Istorija kao kvarljiva roba
Reforma crnogorskog obrazovanja
U Crnoj Gori, koja posljednje cetiri godine pokusava da izgradi osnove gradanskog drustva, nametnula se potreba za izmjenom dugo zanemarivanog obrazovnog sistema. Najglasnije su primjedbe na dosadasnje izucavanje istorije
AIM Podgorica, 29.03.2001. godine
Da li ste znali da je "u toku 1991. i 1992. doslo do gradanskog rata i raspada SFRJ. Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Makedonija izvrsile su nasilnu secesiju (izdvajanje) iz Jugoslavije i postale suverene drzave". Sve se to desilo kao posljedica toga sto su "Njemacka i Austrija po treci put u ovom vijeku ponovile svoj 'Drang nach osten'. Pored navedenih "mracnih" sila svoj udio u razbijanju SFRJ imale su i "pronjemacke struje u SAD, kao i islamske zemlje koje nastoje da se u sredistu Balkana stvori islamska drzava koja bi trebala da pomogne sirenje islama u Evropi". Nije zanemarljiv ni "udio politike Vatikana u 'jugoslovenskom sindromu'. Preko katolicke crkve i njenih fanatizovanih vjernika vodi se borba protiv pravoslavlja i Srba pravoslavaca".
Ovo nije izvod iz nekog ostrascenog novinskog clanka ili "ostroumna" analiza britkog intelektuaca iz doba Miloseviceve vladavine. Ove i slicne istorijske "fakte", o raspadu SFRJ, jos uvijek uce maturanti gimnazija i ucenici osmog razreda osnovnih skola u Crnoj Gori, iz udzbenika istorije i geografije.
No ovo je sama kruna visegodisnjeg izucavanja "uciteljice zivota". Prije ovoga ucenici moraju proci trnovit put do "sveobuhvatnog istorijskog znanja".
Pocev od udzbenika Poznavanja drustva za 4 razred osnovne skole u kome se djeca susrecu sa dvije lekcije o Crnoj Gori. Pa sve do udzbenika za II razred gimnazije, izdatog u Podgorici, 1997., u kome na 37 strana saznaju sve o Srbiji u doba Nemanjica. Pored toga, tu su i nastavne jedinice: Osamostaljivanje i ujedinjavanje srpskih zemalja; Jacanje i sirenje srpske kraljevine; Srbija kao velika sila na Balkanu; Stara srpska biblioteka... Nakon sto se obrade Uri, Bosanci, Hrvati, Slovenci, Dubrovnik, Bugari, Albanci i Rumuni, stize se do Zete u doba Balsica i Crnojevica i to na citavih - 7 strana!
Ako ima onih koji se dvoume po pitanju nacionalnog osjecanja, dileme razrjesava udzbenik geografije zavrsnog razreda osnovne skole, stampan u Beogradu, 1997.," u drugoj Jugoslaviji status naroda dobili su jos i Makedonci i Crnogorci, a kasnije i muslimani" ( Muslimani se uglavnom pisu malim pocetnim slovom, a Albanci se tretiraju kao Siptari).
Iz svega navedenog logicno je sto se u Crnoj Gori, koja posljednje cetiri godine pokusava da izgradi gradansko drustvo, nametnula potreba za izmjenom zastarjelog i dugo zanemarivanog obrazovnog sistema. Najglasnije su primjedbe na dosadasnje izucavanje istorije, trazi se promjena odnosa prema crnogorskoj istoriji i tradiciji.
Tako je crnogorski ministar prosvjete i nauke, Dragan Kujovic, u skeniranju stanja u prosvjeti, decembra 2000, izjavio da je "decenijama kroz obrazovanje projektovano poricanje svega sto je crnogorsko, i naglasio da zahtjeve za crnogorskim jezikom ne treba anatemisati.
