Uronjen vladajuci trojac

Podgorica May 11, 2001

Prvi sastanak DPS I SDP sa Liberalnim savezom

Nakon duzeg oklijevanja konacno su poceli razgovori Zukanoviceve koalicije i Liberalnog saveza

AIM Podgorica, 11.05.2001. godine

Desetomajski, prvi sastanak o formiranju postizborne koalicije i nove koalicione vlade u Crnoj Gori, na rezidencijalnoj vili "Gorica" u Podgorici, bio je i prvi zvanicni susret lidera desetogodisnjih "ljutih neprijatelja", Dukanoviceve Demokratske partije socijalista i dosada opozicionog Liberalnog saveza. Rakcevicevi socijaldemokrati su bili prisutni, ali to i nije novost - oni su odavno u koaliciji sa DPS-om.

Sa tog, sa nestrpljenjem iscekivanog sastanka, crnogorska javnost mogla je da vidi samo onaj "odglumljeni" televizijski snimak koji se pravi u situacijama kada je zvanicni dio razgovora zatvoren za javnost. Niko od prisutnih za pregovarackim stolom nije se udostojio ni usiljenog osmijeha, makar kamere radi.

Sa jedne strane stola- crnogorski predsjednik Milo Dukanovic, inace predsjednik DPS-a, sa potpredsjednikom stranke i predsjednikom crnogorskog parlamenta, Svetozarom Marovicem, i svojim dosadasnjim koalicionim partnerom, Zarkom Rakcevicem, liderom Socijaldemokratske partije, te Rifatom Rastoderom, potpredsjednikom SDP-a. (Rastoder, po zahtjevu liberala o paritetu predstavnika, kasnije nije prisustvovao razgovorima.)

Naspram njih, Miodrag Zivkovic, politicki lider LSCG-a, predsjednik stranke Miroslav Vickovic, i danasnji poslanik i stvarni lider liberala, Slavko Perovic. Posljednjem pogotovu, lice je izgledalo kao u nekoga ko je dosao da postavlja bespogovorne uslove.

Ali, sve se vec znalo. Dukanoviceva koalicija, koja je na izbore izasla sa sloganom "Pobjeda je Crne Gore", sto je zapravo replika iz pozorisne nacionalromanticne predstave
"Princeza Ksenija", vec je rekla nevoljno, i globalno "da" uslovima liberala. A oni, za nekoga ko je osvojio nesto vise od sedam procenata na izborima od 22. aprila, zaista nijesu mali.

Liberali traze mjesta crnogorskog ministra policije i ministra pravde, te drzavnog tuzioca. Potom, da zauzmu mjesta pomocnika ministara za finansije, za inostrane poslove, trgovinu, turizam, i uredenje prostora, kao i u sekretarijatima za razvoj i informacije, kao i visoke funkcije u Centralnoj banci i Upravi carina.

Da li ce i dobiti, bas sve?

Sa sastanka u Vili "Gorica", 10. maja, u cetvrtak, lideri buduceg trojnog crnogorskog koalicionog saveza, izasli su sa zajednickim saopstenjem za javnost, koji predstavlja zakljucke sa ovog sastanka "na vrhu", koji se u Crnoj Gori iscekivao sa velikom strepnjom i mnogim kalkulacijama. "Koalicija 'Pobjeda je Crne Gore' i Liberalni savez pripremice ovih dana radni prijedlog koalicionog sporazuma o postizbornoj saranji i formiranju nove koalicione vlade. Taj prijedlog bice razmatran pocetkom iduce nedjelje."

U saopstenju se kaze i da je razgovarano o uslovima postizborne koalicije, "polazeci od javno izlozenih prijedloga Liberalnog saveza, a koje su javno prihvatile clanice Dukanoviceve koalicije."

-Imajuci u vidu opredijeljenost novoformiranih koalicionih partnera, za jacanje demokratskih i reformskih procesa u Crnoj Gori, obnovu crnogorske drzave i spremnost za postizanje dogovora o postizbornoj koaliciji", zakljuceno je, dakle, da se pripremi pomenuti radni prijedlog sporazuma o postizbornoj saranji i formiranju koalicione vlade.

