Haos i rat ili protektorat?

Skopje May 6, 2001

Makedonski premijer najavio mogucnost da se do utorka ili srede uvede ratno stanje. Po Ustavu Makedonije ratno stanje se moze uvesti u slucaju: opasnosti od napada, napada ili odluke o napadu izvana. Ukoliko parlament dvotrecinskom vecinom donese takvu odluku, to ce de jure znaciti da prihvata tvrdnju premijera da agresija dolazi sa Kosova. Tako ce UN i NATO, preko UNMIK-a i KFOR-a, biti proglaseni agresorima nad Makedonijom!

AIM Skopje, 06.05.2001

U subotu popodne na ulasku i izlasku sa susreta drzavnog vrha sa predsednikom Borisom Trajkovskim nakon njegovog povratka iz SAD, makedonski premijer Ljubco Georgievski novinarima sakupljenim ispred zgrade parlamenta izjavio je da se ono sto se dogadja u Makedoniji rat, da je rec o frontalnom istupu albanskog faktora i agresiji sa Kosova (dokazi po njemu: incidenti se desavaju na severnoj granici, da komandanti makedonske UCK dolaze sa Kosova, te da se na njenoj strani ratuju i unajmljeni stranci), te da ocekuje da mozda i do utorka ili srede bude proglaseno ratno stanje. On je tom prilikom apelirao da Albanci pokazu svoju lojalnost, ali i porucio "da konacno odluce na koju ce stranu".

Za utorak (08.05.2001) odgodjena je sednica parlamenta, koja se trebala odrzati u petak na inicijativi premijera, na kojoj je on trebao odrzati ekspoze o politicko bezbedonosnoj situaciji. Na istoj sednici poslanicima se trebao obratiti i predsednik drzave Boris Trajkovski, koji je u parlament trebao stici odmah nakon povratka sa posete SAD i susreta sa predsednikom Busem.

Odgodjena sednica je po nekim makedonskim medijima najavljivana i kao sednica na kojoj ce premijer Georgievski javnosti obelodaniti dosije o delovalju Nacionalne oslobodilacke armije (NOA) - makedonske UCK, sto je deo javnosti shvatio kao konacno razilazenje glavnih koalicionih partnera u vladi VMRO-DPMNE i Demokratske partije Albanaca. Istog dana kada se sednica trebala odrzati portparol VMRO-DPMNE izjavio je da je koalicija na staklenim nogama, te da zapravo i nema komunikacije izmedju glavnih koalicionih partnera u vladi. Vecina makedonskih medija je prenela informaciju da upravo opozicioni SDSM, u pregovorima sa VMRO-DPMNE oko stvaranja nove vlade u kojoj bi usla i opozicija, insistira da ne dodje do konacnog raskida odnosa ovih partija, sto bi drugim recima znacilo da ce DPA napustiti vladu, sto ne bi bilo dobro po ionako haoticnoj situaciji u zemlji.

Nakon pogibije osam pripadnika makedonskih bezbedonosnih snaga kod sela Vejce na Popovoj Sapki 28 aprila, u reonu, koji je po tvrdjenju makedonskih vlasti trebao biti ociscen od pripadnika NOA, Makedonija kao da je zakoracila u haos. Najprije su gradjani Bitolja, nakon pogreba cetvoro pogunulih policajaca iz ovog grada na Sari, demolirali cetrdesetak ducana, ugostutelsjkih radnji Albanaca, ali i Makedonaca muslimana, vakvi dogadjali nastavljeni su i sledece veceri. Slicno je bilo i u Skopju, gde je pored paljenja nekoliko objekta, ubijeno i jedno lice prilikom upada maskiranih napadaca u piceriji "Lozana" ciji je vlasnik Albanac, a ovakvi incidenti su se zbili i u nekoliko drugih gradova u Makedoniji...

Vec tri dana u sirem pojasu oko 12 kumanovskih sela - nakon sto je proslog cetvrtka kod kumanovskog sela Vaksince od strane NOA ubijeno dvoje vojnika ARM, a jedan zaraboljen - traje akcija makedonskih bezbednosnih snaga. Ove snage koje se nalaze izvan ovih sela deluju najprije teskim artileriskim oruzjem, zatim tako tucen prostor nadlecu helikopteri koji isti raketiraja, a na kraju stupaju u dejstvo tenkovi. Zasad nema informacija o ulasku priadnika makedonskih bezbedonosnih snaga u bilo koje od sela, u kojima se po tvrdjenju makedonskih bezbedonosnih sila nalazi pripadnici NOA.

U selima i pored nekoliko apela kojih su uputile makedonske vlasti ostalo je, pretezno albansko, stanovnistvo koje se tamo nalazi. Po oceni makedonske strane pripadnici NOA stanovnistvo koriste kao "zivi stit", dok je potpretsednik DPA Menduh Taci izjavio da stanovinistvo ne veruje makedonskim bezbedonosnim snagama. Po zvanicinim procenama samo u cetri sela (Vaksince, Slutcane, Orizare i Otlja) nalaze se najmanje 3 hiljade stanovnika.

