Ekoloske igre bez granica
Uprkos ratu, u Makedoniji ponovo aktuelna veleska Topionica olova i cinka, najveci zagadjivac zivotne sredine u zemlji. Inspektori zatvaraju proizvodne pogone da bi zastitili zivote ljudi, politicari ih otvaraju, da bi zastitili vlastite poslovne interese. Ko pobeduje?
AIM Skopje, 17.05.2001
Nije samo oruzani obracun snaga bezbednosti ono sto zaokuplja paznju javnosti u Makedoniji ovih dana. U senci onog pravog rata, nazalost, veoma zestoku bitku biju i ekolozi i pojedini politicari. Jedni da bi zastitili zdravlje i zivote ljudi, drugi vlastite poslovne interese. U pitanju je Tpionica olova i cinka Rudarsko- hemiskog kombinata ”Zletovo” iz Velesa, koja dugi niz godina nosi neslavnu titulu najveceg zagacjivaca zivotne i radne sredine u zemlji.
Drzavni inspektorat za zivotnu sredinu je, na osnovu merenja stetnih elemenata koje emituju proizvodni pogoni Topionice izvrsenih krajem marta ove godine, a u skladu sa Zakonom i vlastitim ovlascenjima, izdao nalog da se pod hitno zaustavi proizvodnja u ovom metalurskom gigantu. Resenje je dostavljeno menadzerskom timu Kombinata, sa naznakom ”izvrsi -pa se zali”, bez prethodne najave, a javnost je o tome obavestena putem pres konferencije koju je odrzao licno glavni republicki eko inspektor Miroslav Balaburski, navodno, bez znanja svog pretpostavljenog, ministra za zivotnu sredinu i prostorno planiranje Marjana Dodovskog. Od brojki koje je saopstio, mnogi su ostali bez reci, a zitelji Velesa doslovno, i bez vazduha!
Dobijeni rezultati poslednjih merenja emisije stetnih i opasnih materija koje, uz olovo i cink, “proizvodi” veleska Topionica, pokazuju kolicine znatno vece od dozvoljenih, rekao je inspektor Balaburski, naglasivsi da je to glavni razlog sto je naredio da se Kombinatu, na neodredjeno vreme, stavi kljuc u bravu. Evo i konkretnih pokazatelja: Koncentracija praha u vazduhu je, na primer, bila 10,6 puta iznad maksimalno dozvoljene. Sa emisijom od 108 kilograma na sat, za jedan dan se iz pogona Topinice oslobadjalo cak 2,6 toma cvrstih cestica. Emisiona kolicina olova je bila 85 puta veca od maksimalno dozvoljene, ili u vazduh se dnevno ispustalo 57,8 kilograma tog metala. Pojedinacna emisija kadmijuma iz raznih postrojenja je bila u okvirima maksimalno dozvoljenih kolicina, ali je zato kumulativno njegova emisiona kolicina bila 244 puta veca. Odnosno za 24 sata rada se ispustalo 5,76 kilograma kadmijuma. Vazduh u Velesu, malom zivopisnom gradu u dolini Vardara, se za jedno danonocje “obogacivao” sa 10,77 kilograma bakra, sto je 18 puta iznad dozvoljenog. Inspektor Balaburski podvlaci da su ukupno uzevsi koncentracije olova, kadmijuma i bakra bile vece od maksimalno dozvoljenih samo za 1,2 puta, ali je njihova zajednicka emisijona kolicina veca 124 puta. Preciznije receno, za 24 sata rada Topionica “Zletovo” u atmosferi rastura 74,5 kilograma teskih metala. Nista nije bolja situacija i sa sumpor dioksidom. Njegova emisija je 82 puta bila veca od maksimalno dozvoljene. Za jedan dan “ nebu pod oblake” je stizalo 10 tona sumpur dioksida...!
Imajuci u vidu sve ovo, javnost je sa odobravanjem prihvatila odluku da se veleska Topionica zatvori. Zitelji Velesa pogotovu. Medjutim, radost je kratko trajala. Svega sedam dana. Toliko je naime, bilo potrebno rukovodecem timu Topionice da ospori nalog eko inspektora, pa da od vece instance, drugostepene komisije na cijem je celu ministar Dodovski licno, dobije, doduse samo privremeno, odobrenje za restart proizvodnje u kljucnim pogonima, koji su ujedno i ekoloski najproblematicniji.
Ovom epilogu, koji jos nije konacan, jer je u medjuvremenu Makedonija dobila novu vladu siroke koalicije, te novog ministra za zivotnu sredinu, kome treba vremena da “udje u stos” i “presece” nastali “gordijev cvor”, je prethodila burna rasprava kako na javnoj sceni, tako i iza kulisa. Glavni akteri tog “hladnog rata” su bili, sa jedne strane eko inspektor, gradsko rukovodstvo Velesa i DEM -Drustvo ekologista Makedonije, a sa druge, menadjerski tim Topionice, biznismeni bliski partijama na vlasti, te nadlezni resorni ministar.
U pismenoj zalbi upucenoj Ministarstvu za zivonu sredinu i prostorno planiranje, rukovodstvo Topionice, je izmedju ostalog navelo da su rezultati Centralne laboratorije ekoloskog inspektorata objavljeni nezakonski i da su, navodno, netacni, jer nije postovan kako treba Pravilnik o maksimalno dozvoljenim kolicinama, pa se trazi formiranje nezavisnog ekspertskog tima koji ce, u najkracem mogucem roku, izvrsiti reviziju izvestaja. Priznaju se “moguce greske” zbog ne paznje tehnicara u laboratoriji, samo u tri od dvadeset mernih mesta i navode stete koje Kombinat trpi zbog “fiksnih troskova i nerealizovanih proizvodnih planova”. One dostizu 300 hiljada dolara dnevno, a bice mnogostruko vece, upozorava se, ako kod kuce moraju dugo da sede hiljadu sestotina zaposlenih Topionice, te oko 2000 radnika rudnika “Zletovo” i “Sasa. Posto se radi o izvozno orijentiranom privrednom kapacitetu ne treba zanemariti cinjenicu da se pod znak pitanja dovodi i devizni priliv od 70 miliona dolara.
