U ime partije i prvog
Počinje pročišćavanje redova vladajućeg Saveza Demokratskih Snaga u Bugarskoj
AIM Sofija, 04.03.2001.
Jedinstvo Saveza Demokratskih Snaga (SDS) je po ko zna koji put dovedeno u pitanje. Vladajuća partija u Bugarskoj izdržala je nešto manje od jednog mandata a da se nije rascepila ili doživela veće potrese. Lider partije i premijer Ivan Kostov, međutim, nije prihvatio izazov plavih političara drugačijeg od njegovog razmišljanja pa je preduzeo pročišćavanje partijskih redova od "neprijatelja sa članskom kartom" kako je u svoje vreme komunistička vlast određivala disidente. I time je stavio početak novog u seriji "ljuštenja" - kako u žargonu zovu procese cepanja u SDS-u.
Za razliku od prve polovine 90-ih godina kada su se mnogi političari dobrovoljno povukli iz SDS zbog ideoloških razlika sa rukovodstvom, sada je akciju preduzeo lično "Komandir" Kostov i krug oko njega. Izgleda da je princip podređen maksimi "Ko ne misli kao ja, njemu nema mesta u partiji".
Predizborno pročešljavanje plavih redova počelo je proterivanjem dvojice bivših članova Nacionalnog izvršnog saveta SDS - Hrista Biserova i Jordana Coneva. Bivši plavi lideri kažnjeni su za svoje "sročene, štetne po organizaciju akcije koje su u raskoraku sa Statutom i odlukama SDS". A nezvanični razlog je što su se usudili da izraze mišljenja koja se ne podudaraju sa ovim njihovog lidera.
Prvi udarac protiv Biserova i Coneva zadat je pre 5 meseca zboh njihovih izjava da Kostov mora podneti ostavku na položaj predsednika vlade i da se mora usredsrediti na svoj rad u partiji. Tada su njih dvojica izvukli glave - jedino su ih isključili iz Nacionalnog izvršnog saveta SDS. Nedavno su, međutim, ono oglasili svoju ideju da SDS treba da stane uz cara Simeona Drugog koji se vratio u zemlju i da mu pruđi svoju podrški kako bi on postao naredni premijer zemlje. To je prevršilo svaku meru i Ivan Kostov je izgubio strpljenja. Na brzinu sazvani partijski sud, poznat kao"Strašni sud" anatemisao je političar e koji misle drugačije. Nekoliko dana kasnije obojica su isključena iz partije.
"Zahtev za ostavku premijera najveće je političko pitanje u partiji i označava zahtev za ostavku cele vlade. Nacionalni savet je rešio da su njih dvojica povredili partijsku disciplinu, nisu radili za podizanje ugleda SDS i nisu sprovodili partijsku politiku", izjavio je šef Kontrolnog saveta SDS Ivan Kurtev koga još zovu predsednikom "Strašnog suda" u SDS.
Sva ta procedura ne bi izazvala toliki interes da se nije radilo o dvojici između najistaknutijih političara SDS. Biserov je donedavno bio poznat po nadimku "Sivi kardinal". On je bio čovek koji je držao pod kontrolom strukture partije i koji je garantovao njenu finansijsku sigurnost. Neglasno se smatralo da kontroliše carine i da je stvorio sistem koji omogućava da se iz njih usmeravaju sredstva prema centrali SDS u Sofiji. U parlamentu mu je poverena Komisija za nacionalnu bezbednost.
Bivši krupije Jordan Conev bio je najuticajnija ličnost partije na Crnomorju i pre svega u njegovom južnom delu. Doskorašnji predsednik Budžetske komisije u Parlamentu bio je i lider oblasne organizacije SDS u Burgasu.
Mogu li žeđutim dvojica političara da rascepe čitavu partiju? I čemu bi to dovelo nešto više od tri meseca uoči parlamentarnih izbora.
Bez obzira što su dvojica lidera anatemisana i izbačena iz plavog hrama ogromnom većinom, procesi unutarpartijskih progona tek sada počinju. Prema izvorima iz SDS Ivan Kostov preduzima masovnu čistku među svojim najbližim saradnicima sa povodom ili ne.
Sledeća eventualna žrtva partijskog suda verovatno će biti Svetlana Djankova koja je podnela ostavku kao član NIS SDS u znak protesta zbog isključivanja dvojice svojih sapartijaca. Očekuje se da će slična biti sudbina bivših plavih sekretara Ilije Petrova i Emila Lilova koji su glasali protiv isključenja.
Šef parlamentarne grupe SDS i desna ruka Komandira - Ekaterina Mihajlova, priznala je da su mogući procesi cepanja SDS u vezi sa poslednjim potresima. Očekuje se da će Biserov pokušati da stvori sopstvenu parlamentarnu grupu oko idejnog pravca EKIP koji je on osnovao. Prema prethodnim ocenama on bi mogao da okupi bar sedam poslanika što bi automatski značilo da ODS (SDS plus Narodni savez) gubi apsolutnu većinu od 50% poslanika. Da bi se registrovala poslanička grupa potrebno je najmanje 10 poslanika.
Ovom čistkom međutim nije stavljen kraj unutarpartijskim problemima SDS. Bivši vicepremijer i sadašnji šef sofijske organizacije SDS Evgeni Bakardžijev uzdržao se prilikom glasanja za isključenje dvojice svojih sapartijaca. Više od godinu dana on je jedan od najozbiljnijih oponenata Kostova. Slišna je situacija i sa drugim istaknutim političarom - gradonačelnikom Sofije Stefanom Sofijanskim. Za sada predsednik zemlje Petar Stojanov odbija komentar o potresima u SDS-u jer su prema njemu to unutarpartijska pitanja. Nedavno je međutim Stijanov obeležio neformalni početak svoje predizborne kampanje za drugi predsednički mandat na susretu sa sofijskim pristalicama SDS, na ideju Bakardžijeva.
Očigledno je da će se zatezanje partijskih redova nastaviti punom parom, nezavisno ili možda upravo zbog izbora u junu. Samo što se Ivan Kostov sve više okružuje vernim poklonicima bez svoje vlastite fizionomije i političke prošlosti, i sve to u ime istomišljenosti i akcionog jedinstva partije. To isuviše podseća na neka danas pomalo zaboravljena vremena kada je jedina ispravna linija bila ova Partije i Prvog rukovodioca.
Georgi Filipov (AIM)