Sportsko društvo "Suza I smeh"
Sportisti, glumci i drugi neprofesionalni političari pokušavaju da privuku pažnju birača
AIM Sofija, 21.05.2001.
Zabavni šou učešćem poznatih i manje poznatih muzičara, glumaca i sportista
- izgleda da će sledeći 39. saziv Narodnog sobranja Bugarske ponuditi biračima upravo to. Usvajanje listi za parlamentarne izbore 17. juna dovelo je do neviđenog do sada predstavljanja neprofesionalnih političara. U nekim slučajevima prisustvo glumaca, sportista, naučnika pa čak i jednog meteorologa toliko je frapantno da govori o idejnoj i kadrovskoj nemoći velikih bugarskih partija kada je reč o izboru poslaničkih kandidata.
Ovaj fenomen ima svoje logično objašnjenje. Pokazalo se da su se za 11 godina tranzicije savremeni političari već demokratske Bugarske veoma brzo istrošili. Malo je onih koji su prisustvovali prvim mitinzima Saveza Demokratskih Snaga (SDS), stavili su temelje sadašnje vladajuće partije i bili poslanici u prva dva saziva parlamenta. Većina plavih aktivista su ili u penziji ili u izgnanstvu, ili su poslati na bezopasne diplomatske funkcije.
Ista prokoba zadesila je i elitu BSP koja je za vreme upravljanja Žana Videnova izgubila ogroman deo svog ugleda. Između ostalog, danas sam Videnov i njegov bliski saradnik Krasimir Premjanov isključeni su iz upravljanja BSP i po drugi put neće učestvovati u parlamentarnim izborima. Bez obzira što su od katastrofalnog upravljanja Videnova prošle 4 godine, BSP teško uspeva da izvede u prvi plan ugledne političare koji bi privukli birače. Nezavisno od krize poverenja prema vladajućem SDS nijedan predstavnik elite BSP ne bi mogao da se pohvali visokim ličnim rejtingom.
Totalno razočaranje birača dosadašnjim modelom upravljanja i ponašanjem političke elite svakako će uticati na izborni rezultat. Političke centrale dveju osnovnih partija osećaju rastuće nepoverenje ali pošto su se našle u kadrovskoj nemoći, pribegavaju čudnim i ponekad smešnim potezima. Rukovodstva BSP i SDS preispitivala su liste do poslednjeg mogućeg trenutka ali ipak nisu uspela da izbegnu neke strahovite nedomislice.
Najfrapantnije je stavljanje olimpijske šampionke, lakoatletičarke Tereze Marinove na listi SDS u Plevenu. Grad koji je smatran crvenom tvrđavom 1999. g. pao je u ruke SDS i tamo već upravlja crveni gradonačelnik. I pored toga demokrate nisu uspeli da ponude jaku političku figuru koja bi mogla da na svojim leđima iznese predizbornu kampanju. Marinova, makar i veoma popularna nakon svog uspeha na olimpijskim igrama u Sidneju teško da bi mogla dokazati da je spremna da sedne u poslaničku klupu i stvara zakone. A verovatno to i ne želi. Sociolozi pretpostavljaju da će ovaj eksperiment dovesti do novog kažnjavajućeg glasanja birača. "Tražimo balans između partijskog iskustva i društvenog karaktera kandidata", komentariše potpredsednik SDS Dimitar Abadžijev.
Iz istog razloga je u podunavskom gradu Ruseu prvi na izbornoj listi trener Marinove - olimpijski šampion igara u Seulu 1988. g. Hristo Markov. Tom sportskom izazovu BSP odgovara uključivanjem dugogodišnje elitne takmičarke u sportskom streljaštvu Vesele Lečeve u svoje sofijske liste. Krugovi bliski SDS tvrde da je tamo postojala ideja da se za stvar demohrišćanstva privuče i najuspešniji bugarski fudbaler Hristo Stoičkov koji trenutno igra u SAD. On je 1994. g. učestvovao u predizbornoj kampanji marginalne partije "Nov izbor" mada nije ulazio u izborne liste, ali to nije povećalo rejting partije.
Socijalisti su uspeli da nađu neko logično objašnjenje činjenici da se na njihovim listama nalaze svemoguće neopolitičke figure. Učesnici velike leve koalicije "Za Bugarsku" složili su se da treba staviti zalog na tako zvanu "građansku kvotu". U nju su uključeni brojni predstavnici inteligencije i sportista koji su inače simpatizeri leve ideje ali se do sada nisu bavili politikom. Na taj način su BSP i njeni partneri veštački pokušali da oplemene građanske strukture za svoju stvar.
Najimpresivnija figura u toj kvoti je popularni glumac Stefan Danailov. On je prvi na listi u jednom od najnezahvalnijih za BSP rejona - 24. sofijski. Po tradiciji Sofija je uporište SDS i tamo se bitke za crvene kandidate završavaju očajnim rezultatom nakon prebrojavanja glasova. "Ja očekujem Georgija Prvanova (lidera BSP) a ne Stefana Danailova. To je rejon lidera i ko beži od njega znači da se boji", izjavio je tim povodom lider SDS i premijer Ivan Kostov.
Dva plenuma socijalista prošla su dramatično dok se nije tačno utvrdilo na koje mesto da bude postavljen istoričar prof. Andrej Pantev. Za malo da odustane od izbora da ga nisu stavili na čelo izborne liste u Montani. Očekuje se da će mnogi naučnici biti prvi na listama carske koalicije "Nacionalni pokret Simeon II". Među najpopularnijim carskim ljudima su kardiohirurg prof. Aleksandar Čirkov, prof. Čudomir Načev kao i nekoliko profesora prava.
Najiznenađujući kandidat rodio se u centrali koalicije "Đurđevdan" - VMRO gde kipi od alternativnih ideja. Prvi na listi u Krdžaliju je popularni meteorolog Minčo Praznikov. Njegovo prisustvo u parlamentu za sada izgleda iluzornim obzirom na nisku popularnost koalicije koja se kreće ispod granice od 4% u sociološkim istraživanjima.
Međutim, čudne ideje su svojevrsni zaštitni znak "Đurđevdana" i više nikoga ne iznenađuju. Što se tiče prisustva meteorola u njihovim listama, to bi se moglo protumačiti kao razumljivi protest protiv pokušaja masovnog bekstva prema "građanskim" kandidatima od strane dva politička mastodonta.
Georgi Filipov (AIM)