Inspektor Balaburski je energicno demantovao optuzbe da je radio “na svoju ruku”, a rezultate je javno objavio, kaze, na osnovu slova zakona, kada je uvideo da, navodno, ministar zeli da ih sakrije. Za njega je formiranje nekakvih ekspertskih komisija za reviziju zvanicnih izvestaja nadleznih drzavnih organa “paradoks i pokusaj suspendiranja vazecih zakonskih propisa, sa krajnje sumljivim namerama”. Koliko u njegovim tvrdnjama ima istine, tesko je oceniti, ali cinjenica da je dan nakon objavljivanja alarmantnih rezultata razresen duznosti govori dovoljno sama za sebe.
Makedonska javnost je bombardovana i zvanicnim saopstenjima i demantima Ministarstva za zastitu zivotne sredine svega onoga sto je inspektor Balaburski izjavljivao. Po tvrdjenju sada vec i eks ministra Dodevskog, glavni republicki inspektor nije kaznjen, vec je proglasen tehnoloskim viskom na osnovu novog Zakona o reformi drzavne administracije!. Tako su samo isplivali na povrsinu licna netrpeljivost i naruseni medjuljudski i profesionalni odnosi izmedju celnika u Ministarstvu, sto nikome ne ide u prilog. Naprotiv! Nanosi ogromne stete i njima i zemlji u celini.
Predsednica DEM Pandora Nikuseva je stala uz inspektora, tvrdeci da su objavljeni rezultati potpuno validni i, da je bilo dana, kada su bili jos gori od onih registrovanih merenjima u martu. Zahvaljujuci enormnom zagadjivanju vazduha, vode i zemljista, u kojem Topionoca ucestvuje sa cak 94,3%, Veles je grad sa najvecim brojem obolelih od raznih bolesti u zemlji, pri cemu prednjace kancerogena i hronicna oboljenja respiratornih organa. U krvi novorodjenih beba, istice prvi veleski ekologista, naucno je dokazano da ima dva puta vise teskih metala, nego sto je to slucaj sa novorodjenima u drugim delovima Makedonije. Statisticari sve pomno beleze, ali od toga slabe vajde !
Gradonacalnik Velesa Ace Kocevski najvljuje tuzbu Vrhovnom sudu, ako se i sada, kao i mnogo puta ranije, interesi biznismena stave ispred zdravlja ljudi. Podvlaci da je pobornik da se problem Topionice resi kvalitetnije i trajnije i ocenjuje da je za to potrebno mnogo vise napora i koordinacije na nivou drzave. Ogorcen je sto je borba za zastitu zivotne sredine u Velesu, koja je dobila zamaha pre tri godine, kada je uz finansijsku pomoc prijateljskih zemalja, uradjen lokalni ekoloski akcioni plan LEAP, gotovo zamrla.
Saznajemo da je prvo javna rasprava o tom dokumentu, u kojem su precizno navedeni i svi zagadjivaci i mere koje valja preduzeti, umesto 15 dana, trajala 11 meseci. Zatim je on usvojen i, nakon 18 meseci, bez znanja lokalne samouprave, prakticno suspendovan. Ministarstvo ekologije je naime, “zaboravivsi” stari, prihvatilo novi projekat Ujedinjenih nacija za pomoc zemljama u razvoju UNDP “o podrsci i zastiti zivotne sredine i lokalnog razvoja opstine Veles na bazi konsenzusa”. U njemu, navodno, uopste nisu uzeti u obzir strateski projekti predvidjeni LEAP-om za razresenje ekoloskih problema proizaslih radom lokalnog kompleksa topionice olova i cinka. Klucna u njima je neminovnost uvodjenja savremene tehnologije, koja izgleda ne odgovara sadasnjim gazdama topionice “Zletovo”, a ni politicarima.
Naime, kako dani prolaze, tako raste uverenje mnogih da, iza objavljivanja zastrasujucih rezultata analize strucnjaka za zastitu zivotne sredine o stanju zagadjenosti Velesa, stvari nisu bas posve ciste i postene. Igre bez granica sa okusom ekologije, ovoga puta, stavljaju se na konto partija do sada vladajuce kolaicije. Uveliko se spekulira da je drama sa zatvaranjem proizvodnih pogona Topionive namerno rezirana, kako bi se neradom povecali gubitci Kombinata i on obezvredio. Tako ce biti lakse da se, u ova mutna vremena, Kombinat u celini, ili pojedinacno, proda nekom zainteresovanom “strateskom partneru za male pare, a veliku licnu proviziju”. Najcesce se pominje grcka firma “Mitilineos” koja je dominantni vlasnik akcija u rudniku olova i cinka “Sasa”.Grci ne kriju da bi topionicom zaokruzili proizvodni ciklus i smanjili troskove poslovanja. Ova grcka firma je, navodno, vlasnik i topionioce u Rumuniji, koja je zajedno sa veleskom, poslednji pogon za topljenje olova i cinka na Balkanu.
AIM Skopje
BRANKA NANEVSKA