Praznik nasilja u Makedoniji

Skopje May 3, 2001

Najnoviji talas nasilja koji je dao obiljezje prvomajskim praznicima, vecinu gradjana je naveo na pitanje sto ga je nekoc sebi postavio Branko Copic: jezde li to Makedonijom "crni konji" i "crni konjanici"?

AIM, Skoplje, 03. maja 2001.

Albanski ekstremisti oglasili su se nakon jednomjesecnog zatisja. U subotu u rejonu sarplaninskog sela Vejce 20 kilometara od Tetova dogodio se najtezi incident do sada: napadnuta je patrola makedonske vojske i policije pri cemu je osam ljudi poginulo. U skopsku Vojnu bolnicu su primljena sestorica ranjenih. Policajci i pripadnici specijalne jedinice armije su upali u zasjedu. Naoruzani Albanci su pucali iz automatskog oruzja i minobacaca tipa "zolja". Unistena su dva oklopna vozila snaga bezbjednosti. Cetvorica poginulih policajaca su iz Bitolja a cetvorica pripadnika specijalne jedinice "Vuci" su iz raznih dijelova Makedonije.

Na vanrednoj vladinoj sjednici u nedjelju popodne je zakljuceno da se situacija uzemlji pogorsava. Vladin portparol Antonio Milososki je rekao da je sa sastanka kabineta jos jednom upucen apel snagama KFOR-a da maksimalno izvrsavaju obaveze koje proisticu iz rezolucija Ujedinjenih nacija. Vlada je za 30. april proglasila dan nacionalne zalosti. Na novinarsko pitanje, da li su ministri iz Demokratske partije Albanaca podrzali vladine zakljucke, portparol je precizirao da je vlada jednoglasno osudila masakr.

Ministar unutrasnjih poslova Dosta Dimovska je poslije sjednice vlade rekla novinarima da se u napadu na pripadnike snaga bezbjednosti kod sela Vejce radilo o "teroristickoj grupi koja je upala s Kosova s ciljem da izvrsi grozomoran teroristicki atak. Jos jednom se potvrdilo da je saradnja s KFOR-om poboljsana, ali aktivnosti s druge strane granice su ocigledno jos uvijek nedovoljne posto su upadi izvedeni s kosovske strane" rekla je Dimovska.

Predsjednik Trajkovski u vecernjim satima istog dana je sazvao Savjet za

Nacionalnu bezbjednost kome je prisustvovao i lider opozicionog socijaldemokratskog saveza Branko Crvenkovski (nije clan Savjeta). Kabinet Predsjednika nije uspio stupiti u kontakt s liderom opozicione Partije za demokratski prosperitet Imerom Imerijem kako bi i on bio pozvan.

Po zavrsetku sjednice niko od ucesnika nije dao izjavu novinarima. Distribuirano je sluzbeno saopstenje u kome je receno da je "ocjenjeno da je brutalnim teroristickim cinom kod sela Vejce bezbjednosna situacija pogorsana. Najostrije je osudjen anticivilizacijski cin protiv covjecnosti i vrijednosti demokratije. Savjet je razmotrio i usvojio preduzete mjere vlade usmjerene za eliminisanje teroristickih grupa na makedonskoj teritoriji i sprjecavanje mogucih novih teroristickih napada. Konstatovano je da teroristicke aktivnosti albanskih ekstremista nemaju nikakve veze s demokratskim politickim dijalogom u zemlji niti s politickim odnosima i pravima pripadnika nacionalnosti. Naprotiv. Brutalno nasilje je usmjereno upravo protiv ovih tekovina. Savjet je predlozio predsjedniku Trajkovskom i vladi da pred medjunarodnom zajednicom najenergicnije postave zahtjev da ovakve ekstremisticke formacije budu proglasene i tretirane kao teroristicke u skladu s principima medjunarodnog prava. Upucen je snazan apel medjunarodnoj zajednici, narocito snagama KFOR-a i administraciji UNMIK-a, da s maksimalnom ozbiljnoscu izvrsavaju obaveze koje proisticu iz njihovog mandata na Kosovu".

Prethodno je shef drzave preko televizije osudio masakr nad pripadnicima

snaga bezbjednosti u Vejcu nazvavsi ga sramnim cinom koji nema nista zajednicko s politickim zahtjevima Albanaca. Istovremeno, porucio je gradjanima da je vrijeme te da postoje snage da se ujedine sve mogucnosti "da se terorizam pobjedi na svakoj stopi Makedonije". "Zelim da uvjerim svakog gradjanina da kod pripadnika vojske i policije nema nikakve dileme i da cemo izaci na kraj s ovim zlom" rekao je Trajkovski.

Povodom napada ekstremista na patrolu snaga bezbjednosti, bez izuzetka, ostrom osudom su se oglasile sve znacajnije politicke partije u Makedoniji. Partije koje artikulisu politicki interes Makedonaca su se jednoglasno zalozile za odlucan obracun s ekstremizmom.

