Znacaj tazbine za odbranu zemlje

Skopje Apr 29, 2001

Prost svijet je, ako to i do sada nije znao, shvatio da maloljetna makedonska demokratija boluje od jos jedne skoro neizbjezne “djecije bolesti”: nepotizma. Bogatoj zbirci najmastovitijih skandala dodat je jos jedan. Jedan ali vrijedan

AIM, Skopje, 27.04. 2001.

Mediji su krajem prosle nedjelje iscackali da je Ministarstvo odbrane pred Novu godinu prebacilo na racun firme oca supruge ministra Ljubena Paunovskog tri miliona DM na ime izvodjenja nekih gradjevinskih radova (koji, uzgred receno, nikad nisu izvrseni) i stanovitih nabavki za vojsku. Ministar je preko stampe objasnjavao da mu je cijela afera namjestena i da sa slucajem nema veze. Sugerisao je da u njegovoj partiji postoji “neki zivi organizam” – kako rece, neke snage, koje su mu svo vrijeme podmetale. Uz to, svoje istupe Paunovski je iskoristio da objavi kako je vlada jos proslog avgusta znala za djelovanje teroristickih grupa, da je bila upozorena i na mjesec dana prije izbijanja krize u Tanusevcima, ali nije preduzela nista. Optuzio je ministra unutrasnjih poslova Dostu Dimovsku i lidera koalicione Demokratske partije Albanaca Arbena Xhaferija da su sve do 15. februara tvrdili da su medjuetnicki odnosi u zemlji relaksirani cime su doprinijeli izbijanju krize.

Premijer Ljubco Georgievski je u nedjelju uvece uoci sastanka uzeg rukovodstva svoje partije VMRO-DPMNE demantovao politicke kvalifikacije ministra Paunovskog dok Ministar unutrasnjih poslova Dosta Dimovska istice da je u pomenutom periodu na vladinim sjednicama bilo rijeci samo o prosirenju granicnog pojasa. No, poslije sastanka “politbiroa” Georgievski je medijima dao municije za citavu predstojecu nedjelju: iznio je podatke da na racun ministrovih srodnika nije prebaceno tri nego cak 11 miliona maraka. Premijer nije iskljucio mogucnost da ce zatraziti ministrovu ostavku ukoliko se ove optuzbe dokazu.

Ipak, ko zna zbog cega, predsjednik vladajuce stranke pokazao je, kao dobri Titov pionir, slabost da vjeruje vise partijskom nego drzavnom sudu: formirana je partijska komisija(!?) na celu s Georgievskim koja treba ispitati “slucaj Paunovski”. Sam Paunovski je prije vremena napustio partijski sastanak promrsivsi pred ukljucenim kamerama nesto o politickom lincu koji vlada vec punu deceniju. Javno je vidjen jos samo jednom, poslije razgovora s njemackim kolegom po duznosti Rudolfom Scharpingom. Nije prisustvovao sjednici vlade. Umjesto toga distribuirano je saopstenje u kome Paunovski jos jednom potvrdjuje da se radi o “spekulaciji plasiranoj posredstvom nesavjesnih i vec smijenjenih funkcionera Ministarstva”.

Mediji su “dosli na svoje”. Postalo je nepisano pravilo da se medijski poslenici posebno ostrasceno okome na bivse esnafske kolege i kolegice koji su se “orodili” s politikom (poucan primjer premijerove supruge, bivse novinarke!). Paunovski je valjda dvostruko platio ceh: i on i supruga mu Aneta su zahvaljujuci vlasti presli na “bolju stranu mikrofona”. Elem, tako su povezani konci da je otac ministrove supruge vladin funkcioner, da je otvorio firmu na ciji racun je Ministarstvo prebacilo tri miliona DM. Ima, kazu, gospodja Paunovska i sestru koja opet ima muza koji takodje ima firmu kojoj je Ministarstvo prebacilo pozamasnu sumu – ako je vjerovati premijeru, osam miliona, novinari licitiraju 10 ili cak 12 miliona Po novinama su se pojavili i kojekakvi faksimili dokumenata koji bi trebali biti “krunski dokazi” nepotizma.

Afera izbija na vidjelo u jednom teskom trenutku za makedonske oruzane snage. Prema vojnim proracunima, troskovi operacije protiv albanskih ekstremista do 9. aprila su iznosili 28 miliona DM – objavio je prosle sedmice portparol Ministarstva odbrane Djordji Trendafilov. Sam ministar odbrane Ljuben Paunovski na svom posljednjem brifingu s domacim novinarima je ukazao na lose stanje u svom resoru. Ministar je tada prezentirao i podatke iz izvjestaja o stanju rezervi hrane, lijekova, uniformi i drugih potrepstina koji je zatrazio od nadleznih sluzbi kad je zapocela kriza. Rezultati su bili porazavajuci: svi podaci su ili nula ili su blizu nule - rekao je ministar.

Drzavni tuzilac Stavre Djikov kao i u nekim ranijim slucajevima “nije kod kuce”. Samoinicijativno se zainteresovalo Osnovno javno tuzilastvo u Skoplju zatrazivsi od TV-stanice Kanal5 koja je prva “provalila stvar” objavljene priloge i relevantne dokumente na kojim se zasnivaju prezentirane informacije; dostavljeni su prilozi ali ne i dokumenti. Vladin portparol Antonio Milososki je najavio angazman inspekcijskih sluzbi da se vidi “da li je napravljen neki propust”.

Novine nezvanicno saznaju da Paunovski uziva podrsku vojnog vrha koji je mnogo puta ukazivao na stetno djelovanje nekih ljudi koje je doveo njegov prethodnik Nikola Kljusev.

“Politicka palanka” nagadja da ministar nije rad podnositi ostavku uslovljavajuci je, navodno, premijerovim priznanjem brojnih skandala kojima su “kumovali” drugi clanovi vlade.

U hladovini manastirskog kompleksa SV. Pantelejmon u srijedu popodne se u jednom od elitnih skopskih ugostiteljskih objekata, uz ice i pice, medju cetiri najace parlametarne stranke “krckala” nova siroka vladina koalicija. Ulogu kuhara su preuzeli zapadni ambasadori akreditovani u Skoplju nestrpljivo ocekujuci da lider vladajuceg VMRO-DPMNE, premijer Ljubco Georgievski i predsjednik najvece opozicione partije – Socijaldemokratskog saveza – Branko Crvenkovski postignu sporazum o buducoj koalicionoj vladi. Georgievskom ce posao, prica se, biti olaksan posto u kabinetu ima dovoljno onih koji su odavno “za odstrel”; nenadano (ili, ko zna?)pridruzio im se i Ljuben Paunovski. Predsjedniku vlade se pruza prilika da mu zahvali na povjerenju ne docekavsi njegovu ostavku, prepustivsi da partijska komisija ili, eventualno, drzavni finansijski organi odnosno sud, jednoga dana natenane (ne)izvrsi povjereni zadatak

Tim prije sto se pojavljuju kontraverzna svjedocenja poput onog jednog od saradnika Paunovskog da je neko(?) u njegovo ime potpisao jedan od inkriminisanih sporazuma. Dakle, sve to valja istraziti! A do tada, Bog zna

ZELJKO BAJIC