Neposredno nakon ministrove izjave reagovali su, kao po komandi, i pomocnici. Prvi je istupio Bozidar Sekularac, inace clan koalicione Socijaldemokratske partije. "Nasa djeca su vise znala o ratu Sjevera i Juga u Americi nego o bici na Carevom lazu. Takode, znali su vise o zemljama Dalekog istoka, iako treba i o njima da znaju, nego o svojoj prvoj drzavi Duklji. Malo je ljudi u Crnoj Gori koji ce vam nabrojati osam kraljeva dukljanske dinastije", rekao je Sekularac. On je bio konkretniji od ministra navodeci da je Ministarstvo prosvjete i nauke formiralo komisiju od oko 15 clanova, koja je u javnoj raspravi analizirala dosadasnje programe i udzbenike istorije za osnovne i srednje skole.
Pomocnik ministra prosvjete Radovan Damjanovic iznio je plan po kojem ce naredne skolske godine na snagu stupiti novi programi i udzbenici istorije za osnovne skole, kao i eventualno uvodenje "novih nastavnih predmeta sa sadrzajima iz religije, obrazovanja za demokratsko gradanstvo i usvajanje nekih osnovnih univerzalnih vrijednosti".
I Damjanovic se kriticki osvrnuo na dosadasnje izucavanje istorije - "sada je to istorija iskljucivo ratova, bojeva, pobjeda i poraza, znaci stalno su prisutni sukobi i diobe, porazeni i pobjednici, neprijatelji i prijatelji".
O novim nastavnim planovima za istoriju Damjanovic kaze - "Nece se mjenjati i prekrajati istorija i istorijske cinjenice, ali one ce se oslobadati odredenog idealizovanja i ideologizovanja. I trudice se da se istorijske cinjenice koje su na neki nacin skrivane ili se bjezalo od njih javno saopste".
Kako proucavanje istorije nije jedina mrlja u obrazovnom sistemu Crne Gore, Ministarstvo prosvjete i nauke je krenulo u osjetljiv posao reforme ovog sistema. Tako je u januaru 2001. konstituisan Savjet za promjene u obrazovanju RCG koji ima za cilj da analizira stanje u obrazovanju, razmatra strategiju procesa promjena i nacrte zakona, kao i da sagledava iskustva i standarde Evropske unije. Imenovane su i Komisije za promjene za sve nivoe obrazovanja, osim Univerziteta. A tokom godine ocekuje se izrada "Knjige za promjene" koja ce predstavljati osnov za sve dalje aktivnosti u procesu promjena u skolstvu.
Da se ovog puta radi o ozbiljnijem pokusaju reforme skolstva svjedoci i angazovanje brojnih stranih eksperata iz Britanskog savjeta, Sorosovog Instituta za otvoreno drustvo, UNICEFA... I program Evropske zajednice "Obnova" obuhvatio je crnogorsko skolstvo.
No, mnogo je i primjedbi koje se cuju na najnovije planove Ministarstva prosvjete. Prije svega, od strane politickih partija koje preferiraju zajednicu sa Srbijom. Tako je Narodna stranka ocijenila da je u Crnoj Gori na djelu "dukljanizacija Crne Gore i potiranje svake veze sa srpskom kulturom, a time i nasljedem Petrovica". Narodna stranka jednostavno ne propusta priliku da ostro napada svaku odluku bivsih koalicionih partnera - DPS-a i SNP-a. Po pitanju obrazovanja, narocito, u apsolutnom je saglasju sa Socijalistickom narodnom partijom koja takode smatra da je na djelu "separatisticka diktatura rezima Mila Dukanovica, ne samo u politici vec i u kulturi, prosvjeti, nauci..."
No, prema planu Ministarstva prosvjete i nauke skolska 2002/2003 bice pravo vrijeme za inplementaciju novog sistema obrazovanja. Tekuca godina bice presudna, ne samo za obrazovanje. Krajem nje znace se da li ce neki novi proucavaoci istorije u buducnosti samo prepisati pasus iz udzbenika sa pocetka price. "Tako je Podgoricka skupstina pristupila Srbiji i bez ikakvih uslova predala drzavni suverenitet Crne Gore i omogucila Srbiji da, poslije mnogo vjekova, ponovo izade na obale Jadrana i stavi pred svrseni cin sve one domace i inostrane snage koje su se zbog svojih individualnih interesa 'borile za samostalnost Crne Gore'". Vidjecemo uskoro koja verzija istorije ce prevagnuti.
Predrag NIKOLIC (AIM)