"Iskreni patriota" je "dobio sto je zasluzio"
Crnogorske reakcije na hapsenje Slobodana Milosevica
Izuzev Bulatoviceve NSS, u zastitu "lika i djela" Slobodana Milosevica nije stao niko relevantan na crnogorskij politickoj sceni. Jedni su nezadovolji (i zabrinuti) cutali, dok je vecina - likovala
AIM Podgorica, 01.04.2001. godine
Politicari i mediji u Crnoj Gori nisu ostali po strani dogadaja u Beogradu. Milosevicevo hapsenje bilo je tema broj jedan u elektronskim medijima, a stranacke izjave i promocije, u jeku izborne kampanje, ostale su u sjenci dogadaja oko hapsenja bivseg jugoslovenskog predsjednika.
Nekadasnji blizak saradnik Slobodana Milosevica Momir Bulatovic nije pozurio u Beograd da
bude uz svog, kako voli da kaze, "iskrenog prijatelja". Sa distance od nekoliko stotina kilometara,
iz Podgorice, Bulatovic je umjesto toga zatrazio aboliciju za Milosevica, nekoliko sati prije nego
sto je on uhapsen.
Na protestni miting svoje nove partije - Narodne socijalisticke stranke, Bulatovic, koga je na mjesto saveznog premijera predlozio bas Milosevic, dosao je dotjeran - u skupocjenom odijelu - i u pratnji trojice namrgodenih tjelohranitelja. Okupljeni narod - muskarci lica crvenog od alkohola, a zene zamazanog losom sminkom, docekao ga je povicima ŤSlobo, Sloboť! Skandiranjem Milosevicevog imena pristalice NSS su i kasnije, tokom protesta, prekidale Bulatovicev govor.
Za razliku od bivsih funkcionera Socijalisticke narodne partije, sada lidera NSS, Nova Vujosevica i Emila Labudovica koji su Milosevica castili atributima Ťsimbol patrotizma, slobode i otporať i ťbranitelj jugoslovenskog dostojanstvať, Bulatovic nije bio toliko nadahnut. On je zatrazio od jugoslovenskog predsjednika Vojislava Kosstunice da abolira Milosevica, tvrdeci da od toga zavisi stabilnost zemlje. To je argumentovao navodima da je Kostunica abolirao albansku knjizevnicu Floru Brovini, Ťsiptarske terorriste i hrvatske spijuneť. Apelujuci na Kostunicu, Bulatovic je rekao da je jugoslovenski predsjednik Ť castan,dobar, posten i legalistať.
ŤVjerujem da smo svi nocas strepjeli kako ce se razvijati prilike u SRJ. Meni je bilo posebno tesko jer se radi o mom iskrenom prijatelju... Saradivao sam sa Milosevicem 10 godina i znam da on nije kriv ni za jednu tacku onih laznih otpuzbiť, porucio je Bulatovic. Reakciju prisutnih - povike Ť Slobo, Srbineť, ŤIzdaja, izdajať i ŤIdemo za Beogradť - nije komentarisao, kao ni tvrdnju Nova Vujosevica da Ť NSS, sa patriotskom Crnom Gorom, nece zaliti politicku i drugu snagu u borbi protiv onih koji branitelje otadzbine deportuju u Hagť.
Za takvu namjeru NSS je optuzila aktuelnog saveznog premijera Zorana Zizica. SNP, ciji je Zizic potpredsjednik, je, medutim, saopstila da ona nema nista sa Milosevicevim hapsenjem. Kao ni Savezna Vlada. ŤRadi se o krivicnoj prijavi zbog zloupotrebe vlasti, kao i nekim tezim kriminogenim slucajevima, sto je u nadleznosti pravosudnih organa Srbije,ť naveo je sef medija pula SNP Dragan Koprivica. Premijer i ostali clanovi savezne Vlade iz SNP jos uvijek se nijesu oglasavali, pokusavajuci da kako - tako amortizuju negativne posljedice milosevicevog hapsenje na raspolozenje medu njihovim glasacima.
Naravno, ni oni, kao ni njihov nekadasnji partijski sef Momir Bulatovic, nijesu komentarisali mogucnost da se Bulatovic i sam nade iza resetaka., nakon sto je tamo zbog finansijskih mahinacija, medu kojima se pominju i carinske, zavrsio Slobodan Milosevic, a takva sudbina se Ťsmijesiť i Bulatovicevom ministru Zivadinu Jovanovicu.
Ocito da Milosevicevo hapsenje SNP nikako ne ide na ruku u predizbornoj kampanji, jer su njeni biraci nebrojeno puta dokazivali odusevljenje Milosevicevim likom i djelom. Za NSS, medutim, potez srpskih vlasti dolazi kao narucen u borbi za otimanje pristalica SNP - u. Oni najrigidniji, koji smatraju da su pozivi na nacionalizam, sovinizam i mitingovanje jos uvijek aduti u politickoj borbi, vec su prisli Momiru, a oni koji su se premisljali izmedu umjerenog nacionaliste Kostunice i voljenog Sloba, tek odlucuju.
Zato ona druga, demokratska Crna Gora nije imala sta da kalkulise. Crnogorski predsjednik Milo Dukanovic je atribut Ťdiktatora sa Dedinjať zamijenio otpisivanjem Milosevica kao Ťdefinitivnog politickog gubitnikať.
ŤMilosevic je definitivan politicki gubitnik koji dozivljava moralno i ljudsko posrnuce onakvo kakvo je i zasluzioť, rekao je Dukanovic, tvrdeci da je Milosevic Ťsvoj narod i drzavu prethodnih 10 godina vodio kroz golgotu i najveca moguca stradanja iz sebicnih razloga - samo da bi za sebe i svoju porodicu obezbijedio vlast i privilegijeť.
Na dogadaje u Beogradu reagovao je i predsjednik crnogorskog parlamenta Svetozar Marovic, koji
je rekao da oni Ťpredstavljaju tuzan kraj jedne diktatureť. DPS ovaj put nije cekao da se za nekoliko
dana stisaju strasti, kao sto to ima obicaj. Mozda zato jer su njegovi poslanici prije nekoliko godina u Saveznoj Skupstini digli ruku da Milosevic bude izabran za predsednika SRJ. Miodrag Vukovic je
vise puta to obrazlozio rijecima kako su se nadali da ce Milosevic postovati Ustav. Mada su morali
znati s kim imaju posla, jer su sa Milosevicem bili koalicioni partneri od pocetka devedesetih,
Dukanovic, Marovic, Vukovic i ostali su se tek naknadno uvjerili kako Milosevic ne postuje nista
sto mu se ne svidi.
Uz mnostvo oprecnih izjava i komentara, primjetno je bilo nezadovoljstvo razlozima koji su navedeni kao zvanican povod za Milosevicevo privodenje. U tom duhu je i pitanje koje je: funckioner vladajuce Socijaldemokratske partije Miodrag Ilickovic javno uputio zvanicnom Beogradu: ŤDa li ce generalu Mladicu i Karadzicu biti sudeno za nelegalno useljenje u neki stan u Beogradu, ili za narusavanje Generalnog urbanistickog plana Sarajevať?!
Vjerovatno je da ce se tek u kampanji koja se zahuktava jos govoriti o Milosevicu, ali i njegovim saveznicima u Crnoj Gori.
Mila RADULOVIC (AIM)