Duet za pobjednicku pjesmu?

Podgorica Mar 23, 2001

Predizborna koalicija DPS-SDP

Razlog koalicije Dukanovicevog DPS-a i Rakcleviceve SDP je sigurna pobjeda na aprilskim vanrednim izborima. No, da li ce to biti dovoljno za referendum?

AIM Podgorica, 22.03.2001.

Birajuci izmedu horskog i solo nastupa, Demokratska partija socijalista se opredijelila za - duet. Na vanrednim izborima za crnogorski parlament, 22. aprila, nastupice zajedno sa Socijaldemokratskom partijom, dosadasnjim koalicionim partnerom, sa kojim dijeli ne samo vlast, nego i uvjerenje da Crna Gora treba da bude nezavisna i medunarodno priznata drzava, i da, kao takva, stupi u savez sa Srbijom. Na zajednickoj izbornoj listi bice mjesta za 63 kanidata za poslanike iz redova DPS-a, a samo 14 za one iz SDP-a. Ovakvim omjerom je naglasena snaga jaceg partnera, ali ne i podcijenjen slabiji.

DPS je dugo procjenjivala koju kartu je najbolje odigrati uoci izbora na kojima se, po svemu sudeci, nece odlucivati samo o tome ko ce u narednom periodu vladati Crnom Gorom, vec i o tome kakva ce ta Crna Gora biti - nezavisna drzava ili dio SR Jugoslavije. Upravo zbog neophodnosti razrjesenja ove dileme u korist nezavisnosti, izgledalo je vjerovatno da ce doci do okupljanja svih politickih stranke koje, na manje ili vise otvoren nacin, preferiraju nezavisnost Crne Gore. DPS je, medutim, odmah stavila do znanja da je tako nesto ne zanima, pravdajuci se da bi se time obezbijedio alibi za grupisanje prosrpskih i projugoslovenskih snaga u jedan blok. Socijalisti Mila Đukanovica nijesu, cak, bili voljni odmah da odgovore na pozive socialdemokrata za stvaranje predizbornog saveza.

Prvaci DPS-a su sve do skoro zeljeli da ostave utisak kako bi bilo najbolje da njihova partija ide sama na izbore, a tek potom izabere odgovarajuceg partnera. Tek kada je postalo izvjesno da ce doci do objedinjavanja snaga politickih stranaka iz protivnickog tabora (Socijalisticka narodna partija i Narodna stranka) u rukovodstvu DPS-a je "prelomljeno". Obrazlozenje za odluku nije bilo tesko srociti.

"Podudarnost nasih politickih programa i pogleda na buducnost odnosa u Crnoj Gori lako su opredijelili rukovodstvo nase stranke da donese odluku da se ostane u tom koalicionom savezu", izjavio je Miodrag Vukovic, predsjednik Izvrsnog odbora DPS, i najavio ubjedljivu izbornu pobjedu.

Nekoliko posljednjih sondaza javnog mnjenja pokazalo je da DPS, pojedinacno, nema premca na politickoj sceni Crne Gore, jer joj "gravitira" oko 35 odsto ukupnog birackog tijela. To je dovoljno za hvalu da su oni najjaca politicka stranka, ali ne i za obezbjedivanje apsolutne vecine u buducem sazivu parlamenta. Saveznik joj je, dakle, bio neophodan, a odabir je prirodan. Mogla je DPS, naravno, pustiti SDP da samostalno izade na izbore, pa poslije sa njom praviti koaliciju, ali to bi bio nepotreban rizik, jer SDP nije toliko jaka da bi njen ulazak u parlament bio nesporan. Svijest o tome postoji i kod tradicionalnih biraca SDP-a, tako da bi se dio njih mogao prikloniti DPS-u. Takav dobitak bi, u stvari, bio gubitak za sam DPS.

Osim navedene racunice, odluka DPS-a da ude u predizborni savez sa socijaldemokratima mogla je biti motivisana i zeljom da se biracima sugerise kako ne treba sumnjati u to da ce poslije izbora biti raspisan referendum o drzavno - pravnom statusu Crne Gore, kao ni u to da ce se istrajati na opredjeljenju da Crna Gora bude nezavisna i medunarodno - priznata drzava. Socijaldemokrati mu, dakle, tu dodu kao garant da ce crnogorski predsjednik i lider DPS-a Milo Đukanovic odrzati obecanje.

