"Velika" vlada za "nervozni mir"

Skopje Apr 24, 2001

U Makedoniji i dalje nista novo: i ova garnituara makedonskih politicara obozava da djubre trpa ispod tepiha - umesto da probleme resava, da ih gomila. Samo sto se izaslo iz "bebi-rata", nametnuta je tema formiranja vlade "velike koalicije". Pregovori o tome jos nisu poceli, a pukla je afera u ministarstvu odbrane, zasad teska 11 miliona maraka u kojoj su umesani ministar i njegovi rodjaci... Od medjuetnickog dijaloga, koji bi trebao spreciti neko sledece "dogadjanje po planinama" i dalje nista opipljivo. Tako se lako moze dogoditi da "nervozni mir" predje u "spokojan rat".

AIM Skopje, 23.04.2001

Prosla nedelja bila je u znaku pregovora izmadju lidera pozicije, premijera Ljupco Georgievskog, i lidrea najvece opozicinone partije (Socijaldemokatsog saveza Makedonije-SDSM) oko fomiranja velike vladine koalicije. Ovdasnji mediji su bili opsednuti pozadinom ovih razgovora. Naslovne strane novina i udarne vesti elektronskih medija bili su puni nagadjanja koja ministarstva u novoj "vladi velike koalicije" trazi opozicija, kada ce se formirati nova vlada i kada ce se odrzati vanredni izbori... Ovaj talas, preko noci, zamenjen je optuzbama opozicionog SDSM na racun vladajuceg VMRO-DPMNE da odugovlaci pregovore o novoj vladi, jer i ne zeli da dodje do njenog formiranja. Reagirao je premijer Georgijevski izjavom da je bilo vise susreta sa liderom SDSM Crvenkovskim, te da je opoziciji, od 9 ministarskih koje drzi njegova partija u aktuelnoj vladi ponudjeno 4, pri tom ostajuci na tome da VMRO-DPMNE nece prihvatiti zahtev SDSM da opoziciji da Ministarstvo unutrasnjih poslova.

Istovremeno, pukla je nova afera u vladi, u redovima VMRO-DPMNE. U stampi su se pojavili faksimili transfera 3 miliona maraka sa ziro racuna ministarstva odbrane na racun privatne firme "XC company", ciji su osnivaci otac supruge ministra odbrane Ljubena Paunovskog i muz sestre njegove supruge. Paunovski je nakon toga odrzao brifing sa novinarima na kojem je aferu nazvao podmetanjem od strane nekih partijskih ljudi u njegovom ministarsvu koje je on razresio i usput obelodanio da je u dva navrata u drugoj polovini prosle godine alarmirao vladu o stanju na makedonsko-jugoslovenskoj ganici, ali da se vlada oglusila na njegova upozorenja, koja su se pokazala tocnim tokom februara i marta ove godine zbivanjem oruzanih incidenata sa makedonskom UCK. Odrzan je hitni sastanak uzeg rukovodstva VMRO-DPMNE, nakon kojeg je premijer Georgievski izjavio da je sa racuna Ministarstva odbrane na racune firmi bliskih ministru Paunovskog izvan legalne procedure prebaceno, ne 3 vec oko 11 miliona maraka! Nije tesko pretpostaviti da ova nova afera nece slizati sa naslovnih strana i top vesti na elektronskim medijima najmanje desetak dana, jer je ministar Paunovski je najavio da ukoliko bude nateran da podnese ostavku radi "namestaljke koja mu je majstorski ispletena" (kako je sam izjavio) nece cutati. A covek, iz vrha vlade i partije, kakav je Paunovski sigurno ima sto reci.

Paralaleno s tim albanske partije - ona u vlasti Demokratska partija Albanaca i opoziciona Partija za demokatski prosperitet (PDP) - objavile su da ce sesti na pregovaracki sto da bi dosli do zajednicke polazne osnove u pogledu formiranja nove vlade. Jos pre prvog sastanka pretstavnika obe partije nastao je problem. Nakom sastanka lidera partija Arbena Xhaferija i Ymera Ymerija, lider DPA dao je izjavu za albanski servis BBC-ja u kome je kao cilj sastanka pregovackih timova partija pomenuo izradu zajednicke platforme. Sledila je ostra reakcija potpretsednika DPA Menduha Tacija dopisniku BBC sa optuzbom da Xhaferi to nije mogao izjaviti (iako je BBC pustio tonski izjavu lidera DPA). Nakon toga drugi potpretsednik DPA i potpretsednik parlamenta Ilijaz Halimi dao je "kompromisno" tumacenje: na sastanku lidera, na kome je i on prisustvovao, bilo je reci o zajednickoj platformi, ali i o podeli mesta u iducoj vladi. I tu je najverovatnije kraj ovih pregovora, jer PDP je vise puta u izjavama svojih funkconera izjavila da nije zintresesirana da udje u novu vladu, radi dobijanja dva ministarskih mesta koliko joj se nude, vec radi ostvarivanja eventualne zajednicke platforme sa albanskim zahtevima. A ovakvim "pregovorima" prethodile su uzajamne kfalifikacije jedni za druge tipa "ucesnici u organiziranom kriminalu" i "bisvsi udbasi".

