Afere: Kako je Dodik dijelio stanove

Sarajevo Mar 30, 2001

Banjaluka, 30. mart 2001. (AIM)

Bivša vlada premijera Milorada Dodika, za dvije godine vlasti, iz budžeta Republike Srpske (RS) izdvojila je ukupno 31.536.793 DM za dodjelu stanova i kredita svojim ministrima, funkcionerima državnih organa i zaposlenim činovnicima. Od te sume budžetskog novca kupljeno je 305 stanova, dodijeljeno 139 stambenih kredita, a 140 zaposlena radnika dobilo je bespovratna novčana sredstva.

Sudeći po informaciji, koju je na pedesetak stranica sačinila Komisija za preispitivanje cjelishodnosti i usklađenosti izvršenih dodjela sa Pravilnikom vlade o rješavanju stambenih potreba, entitetska birokratija nije štedila novac poreskih obveznika za svoj komfor. Za kupovinu 305 stanova utrošeno je nešto više od 26 miliona DM, za stambene kredite 2.366.698 DM, a na ime bespovratne pomoći za rješavanje stambenih potreba nešto više od 712 hiljada DM.

Sama vlada potrošila je za svoje ministre i činovnike preko 6 miliona DM, kupivši čak 74 stana. Sama ministarstva su iz budžeta uzela još 4.748.650 DM, a republičke upravne organizacije blizu 11 miliona DM. Novac nisu štedili ni javni fondovi: za stanove svojih namještenika potrošili su 9.895.333 DM.

Iako su gotovo svi ministri imali stanove prilikom dolaska u vladu, većina je iskoristila vlast da postojeće stanove zamijeni novim i većim. Tako je ministar Đurađ Banjac iz troiposobnog stana prešao u četvorosoban stan površine 104,99 m2, za koji je plaćena suma od 208.192, 70 DM. Ministar zdravlja preselio se iz trosobnog u četvorosoban stan, površine 105 m2, a da vladi nije stavio na raspolaganje ranije korišteni stan. Ministru pravde Milanu Trbojeviću vlada je dodijelila kredit od 100 hiljada DM za izgradnju četvorosobnog stana u vlastitoj kući u Banjaluci. Trbojević je prije rata živio u Sarajevu, gdje ima stan. Ministar za pitanja boraca i izbjeglica Slobodan Župljanin, koji je ministarsku dužnost obavljao samo nekoliko mjeseci, dobio je troiposoban stan, veličine 100 m2, čija je vrijednost 190.000 DM. Župljanin je zadržao stan u Kotor Varoši, tridesetak kilometara od Banjaluke, gdje je živio do dolaska u vladu. Za njega se zna da je istovremeno kupio i kuću u Banjaluci.

Da apsurd bude veći, ministru unutrašnjih poslova četvorosoban stan od 188.670 DM kupuje Uprava carina. Nović je prije rata živio u Sarajevu, gdje takođe ima stan. Republička direkcija za puteve kupila je svom direktoru Nedeljku Čubriloviću stan od 135 m2, za koji se u rješenju kaže da je 'višesoban'. Četvorosoban stan od 107 m2 dodijeljen je i Radoslavu Brđaninu, koji se nalazi u pritvoru Haškog suda. Cijenu ovog stana od 178.004 DM vlada još nije uplatila.

Jednosoban stan u vrijednosti od 70.000 DM od vlade je dobila i novinarka Radio-televizije RS Svjetlana Pezer-Šukalo, čiji muž je nosilac stanarskog prava na drugom društvenom stanu. Niko nije u mogućnosti da odgonetne za kakve zasluge je vlada ovu novinarku nagradila jednosobnim stanom.

Na optužbe o nezakonitom raspolaganju budžetskim sredstvima i nezakonitim dodjelama stanova i kredita, bivši premijer se sa svojim ministrima reagovao je saopštenjem za javnost, u kome osuđuje aktuelnu vladu za politički revanšizam. Dodik podsjeća javnost na afere sa stanovima i vilama po Beogradu članova bivših vlada iz perioda vladavine SDS-a. Njegova nejasna logika svodi se na tezu: nemate pravo da optužujete nas, jer smo radili isto što su radile i vlade prije nas. Odsustvo argumenata navodi na zaključak da se nova vlada sa mnogo razloga upustila u rasvjetljavanje svojih prethodnika.

Vlada namjerava da zatraži poništenje jednog broja ugovora o dodjeli stanova i da raskine ugovore o dodjeli kredita koji nisu u cjelini ili djelimično izvršeni. Najavljeno je i pokretanje krivičnog postupka u slučajevima gdje je došlo do zloupotreba ovlašćenja kako bi se određenim funkcionerima omogućilo sticanje nezakonite koristi.

Afera sa stanovima i kreditima pokazuje da je bivša vlada odustala od raščišćavanja afera i kriminala svojih prethodnika samo zbog toga da bi na isti način iskoristila vlast za lično bogaćenje. Na toj vrsti pohlepe zapečaćene su političke karijere Dodika i njegovih političkih trabanata. Mnogi vjeruju da ovom epizodom u vladavini Dodikove socijaldemokratske stranke ideja socijaldemokratije doživjela svoj fijasko.

Vlada premijera Mladena Ivanića mogla bi na objelodanjivanju i raščišćavanju afera Dodikove vlade ostvariti značajan politički profit ukoliko joj se ne otvore isti apetiti. Sumnju otvara prisustvo u novoj vladi ljudi vezanih za ratne strukture SDS-a i njihove prljave poslove. Vlada premijera Ivanića će za puni kredibilitet morati otvoriti i neke njihove nerazjašnjenje afere. A to u postojećem političkom odnosu snaga neće biti nimalo lako.

Branko Perić (AIM)