Obračun sa organizovanim kriminalom

Beograd Mar 6, 2001

Najava novih vlasti

AIM, Beograd, 6. 3. 2001.

Jugoslavija je poslednjih 10 godina postala "obećana zemlja" za kriminalce. U sprezi sa državnim aparatom kriminal je zahvatio sve sfere društvenog života. Nedavno je čak objavljeno, da je SRJ odmah posle Nigerije najkorumpiranija država na svetu. Organizovani kriminal je cvetao u vreme Miloševićevog režima, a sada na površinu izbijaju posledice potpuno opustošene zemlje, i izražene podele na takozvane novokomponovane bogataše i gradjane koji jedva sastavljaju kraj s krajem.

Posle smene na vrhu vlasti, u Srbiji je najavljen je beskompromisni obračun sa kriminalizovanim strukturama društva. Pojedinci koji su se ogrešili o zakon ovih dana se privode u policiju ili se protiv njih vodi sudski postupak. Medjutim, stručnjaci su skeptici. Tako dr Dobrivoje Radovanović, direktor Instituta za kriminološka istraživanja u Beogradu, tvrdi da " ne postoji ni teorijska ni praktična mogućnost da se organizovani kriminal, kad se jednom pojavi i iskoreni. Može samo da se smanji i drži pod kontrolom! Da bi se to ostvarilo, aktuelni političari moraju da izvrše neophodne promene u policiji, sudstvu i činovničkom aparatu. Postoji i uslov da oni sami moraju da ostanu imuni na pretnje (već sada se životom preti svim liderima DOS-a i njihovim porodicama), ali i na basnoslavne novčane ponude koje će svakako stizati iz podzemlja. Ukoliko se i taj deo plana ispoštuje, možemo da se nadamo da će ova vrsta kriminala spasti na "razumnu meru" za tri do pet godina."

Mediji u Srbiji su poslednjih meseci prepuni rubrika o privrednom kriminalu, narko-dilerima, prostituciji, švercu cigareta, nafte, oružja, reketiranju, uceni i otmicama... Poznavaoci ovdašnjih prilika uveravaju da se radi o "stoglavoj aždaji" koja se neće predati tako lako jer su fantastične sume novca u opticaju.

Prema Italijanskim izvorima samo Crna Gora od šverca zaradjuje 120 miliona maraka godišnje, a svaka šesta cigareta koja se popuši u Engleskoj recimo, potiče iz glisera koji mesečno od Bara do Barija prevezu više od 100.000 baski cigareta. Novac koji se dobija u Crnoj Gori za "čuvanje" švercovane robe isplaćuje se u kešu, 50 odsto prihoda slije se odmah u privatne džepove, a resto u državnu kasu. Po nekim procenama, u Beogradu se kroz "reket" mesečno izvrti oko dva miliona nemačkih maraka. Tarife za "bezbednost" odredjuju lokalni gangsteri, a visina varira od 10 do 30 odsto ukupnog prihoda pa do 100.000 dem za uspešne privatne firme koje se, na primer, bave uvozom i izvozom. Najveći reket plaćaju i uvoznici automobila i nafte, a za "zaštitu" izdvajaju i uvoznici voća i povrća (5.000 do 7.000 po šleperu), vlasnici kafića, butika, frizerskih salona, ulični dileri, prodavci na tezgama...

U društvu u kome caruje kriminal, buja i maloletnička delikvencija. U 1999. je podneto 8.118 krivičnih prijava protiv "golobradih kriminalaca"- maloletnika, što prdstavlja smanjenje u odnosu na 1998. kad je prijavljeno 10.835 maloletnih prestupnika, ali je zapaženo povećanje broja najtežih krivičnih dela. Pre dve godine odbačena je 1.691 prijava jer počinioci nemaju ni 14 godina. Da maloletnici ubijaju sve češće i sve brutalnije, vidi se iz prepunih crnih hronika koje svakodnevno pune novinske stupce.

Po podacima Uprave kriminalističke policije MUP Srbije od januara do juna prošle godine podneto je 3.632 prijave protiv maloletnika zbog 5.425 krivičnih dela. Izvršeno je 2.485 teških kradja, pet ubistava i osam pokušaja... Najveći broj ovih nedela (2.540) počinili su prestupnici izmedju 16 i 18 godina, dok je 1510 maloletnika mladje od 14 godina. Sagovornik AIM, dr Radovanović, upozorava da će biti jako teško zaustaviti vrtoglavi "zuspeh" maloletnih delikvenata koji su rodjeni i odrasli u kriminalizovanom društvu a ni "trenutna situacija ne ide u prilog efikasnom zaustavljanju kriminala, posebno maloletničkog".