Lider SDP-a Zarko Rakcevic je pozurio da upravo to saopsti odmah nakon sto je DPS obnarodovao odluku o koaliciji. "Izjave predsjednika Đukanovica nedvosmislene su kad je u pitanju drzavni status Crne Gore, a i stav Glavnog odbora DPS-a potpuno je jasan. Sigurni smo da cemo zaokruziti ono sto smo radili sa DPS-om protekle tri godine. Za SDP Crna Gora je iznad svega i oko nezavisnosti Crne Gore nema nikakvih mogucnosti za kompromis. Vjerujemo i Đukanovicu i Glavnom odboru DPS-a", kazao je Rakcevic.

No, za "beskompromisnu" politiku po pitanju drzavnog statusa Crne Gore nije dovoljna samo aplolutna vecina u parlamentu, na koju koalicija DPS-SDP racuna. "Mozda ce", kazao je visoki funkcioner DPS-a Miodrag Vukovic, "biti potrebna poslije izbora da napravimo politicki dogovor sa jos nekom, mozda samo jednom, takode demokratskom partijom, da bi smo imali ne samo apsolutnu vecinu u parlamentu, nego i onu vecinu sa kojom se kalkulise kao nuznom da se legitimno donose najvaznije odluke po buducnost drzave i gradana Crne Gore". Vukovic nije precizirao, ali je jasno da se prvenstveno racuna na Liberalni savez kao na postizbornog saveznika za donosenje odluka (dvotrecinskom vecinom) vezanih za promjenu drzavnog statusa.

Zasto bi liberali bili pozeljan saveznik poslije, a ne i prije izbora? LSCG je na ovo pitanje odgovorio sumnjicenjem DPS-a i SDP-a da nastavljaju sa manipulacijama, i da im se ne moze vjerovati da ce, ako budu u prilici, raspisati referendum o drzavno - pravnom statusu. Politicki lider LSCG-a Miodrag Zivkovic je procijenio da ce DPS i SDP nastaviti poslije izbora da unedogled pregovaraju sa Beogradom o buducim odnosima.

Liberali su upravo zbog toga insistirali da se stvari rasciste prije izbora, i u tom smislu su DPS-u ponudili koaliciju, ali uz uslov da se ta partija odrekne "dvosmislene" platforme o odnosima Crne Gore i Srbije. Bio je to efektan predizborni potez liberala, ali stvar je upravo u tome da DPS ne zeli sebi da suzava manevarski prostor.

Predizbornim distanciranjem od liberala, DPS nastoji da i pred biracima, i pred Beogradom, i pred medunarodnom zajednicom, ostavi utisak da je i dalje iskreno zainteresovan da se pregovorima dode do rjesenja. Takvom strategijom nastoje se uz sebe zadrzati i oni biraci za koje se nije sigurno kako bi reagovali ako bi bili nacisto da od zajednistva Crne Gore i Srbije nema nista. O tome, donekle, govori i izborni slogan koalicije - "Pobjeda je Crna Gora". Ocito je da se misli na nezavisnu Crnu Goru, ali se to izricito ne kaze.

No, DPS je, ipak, indirektno stavio do znanja liberalima da njihova ponuda o saradnji nije odbijena, nego da je samo odgodena za vrijeme u kome ce se odigrati finale politickog turnira. To bi trebalo da znaci da koaliciji odgovara snazenje liberala, i da ne namjerava uciniti nista kako bi im preotela birace, kao sto se desavalo ranije. Osim toga, oni koji se dvoume izmedju koalicije i liberala, sada mogu da budu nacisto da njihov glas za liberale nece propasti. Naprotiv, vece prisustvo liberala u parlamentu moze znaciti samo vecu garanciju da ce poslije izbora biti raspisan referendum o drzavno - pravnom statusu.

Dok liberali sumnjice stvorenu koaliciju, njeni glavni politicki protivnici - Socijalisticka narodna partija i Narodna stranka - pripisuju joj upravo ono sto bi liberali voljeli kod nje vidjeti - "otvoreni separatizam". Pri tom se paznja fokusira na biracko tijelo DPS-a i sugerise mu se da je DPS potpao pod zlokoban uticaj socijaldemokrata, bas kao sto se u Srbiji desilo da JUL upropasti Socijalisticku partiju Srbije.

Osim sto je i ovdje rijec o povezanosti dvije partije nejednake snage i uticaja, nista drugo ne govori da je DPS - SDP isto sto i SPS -JUL. To, naravno, jos ne znaci da ce crnogorski predizborni duet na kraju zapjevati pobjednicku pjesmu. Realno je pretpostaviti da hoce, ali ne treba smetnuti s uma da se note pisu sve do 22. aprila.

Dragoljub VUKOVIC (AIM)