Sa svoje strane, Demokratska partija Albanaca kao koalicioni partner u vladi je u svom saopstenju napisala da je "zgrozena bezumnim ubistvom” ocjenivsi ga destruktivnim ujedno izrazavajuci uvjerenje da mir, tolerancija i suzivot nemaju alternativu". Lider DPA Arben Xhaferi je, navodno, u telefonskom razgovoru, izrazavajuci zaljenje zbog zrtava, predsjedniku Republike rekao: "neka nam Bog pomogne!".

Rukovodstvo opozicione Partije za demokratski prosperitet izrazilo je zaljenje sto je ponovo progovorilo oruzje posto to nije rjesenje ali je, ipak, iznijelo misljenje da je napad na pripadnike snaga bezbjednosti posljedica odsustva efekta pregovora o problemima Albanaca.

U noci izmedju ponedjeljka i utorka u Bitolju je demolirano i zapaljeno 40 prodajnih objekata u vlasnistvu lokalnih Albanaca i makedonaca muslimana. nesto ranije, u ponedjeljak su u gradu i okolini sahranjena cetvorica ubijenih pripadnika snaga bezbjednosti pa se to smatra neposrednim povodom za nasilje.

Napad je izvrsilo nekoliko stotina pocinilaca. Jedan mladi Makedonac je

dobio prostrijelnu ranu u stomak ali nije u zivotnoj opasnosti. Na njega je pucano u blizini kafane "Suzi" u vlasnistvu Kambera Rasimovskog koji se zajedno sa sinovima suprotstavio grupi od vise desetina napadaca.

I naredne noci je demolirano i zapaljeno desetak objekata: prodavnice,kafane - opet u vlasnistvu Albanaca i Makedonaca Muslimana u staroj bitoljskoj carsiji.

Zapaljena je kafana "Suzi" i kuca u vlasnistvu Kambera Rasimovskog. Sam Rasimovski i njegova dva sina su jos u utorak u ranim Jutarnjim satima privedeni u bitoljsku policiju. Zapaljena je i kafana u obliznjem selu Kravari ciji je vlasnik takodje Albanac, nedavno osudjen za sverc oruzjem i drogom.

Kuca zamjenika ministra zdravlja Muharema Nexhipija, predsjednickog kandidata iz reda Demokratske partije Albanaca na predsjednickim izborima u jesen 1999, pod jakim je policijskim obezbjedjenjem. U noci izmedju srijede i cetvrtka u gradu je bila uvedena policijska zabrana kretanja.

Na bitoljske dogadjaje reagovala je vlada ocjenom svog portparola Antonija Milososkog koji je apelovao na gradjane da se uzdrze od slicnih akcija posto one idu na ruku "teroristima cime postizu svoj cilj a to je destabilizacija Makedonije gradjanskim sukobima na medjunacionalnoj osnovi". Slican stav je izrazila vladajuca VMRO-DPMNE isticuci da ovakve scene ne idu u prilog gradjana Makedonije i miroljubive politike zemlje.

Koalicioni partner, Demokratska partija Albanaca sa svojim saopstenjem: "Ocituju se i sve su alarmantniji znaci ekstremne etnicke polarizacije. Paljenje i demoliranje prodavnica Albanaca, zeljeli to ili ne, podsjeca na "kristalnu noc" kad su na istovjetan nacin u Njemackoj demolirane jevrejske prodavnice. Ovo vodi ka jednoj vrlo opasnoj tendenciji kolektivizacije krivice, etnickoj polarizaciji i gradjanskom ratu" upozorila je Demokratska partija Albanaca.

Nasilja nije bilo postedjeno ni Skoplje.U noci izmedju utorka i srijede dogodila su se tri odvojena incidenta. Nepoznati maskirani napadaci pri upadu u kafanu vlasnika Albanca u naselju Porta Vlaje su ubili jednu i pretukli dvije osobe albanske nacionalnosti. Jedna prodavnica u vlasnistvu Albanca je napadnuta i u naselju Djorce Petrovpri cemu je personal maltretiran od strane maskiranih napadaca(!), ali zrtava nije bilo.Skoro istovremeno, iz automobila u kretanju rafalom iz automatskog oruzja je pucano na zgradu albanske ambasade. U ovom incidentu samo pukim slucajem nije bilo povrijedjenih.

Iste noci u Delcevu napadnut frizerski salon ciji je vlasnik Albanac. Napadaci su nepoznati.U Kocanima napadnuta prodavnica u vlasnistvu albanske porodice koja je,nezvanicno se saznaje, iselila iz grada. U Vinici zapaljen ducan porodice koja je prije nekoliko decenija doselila iz Dragasa na Kosovu; nepoznati napadac zakljucio da se radi o Albancima. Islamska zajednica Makedonije objavila saopstenje u kome zali zbog ubistva pripadnika snaga bezbjednosti no i negoduje zbog paljenja dzamija u Bitolju i Velesu

Spirala nasilja je ocito pokrenuta. Optimisti vjeruju da ce se predsjednik Trajkovski iz Washingtona vratiti s carobnom formulom, kako ga zaustaviti. Ili, mozda ce to uciniti Sobranje na vanrednoj sjednici u petak na kojoj ce biti razmotrena bezbjednosna situacija u zemlji.

Obicnom gradjaninu - Makedoncu, Albancu, svejedno - nehotice se otme pitanje: sta je sljedece?

ZELJKO BAJIC