Dok portparol Generalstaba ARM pukovnik Blagoj Markovski izjavljuje da makedonske oruzane snage tuku po "strogo selektiranim i rentabilnim(!?) ciljevima", pod cime podrazumeva da se tuce "po utvrdjenim komandnim mestima, mitraljeskim, minobacackim i snajperskim gnezdima i pozicijama diverzantsko-teroristickih snaga". S druge strane se tvrdi da se sistematski tuce po kucama u kojima se nalazi lokalno stanovnistvo. U izjavi jednoj skopskoj TV, pukovnik Markovski je sumirao efekte trodnevnog delovanja makedonskih bezbedonosnih sila: 14 razlicitih pozicija, 8 minobacackih i 7 snajperskih gnezda, 6 kontrolnih punktova, 3 magacina i jedna vatrena pozicija minobacaca. Markovski je objasnio da dosad nije upotrebljena pesadija jer "pesadija nanosi mnogo zrtava, i na nasu i na njihovu stranu". Sef kancalarije OSBE u Makedoniji Karlo Ungaro izjavio je da u ovim selima ima najmanje 7 civilniih zrtava, dok po Menduhu Taciju brojka je najmanje 10, medju kojima i devojcica od 9 godina.

U nedelju popodne oglasio se kabinet predsednika drzave saopstenjem u kome se na osnovu razvoja situacije u protekla 2-3 meseci smatra da realno proglasavanje ratnog stanja, te da ce u tom pravcu Predsednik zapoceti konsultacije sa predsednicima politickih partija, ali i drugim relevantnim faktorima. U kumanovskom garnizonu odrzana je pres konferencija, na kojo je vladin portparol Antonio Milososki je izjavio da ce vlada u utorak preedloziti parlamentu uvodjenje ratnog stanja u zemlji, uzgred pomenuvsi da ce makedonska strana uzeti u obzir i misljenje medjunarodne zajednice, ali je rekao i to da je Makedonija suverena drzava koja sama odlucuje.

Saopstenje predsednickog kabineta i informacija o pres konfrencija u Kumanovu u javnosti su plasirane nakon vesti iz Svedske. Iz Norcepinga, gde je odrzan sasatanak ministra spoljnih poslova EU, stigao je apel makedonskim vlastima da ne proglasava ratno stanje.U Skopje, direktno sa ovog susreta, veceras stize Havier Solana, a sutra se ocekuje i dolazak genralnog sekretara NATO Gjorgja Robertsona.

Po makedonskom Ustavu ratno stanje se moze proglasiti parlament dvotrecinskom vecinom na predlog predsednika drzave, vlade ili 30 poslanika. Po, izuzetku, ako parlament nije u stanju da se sakupi ratno stanje moze proglasiti predsednik drzave. Po Ustavu, postoje tri moguca povoda za proglasenje ratnog stanja: ako postoji opasnost od napada sa strane zemlje, ako je zemlja napadnuta izvana i ukoliko postoji odluka neke druge zemlje da je napadne. U slucaju proglasenja ratnog stanja sva vlast prelazi u vladi i kod predsednika drzave, koji je vrhovni komandant oruzanih snaga.

Povodom ovih dogadjaja koji traju vec nekolko meseci, u odnosu na Ustav, Makedonija se suocava jednim ocitim krsenjem svog Ustava. Naime, unutar drzavne teritorije upotrebljava se Armija RM, iako nije proglaseno ratno stanje, a Makedonija se nalazi u ratu. Mogucnost pak proglasenja ratnog stanja, sto bi de jure znacilo i prihvatanje tvrdnje premijera, iznesene par puta u ovih nekoliko meseci, da se radi "o agresiji sa Kosova". A Kosovo u momenetu jeste pod "vlascu" UNMIK-a, na civilnom planu, i KFOR-a, na vojnoj. Bice to po prvi put da neka zemlja proglasi agresorima na nju UN i NATO.

Suprotno ovim informacijama ovdasnji mediji prenose i informacije da uprkos haoticnoj situaciji u zemlji pouzdane informacije govore da ce najverovatnije doci do formiranje vlade u kojoj ce uci i opozicija, a cije objavljivanje se ocekuje nakon zavrsetka posete stranih diplomata. Drugim recima da ne dolazi u obzir da DPA napusti vladu, vec da u nju udju i druge partije.

Tako Makedonija kao da stoji izmedju dvaju mogucnosti: da krnja vlada Makedonije (bez DPA koja je i ranije najavila da izlazi iz vlasti ukoliko se proglasi vanredno stanje) i predsednik drzave kazu "Ne" Zapadu i proglase ratno stanje ili da Solana i Roberson poddrze formiranje vlade spasa ili pak uspeju iizdejstvovati nesto "trece".

Kada je krajem prosle nedelje izasoa najnoviji broj nedeljnika na albanskom "Lobi" sa trazenjem da se u Makedoniji koja ulazi u haos uspostavi medjunarodni protektorat, malo je ko verovao da je to ozbiljni predlog za prevazilazenje blokade vlasti u zemlji (vlada je unutrasnjom polarizacijom na relaciji VMRO-DPMNE i DPA blokirana isto kao i parlament u kome ista kolalicija, dok predsednik drzave i nema neka ovlascenja u svom mirnodopskom statusu). Za samo par dana protektorat, ili bilo kakvo drugo preuzimanje sudbine zemlje sa vecim uticajem medjunarodne zajednice postaje jedan od mogucih izlaska Makedonije iz haosa u kome se nasla.

AIM Skopje

ISO RUSI