Mozda nije slucajno sto se gore prvo pominje opredijeljenost novopecenih partnera iz ovog crnogorskog "braka iz interesa" za demokratiju i reforme, a tek potom za "obnovu crnogorske drzave". Jer, obnova crnogorske drzave osnovni je politicki cilj Liberalnog saveza Crne Gore, njegov condizio sine qua non.
Zato su postizborne kalkulacije i javna bacanja ponuda liberalima od strane Bulatoviceve Koalicije "Za Jugoslaviju", ukoliko se za formiranje vladajuce koalicije i nove vlade okrenu njima, zvucale naucnofantasticno. Jer, bez obzira na uske (ili - nedovoljno siroke) aprilske izborne rezultate izmedu jugoslovenskog i crnogorskog bloka, nova koalicija, pristalicama crnogorske nezavisnosti izgleda kao garancija ostvarenja ovog cilja. Ovdje su se, naime, udruzila Dukanoviceva sredstva (vlast) sa politickim ciljem liberala.

Osnovni cilj nove koalicione vlade i novog crnogorskog parlamenta, bice pripremanje crnogorskog javnog mnjenja i ustavno-zakonske regulative za referendum o drzavnopravnom statusu Crne Gore. U prisiljenosti Dukanovicevoj da to uradi sa liberalima, ima i neke istorijske pravde. Jer, to su zrno oni posijali.

A u meduvremenu - reforme i demokratija(!?). Ova demagoska fraza u novoj crnogorskoj politickoj situaciji, cita se i ovako - izgubljen je svaki politicki monopol. Mali su poceli da postavljaju i uslove i ultimatume, da sebi nezamislivo dizu cijenu. Tako, kada liberali traze mjesto crnogorskog ministra policije, to je vise od pomenute fotelje. To je, zapravo, zahtjev da se u njihove ruke preda jedan od postamenata vlasti Mila Dukanovica, ali i svih njegovih prethodnika. Pogotovu, u verziji prethodnog zahtjeva liberala, da se njihovom covjeku prepusti cak i mjesto sefa sluzbe drzavne bezbjednosti. Ovako gorku pilulu DPS bas nikako nije mogao progutati.

"Liberali su pretjerali", stizali su glasovi iz Dukanovicevo- Rakceviceve koalicije. "Ovo je ponovno stvaranje monopola, kada stvari treba da idu prema demonopolizaciji" kazao je, komentarisuci ovaj zahtjev, lider SDP-a, Zarko Rakcevic.

Resor policije do sada je bio nedodirljivi monopol Dukanoviceve stranke. Niko jos ni ne sluti, niti moze i da izmasta kako ce izgledati crnogorski MUP sa liberalom na mjestu ministra Vukasina Marasa. Jer, jedan od glavnih opozicionih napada ( i sa liberalne i sa esenpeovske strane) na dosadasnju crnogorsku vlast bila je tvrdnja da je Crna Gora "policijska drzava" sa svim onim sto se pod tim podrazumijeva. I, upravo su liberali stalno u crnogorskom parlamentu trazili otvaranje "tajnih policijskih dosijea". Da li ce im vlast, kako vec predvidaju neke clanice koalicije "za Jugoslaviju", otupiti ovaj reformski duh?

Opsti stav javnosti u Crnoj Gori je da ce liberali donijeti novi, drugaciji duh crnogorskoj vlasti. Za razliku od ostalih politickih partija na crnogorskoj politickoj sceni, liberali imaju potpuno cistu, proslost bez sjenki. U "prciji" im je beskompromisni antiratni angazman, borba protiv Milosevica i velikosrpskog hegemonizma, zalaganje za multietnicku Crnu Goru...

Zato su dobronamjerni u Crnoj Gori puni strepnje. Sadasnja zestoka borba medu partijama za vazna mjesta u drzavnoj administraciji, nagovjestava da se u jednom, nista nece promijeniti - da ce se jedna partitokratija samo zamijeni drugom. Crna Gora moze se "pohvaliti" zanemarljivim brojem vanpartijaca na bilo kojem vaznijem ili rukovodecem mjestu, od vrtica do privrednih megasistema. O ministarskim foteljama da i ne govorimo.

Nova crnogorska koaliciona vlada, dakle, ne ide ka prekidanju takve prakse. Sve ostalo, velika je nepoznanica. Da! Novi sastanak na vrhu slijedi pocetkom naredne sedmice.

Gordana BOROVIC (AIM)