Tok dogadjaja ide u suprotnom pracu od sugeriranog od strane medjunarodne zajednice. Kao da je zaboravljena poseta americkog drzavnog sekretara Kolina Pauela, koji je u Skopje dovukao 11 ministara spoljnih poslova iz "Jugositocne Evrope" i privremeno civilno rukovodstvo Kosova, kojima je, kako i makedonskom drzavnom vrhu, saopstio sto misli o onome sto se dogodilo, ali i o onome sto valja ciniti. Ovdasnji politicari i njihovi mediji, valjda sada misle da najavljena poseta pretsednika Borisa Trajkovskog SAD i njegov susret sa americkim Georgeom Bushom rezultat americke ocene da je Makedonija lider demokratizacije i evrointegracije u regionu, a ne mogucnsot da se jos jednom ponove iste poruke na najvisem nivou.

Ovdasnja javnost, a i politicari, nisu se previse uzbudili i od zadnje posete Haviera Solane, koji je izjavio da ce ubuduce biti cest gost i da on garantuje da ce do napredka u dijalogu doci, jer je covek koji drzi obecanja.

Predsednik Trajkovski nastavlja svoje jalove susrete sa pretstavnicima politickih partija, koji se i dalje pokusavaju prikazati kao makedonko-albanski dijalog. Danas je tema bila popis stanovnistva, koji se treba odrzati od 15 maja do 1 juna, cime se ne slazu albanske politicke partije, jer smataju da se popis treba odzrati, kade se u Makedoniji vrate svi oni koji su iz nje pobegli zbog straha od ratne opasnosti.

Paralelno sa "klimavim" susretima kod Trajkovskog , dobija u intenzitetu jos jedna tendencija, koja potice iz njegove savetodavne kuhinje. Nedostatak dijaloga na sluzbenom nivou zeli se kompenzirati "dijalozima" na nevladinom terenu. Zadnji broj dvonedeljnika "Forum" osvanuo je sa naslovnom stranom "Dijalog pocinje, ko ce biti svetac, ko gresnik", a u svom uobicajenom mini-komentaru glavni i odgovorni urednik kaze: "voljno ili nevoljno dijalog u okviru pretsednicog kabineta zapocinje. Sema razgovora je malo komplikovana - partiski liderski susreti, predsednicki sekretarijat, vladine i parlamentarne procedure i td - ali i to je demokratija, a Makedonija je demokratska zemlja".

Fondaciju za strategiska istrazivanja "Kiro Gligorov" je odrzala dvodnevnu medjunarodnu konferenciju o uticaju regionalne krize na Makedoniju. Cini se da su njeni ciljevi i dostreli bili omedjeni samim pismom - pozivom u kome je gotovo svakom pasusu bio izraza tipa "uvoz radikalnog ekstremizma".

U medjuvremenu Trajkovski je, barem onako kako je objavio skopski "Vest", a predsednicki kabinet nije demantirao, oformio svoj famozni sekretarijat, navodno uz konsultacije i na racun EU koja ce ga placati, a kojeg cine samo Makedonci. O predlozenim Albancima u njemu, po "Vest"-u nisu se slozili Evropljani. Sada, kao da je jasno da oni koji su se bojali da ce susreti kod predsednika Trajkovskog i njegov sekretarijat, biti nesto kao paralelna forma institucijama sistema u kojoj ce se lako udovoljavati albanskim zahtevima, trebaju biti mirni. Jer i skup fondacije "Kiro Gligorov", najavljene slicne tribine, razgovori i td, i etnicki cisti sekretarijat Trajkovskog cine dijalog gotovo nemogucim - pokazuju da ce tesko biti pronaci Albance koji bi u svemu tome ucestvovali samo kao "pokrice".

Dijalog kojeg nude predsednikovi savetnici jeste zamisljen kao "dijalog" u kojem se trebaju prihavatiti vec zadati okviri, sa malo prostora da bi se covek mogao zavarati da svoju funkciju u "dijalogu" ne izvrsava samim tim sto je fizicki prisutan, pocascen samim tim sto ga je neko predlozio, nesto slicno stausu "postenog Albanaca" iz doba socijalizma.

Predsednik i njegovi savetodavci "tonu" i u svojim dopunskim objasnjenjima oko dijaloga. Ovih dana plasirana je i ideja o "letecim" ekspertima, stranim i domacim, koji bi bili ukljuceni u dijalog. Nakon rasprave o popisu, najavljene su rasprave o lokalnoj samoupravi, harmonizaciji zakonodavstva, ali i borbi protiv organiziranog kriminala, korupciji, pranju novca i carinskim propisima! Kada su otvorena sva ova "bitna" pitanja po medjuetnickim odnosima zosto se ne raspravlja i o letnjem zaprasivanju protiv komaraca, jer je dokazano da oni bez sumlje piju krv multietnickoj populaciji i kako takvi se trebaju nistiti?

Od medjuetnickog dijaloga, koji bi trebao spreciti neko sledece "dogadjanje po planinama" i dalje nista opipljivo. Drugim recima, u Makedoniji i dalje nista novo: i ova garnituara makedonskih politicara obozava da djubre trpa ispod tepiha - umesto da probleme resava, da ih gomila. Tako lako se moze dogoditi da "nervozni mir" (kfalifikacija situacije u kojoj se zemlja nalazi data od strane ministra finansija Nikole Grujevskog) predje u "spokojan rat".

AIM SKOPJE

ISO RUSI