ve}inska Crna Gora, sada pasti u vodu?

Optimisticki je zvucao i crnogorski predsjednik: Dukanovic kazao da ponudu crnogorskih liberala ne shvata nikakvom ucjenom, jer kao pragmatican politicar smatra da je sada najznacajnije stvoriti uslove koji pruzaju mogucnost demokratskog, proevropskog i prosperitetnog razvoja i integracija, a uslov za to je, kako je rekao, obnavljanje crnogorske drdave, sto je, takode, strateski cilj i Liberalnog saveza Crne Gore.

Sto je lidere LSCG natjeralo da u posljednji cas odustanu od koalicije sa DPS-om i SDP-om i krenu u pregovore sa politickim protivnicima - Koalicijom ťZajedno za JugoslavijuŤ?

Miroslav Vickovic , predsjednik LSCG smatra da se radi o ťlogicnom i normalnom pregovarackom procesuŤ i da su ťliberali gledali ko im bolju ponudu moze datiŤ.

  • Svako je sa svakim pregovarao. Crna Gora nakon ovih izbora vise nece biti ista i to svi moraju znati. Sasvim je normalno da smo i mi zeljeli da izvagamo sve opcije. Koalicija 'Za Jugoslaviju' nam je nudila podrsku manjinske vlade i fer referendumŤ, mirno je konstatovao Vickovic.

Da li ce i clanstvo Liberalnog saveza prihvatiti takvo obrazlozenje ostaje da se vidi. U prvom momentu mora da cudi ponasanje Liberalnog saveza, pogotovu sto su lideri te partije tokom posljednjih petnaest dana ponavljali da jedino dolazi u obzir savez sa Koalicijom ťPobjeda je Crne GoreŤ, zbog slicnosti politickih stavova. Istovremeno, liberali su pregovarali sa politickim oponentima a od ťstarteskih partneraŤ traze i pet poslanickih mandata - ono sto po zakonu ne mogu dobiti!

Na reakciju DPS-a se nije dugo cekalo. Vec sljedeceg dana, u nedjelju 20. maja, potpredsjednik DPS-a Filip Vujanovic je saopstio da ťDemokratska partija socijalista ne mode prihvatiti neustavne i nezakonske uslove Liberalnog savezaŤ.

Sada je sve na pocetku, a koalicija independistickih partija ( DPS-a, SDP-a i LSCG-a) vise ne izgleda mogucna. Dvojica glavnih pregovaraca LSCG-a - Slavko Perovic i Miroslav Vickovic - to su i javno saopstili. Interesantno, nominalno prvi covjek stranke i politicki lider LSCG - Miodrag Zivkovic - nije se oglasavao tokom ťvikedn krizeŤ.

Rok za formiranje nove vlade sve je kraci i Dukanovic ce morati da sto prije smisli varijantu - ko ce i kako formirati novu crnogorsku vladu. Nakon neuspjeha sa liberalima jedna od mogucnosti je da napravi novi politicki zaokret i prikloni se projugoslovenskom, odnosno prosrpskom bloku parlamentarnih stranaka iz Crne Gore na cijoj politickoj karti vise nista nece biti kao prije izbora.

Veseljko KOPRIVICA (AIM)