Finalno pregrupisavanje

Podgorica Apr 1, 2001

Crnogorska predizborna slagalice

Nakon ozvanicenja izbornih lista jasno je da ce se bitka voditi izmedu dvije koalicije - one koju predvode lideri DPS i SDP, koja se zalade za medunarodno priznanje Crne Gore i druge, jugoslovensko-srpske, koju sacinjavaju integralisti u liku SNP, NS i SNS

AIM Podgorica, 31.03.04.2001. godine

TXT: Okoncanjem roka za predaju izbornih lista, raspored snaga na crnogorskoj predizbornoj sceni je kristalisan: ucesce na vanrednim parlamentarnim izborima prijavile su cetiri koalicije i deset stranaka.

Koalicije su: DPS-SDP "Pobjeda je Crne Gore - Demokratska koalicija Milo Dukanovic", koalicija SNP-NS-SNS "Zajedno za Jugoslaviju", Koalicija komunistickih stranaka te "Bosnjacko - muslimanska koalicija u Crnoj Gori".

Na izborni megdan samostalno izlaze: Liberalni savez Crne Gore, Partija demokratskog prosperiteta, Demokratska unija Albanaca, Demokratski savez u CG, Srpska radikalna stranka "dr Vojislav Seselj", Stranka zastite stednih uloga i socijalne sigurnosti gradana CG, Stranka prirodnog zakona, Narodna sloga, Liberalno-demokratska partija i Narodna socijalisticka stranka Momira Bulatovica. .

Dakle, kao odgovor na formiranje pro-crnogorskog bloka i nastavka koalicione saradnje Demokratske partije socijalista i Socijal-demokratske partije, stigao je u vidu sklapanja novog saveznistva na ovdasnjoj politickoj sceni. Pod motom - Zajedno za Jugoslaviju - snage su sabrale Socijalisticka narodna partija i Narodna stranka. Svrha formiranja ove koalicije poznata je od pocetka. "Ovi izbori su, to je vise nego ocigledno, izbori za ili protiv Jugoslavije, a to znaci da svi oni koji su za tu ideju treba da saberu svoje snage i glasove, jer su na suprotnoj strani dukljanski ideolozi to vec uradili" - porucio je lider NS-a Dragan Soc nakon sklapanja saveznistva sa SNP-om.

Nakon ovog apela, koaliciji za "spasavanje Jugoslavije", u pomoc je pritrcala i SNS, sa Bozidarom Bojovicem na celu. Snage su udruzene - "projugoslovenski" blok je oformljen.

Nosilac liste je kako se i ocekivalo, Predrag Bulatovic, lider politicki najjace stranke ovog "trojnog pakta", SNP-a. Iako najmocnija u ovom savezu, izgleda da je SNP prilikom izrade predizbornog "ugovora" najmanje stedjela - sebe. Tako je od ukupno 77 kandidata za poslanike, trecina mjesta pripalo NS-u, dok je sedam potencijalnih poslanika, rezervisano za novopridoslu SNS.

Iako nevoljno, SNP, koja sebe drzi za pojedinacno najjacu partiju u Crnoj Gori, morala se odluciti na ovaj korak zarad ispunjenja viseg cilja.

"Ja sam ubijeden, da bi SNP samostalnim nastupom na ovim izborima osvojio vise mandata nego sto ce pojedinacno dobiti u ovoj koaliciji" - priznao je Predrag Bulatovic. Ipak bolje "koji mandat manje kao partija, a da se ostvari vise glasova za Jugoslaviju" - rekao je on pojasnjavajuci svoju predizbornu racunicu.

Osim partijskih kalkulacija, dobro obavijesteni izvori bliski SNP-u tvrde, da su ovakvu predizbornu konstelaciju zahtijevale i druge instance - Srpska pravoslavna crkva, krugovi oko predsjednika SRJ Kostunice, pa i dio medunarodne zajednice, smatrajuci da se tako odrzava stabilnost regiona. Ovu tezu "podgrijava" i prilicno smjela izjava potpredsjednika SNP-a Zorana Zizica da koalicija SNP-NS-SNS " ima podrsku medjunarodne zajednice i podrsku demokratske Srbije".

Medutim, iako sva tri clana "pro-jugoslovenskih" snaga u izbore ulaze "ubijedeni u svoju pobjedu", skeniranje crnogorskog javnog mnjenja ne daje im bas puno razloga za slavlje. Naime, ankete koje su do sada sprovedene ukazuju "zavidan" pad podrske SNP-u, koji se sada nasao ispod 20 odsto. Njegov kolaicioni partner SNS, iako je nastavio da se "koprca", ostao je ono sto je i bio od starta - trivijalan akter. U ovom bloku jedini uspon zabiljezila je Narodna stranka.