Što se tiče sprege sa državom, i tu postoji cenovnik usluga: uvozna dozvola za tranše lekova pojedincima je donosila 15 do 20 odsto od sume na koju je dozvola glasila. I sudije i policajci "hodali su po ivici zakona", zbog para, naravno. Javna je tajna da su policajci kao telohranitelji kriminalaca i sumnjivih biznismena za jednu noć rada dobijali mesečnu platu. Zato su radije uzimali bolovanje i radili na "crno", nego što su radili kao čuvari zakona, reda i mira.

Prema statistikama za poslednjih 10 godina oko 800 sudija napustilo je svojevoljno funkcije, zbog slabih zarada i pritisaka, a bivša vlast je razrešila i dvadesetak sudija jer nisu bili dovoljno poslušni. Javna je tajna medjutim, da su i pojedine sudije privatno radile za advokate na slučajevima koje su kao državni činovnici rešavali u Palati pravde. Razlog? Plata visokog državnog činovnika poput sudija nije prelazila 200 DM pa čak i onih koji su radili na najtežim krivičnim delima.

Od 1990. do 16. februara 2001. kad je napadnut i sam, novi ministar policije Dušan Mihailović, ubijeno je više od 40 vidjenijih kriminalca i "biznismena" i desetak funkcionera i javnih ličnosti, medju kojima su bili i Radovan Stojičić-Badža, v.d. ministar unutrašnjih poslova, Zoran Todorović-Kundak, generalni sekretar JUL-a, Pavle Bulatović, savezni ministar odbrane...

Do 1997. ubijani su na spektakularan način uglavnom bosovi i "krimosi" koji su bili u bliskim kontaktima sa njima. A posle te godine slede ubistva državnika, atentati na političare i saobraćajne nesreće koje su se zbile pod (za sada) nerazjašnjenim okolnostima...

Ukoliko nova vlast serijom hapšenja bude žešće udarila u "osinje gnezdo" kriminalaca i mafijaša- eksperti očekuju da će tek tada uslediti žestoki okršaji i obračuni, i da ne treba očekivati da će ljudi iz podzemlja sedeti skrštenih ruku i da će se tek tako oprostiti od basnoslavnih, lako stečenih zarada i uhodanih poslova.

DOS će medjutim,morati da ispuni obećanja, ukoliko želi da se održi na vlasti, ili dobije i naredne izbore. U protivnom, gradjani će još glasnije nego dosad početi da pitaju u čemu je nova vlast bolja od predhodne: " Jedino gde za sada vidim uspeh u obračunu sa mafijom ili organizovanim kriminalom je ekonomska sfera. U svim drugim poslovima za sada je isto kao i pre"- upozorava dr Dobrivoje Radovanović.

Iako ministar policije Dušan Mihailović tvrdi da kod nas nema mafije u pravom smsilu reči, mnogi teoretičari su skloni da ovaj termin i pojam organizovanog kriminala smatraju za sinonime. Prema nekim stranim analizama tri zone na Balkanu imaju predispozicije da postanu mafijaške države: Crna Gora zbog šverca cigareta, Kosovo zbog droge i Albanija zbog trgovine ljudima.

Nove vlasti u Srbiji, koja je bez obzira na pomanjkanje pomenutih predizpozicija i te kako kriminalizovana država, najavljuju transformaciju sudstva i reorganizaciju policije, a osnovana je i Komisija za ispitivanje zloupotreba u oblasti privrede i finansijskog poslovanja, na čijem je čelu bivši general Vuk Obradović. Njen zadatak je da ispita najteže zloupotrebe kriminala u privredi od 25. decembra

  1. do 14. februara 2001. Pod lupom će se naći i procesi privatizacije velikih preduzeća, kao i dodeljivanje i otkup reprezentativnih stanova i vila. Razmišlja se i o formiranju Komiteta za nadzor rada u državnoj upravi i javnoj službi i najavljuje saradnja sa FBI, Interpolom i drugim medjunarodnim policijskim organizacijama. U planu je donošenje šezdesetak novih zakona, pa i KZ. Najavljuje se i uvodjenje drakonskih kazni (50 godina zatvora) za mito i korupciju...

Olga Nikolić (AIM)