Negirajuci autenticnost pomenutih istrazivanja, funkcioneri ovih partija tvrde da im brojke definitivno idu u prilog. To je nedavno ustvrdio i Zoran Zizic pozivajuci se na rezultate "dva istrazivanja", koja daju prednost njegovoj opciji. Ko je "autor" ovih sondaza i do kojih se parametara doslo potpredsjednik SNP-a nije obnarodovao!

Sigurno je, medutim, da se ne radi o najnovijem istrazivanju javnog mnjenja koje je od 15. do 19. marta, po narudzbi Americkog nacionalnog demokratskog instituta, sprovela agencija "Prizma" iz BiH.

Naime, na uzorku od 1265 stanovnika iz svih opstina procijenjeno je da "crnogorski blok" na predstojecim izborima moze racunati na 70% glasova. Rasclanjeno - DPS-u pripada 51 odsto, LSCG-u 13, a SDP-u 6 odsto glasova.

Na protivnickoj strani stanje, dakle, nije tako bajno. "Pro-jugoslovenska orjentacija" po ovim prognozama ubira manje od 30 odsto glasova: SNP-17 odsto, SDP - 6 odsto i SNS - tri odsto glasova. Brojke govore za sebe, ali i u korist pro-crnogorske koalicije. A, da li je i suprotstavljena strana svjesna stvarnog odnosa snaga?

Analiticari smatraju da je sazivanje svih zagovornika Jugoslavije, i prenebregavanje ranije obostrane netrpeljivosti izmedu NS-a na jednoj i SNP-a i SNS-a na drugoj strani, dovoljno jak dokaz, da je ovaj blok svjestan realne moci svog izbornog protivnika.

No, i nakon jasne polarizacije snaga, i jedna i druga strana u finalnu izbornu utakmicu ulaze u "okrnjenom" sastavu - bez svojih prirodnih saveznika. Tako crnogorskom bloku nedostaje LSCG, dok pro-jugoslovenska koalicija na izbore izlazi bez Narodne socijalisticke partije, predvodene bivsim liderom SNP-a Momirom Bulatovicem.

Ipak, obje strane ne polazu istu nadu u "iznevjerene" partnere. Tako, koalicija DPS-SDP, prakticno priznaje da nije definitivno odbacila ponudu liberala o koaliciji, vec da je samo odlozila do okoncanja izbora. "Mozda ce biti potrebno da poslije izbora napravimo politicki dogovor sa jos jednom, takode demokratskom partijom, da bismo imali ne samo apsolutnu vecinu u parlamentu, nego i onu vecinu kojom se kalkulise kao nuznom da se legitimno donose najvaznije odluke po buducnost drzave i gradana Crne Gore" - kazao je visoki funkcioner DPS-a Miodrga Vukovic, prilicno jasno aludirajuci na Liberalni savez. Drugim rijecima, DPS racuna na LSCG kao postizbornog saveznika, koji bi joj, u slucaju pobjede na izborima, pomogao da osvoji vecinu u parlamentu i proglasi referendum.

Na drugoj strani, koalicija "Zajedno za Jugoslaviju", nema bas velika ocekivanja vezana za NSS, vec bi se prije moglo reci da joj predstavlja samo "kamen o vratu" u susret izborima. Naime, analiticari ocjenjuju da osim koalicije DPS-SDP, "Jugosloveni" moraju racunati i na ostru borbu sa dojucerasnjim saveznikom, Momirom Bulatovicem, koji je spreman na sve da bi se domogao parlamenta.

Po svemu sudeci, koalicija SNP-NS i SNS se ne moze nadati bog zna kakvom izbornom uspjehu. Ipak, ostaje kec u rukavu. Zdruzivanjem glasova, ove tri partije jos uvijek imaju sansu da onemoguce koaliciju DPS-SDP da uz pomoc LSCG-a u buducem parlamentu osvoji dvotrecinsku vecinu i otvori put ka crnogorskoj drzavnoj nezavisnosti.

Ovakav finis, doduse, ne bi znacio ni pobjedu "Jugoslavije", niti pobjedu "Crne Gore". Dobili bi "remi", bez koristi i za jednu i za drugu stranu, i drzavu u rascijepu.

Petar KOMNENIC (AIM)