POCETAK... CEGA?

Skopje Mar 5, 2001

Incidenti u blizini sela Tanusevci u kojima je poginulo troje vojnika ARM "kap koja je prelila casu" u korist koodiniranog delovanja makedonskih vojnika i pripadnika KVOR-a protiv "albanskih terorista", makedonske upotrebe sile i zahteva, koji je prihvacen, za hitnu sednicu Saveta bezbednosti na kojoj Makedonija trazi stvanje tampon zone sa kosovske strane granice.

AIM Skopje, 05.03.2001

U nedelju ujuto, oko 9,30 sati, dvoje pripadnika ARM, kapetan Kirco Dimitriev (33) i profesionalni vojnik Dejan Jakimovski (26) poginuli su od posledice ekspolozije protutenkovske mine na koju je naleteo vojni djip "Iltis" koji je pratio vozila OSBE, UNHCR i britanskih diplomata na putu u rejonu sela Tanusevce. Samo petnaesetak minuta kasnije na vatrenom polozaju pedesetak metara ispod karaule Tanusevci od metka ispucanog sa utvrdjenog snajperskog gnezda iz istoimenog sela poginuo je 24-godisnji profesionalni vojnik ARM Dejan Jakimovski.

Makedonski drzavi vrh, koji je zadnjih dana gotovo u permanentnom zasedanju, nakon ovih zasad najozbiljnijih incidenata na makedonsko-kosovskoj granici nakon preuzimanja i drzanja pozicija u selu Tanusevci od strane neidentifikovane grupe naoruzanih ljudi, odlucio je zatraziti hitnu sednicu Saveta bezbednosti. Tim povodom u Njujork odlazi ministar spolnjih poslova Makedonije Srdjan Kerim koji ce u sredu na senici Saveta i govoriti. Nakon konsultacija sa zapadnim diplomatama i susreta sa specijalnim poslanikom generalnog sekretara UN za Kosovo Hansom Hekerupom i komandantom KFOR-a Karlom Kabidjiozom, najavljena su koordinirane vojne aktivnosti makedonske vojske i KFOR-a sa obeju strana granice, jer makedonska strana smatra da se pored pokusaja destabilizacije Makedonije, radi i o pokusaju prelevanja oruzanih sukoba s makedonske stranu.

"Nakon ushicujuce uzdrzanosti od akcija koju su iskazale makedonske vojne vlasti u odnosu na dvnonedeljne provokacije", izjavio je Karlo Ungaro, sef misije OSBE u Skopju, nakon zadnjih incidenata "medjunarodna zajednica ne bi imala problem razumeti akcije vlasti RM". Americki ambasador u Makedoniji Majk Ajnik nakon dogadjaja izjavice: "SAD, su jasno kazale da ne iskljucuju i potrebu od vojnih sredstava da bi se odgovorilo na situaciju i razumele bi takvu odluku makedonske vlade, ako odgovara situaciji na terenu i ako je donesena u koordinaciji za NATO-m". Tako je Zapad po svemu sudeci dao zeleno svetlo za vojnu soluciju rasciscavanja sela Tanusevci od onih koji selo drzi pod svojom kontrolom vec duze od dve nedelje. Do juce makedonske vojno - policiske snage su bile stacionirane na pozicijama oko sela i nisu odgovarale na svakodnevne provokacije zabarikadiranih pripadnika dosad nepoznate formacije. Akcija brzog rasciscavanja nije preduzimana i zbog oklevanja medjunarodnog faktora da na bilo koji nacin da prisanak za upotrebu sile sa makedonske strane.

Problemi vezani sa slom Tanusevci, koje se nalazi na padinama Skopske Crne Gore u blizini Skopja i nisu novi. Dok je postojala SFRJ ovo je selo bilo infrastrukturno, a zatim i svim ostalim aktivnostima stanovnistva vise bilo vezano sa Kosovom nego sa Makedonijom na cijoj se teritoriji nalazi. Nakon osamostaljenja Makedonije, selo se naslo u "slepom crevu": s makedonske strane nije poboljsana povezanost, a sa strane Kosova gde su se dotad nesmetano odvijale gotovo sve aktivnosti stanovnistva nasla se granica. Gotovo nesporan fakt je da je u ovih desetak godina stanje gotovo nepromenjeno. Jos vise sada u javnosti polako izlaze podatci da stanovnistvo Tanusevca nije imalo ni osnovne licne dokumente drzave koj pripada, da nije uzivala mnogo od njenih servisa... Stanovnistvo se samo snalazilo i nalazilo nacina da i dalje, uprkos nove granice, kominicira sa sredinom na koju je godninama bilo upuceno. Iako u selu koje je na samoj granici, nikad nije postojao granicni prelaz, granice prakticno nije ni bilo, jer makedonska strana ju nije obezbedjivala. U vreme pre i nakon kosovske krize granicu koju nije bilo pored svercera, koristili su i drugi - tako, tvrdi se da su i kroz ovo selo dolazili oruzje i druge stvari za potrebe OVK. U blizini sela je i karaula "Kodra fura" u cijoj se blizini u proteklih nekoliko godina dogodilo nekoliko incidenata, koji su uglavnom objasnjavani sudirom makedonske vlasti sa svercerima.

Zadnji dogadjaji oko sela Tanusevci zapoceli su 16 februara kada je ekipa skopske TV "A-1" otisla u selo da navodno uradi reportazu o ziteljima koji zive na teritoriji jedne drzave, a sve svoje aktivnosti vezuju sa teritorijom koja jos uvek nije definirana jer je deo Kosova. Kao sto je poznato ekipa je zadrzana od strane grupe oruzanih ljudi, oduzeta joj je TV oprema, pa zatim pustena... Tako je javnost dosla do saznanja da deo teritorije i granice Makedonije nije pod kontrolom njene policije i armije. Nakon incidenta sa ekipom TV "A-1" doslo je do sporadicnih pucnjava u kojoj je kao prva zrtva pao Muzafer Xhaferi, po jednima coban, po drugima pripadnik terorista, ekstremnih Albanaca i sl. Otada prakticno do nedelje situacija oko sela je bila u obrucu: selo je palo pod kontrolu neidentifikovanih oruzenih ljudi, stanovnistvo je pobeglo kod svojih prijatelja, rodjaka na kosovskoj strani, u selo Debalde koje je oznaceno kao centar logisticke pomoci onima koji Tanusevce drze pod svojom kontrolom. Makedonski drzavni vh otpeceo je intenzivnu komunikaciju sa medjunarodnim faktorom trazeci izmedju ostalog i "zeleno zvetlo" za upotrebu sile da bi, kako je izjavio port parol vlade Antonio Milosovski "za 30 minuta rascistila situaciju".

Zapadni diplomati i pretstavnici medjunarodnog faktora bili su susdrzani u "slanju pozitivnih signala" za upotrebu sile za rasciscavanje situacije. Cak moze se govoriti o stanovitoj razlici oko toga ko stoji iza ljudi koji oruzjem drze Tanusevci - makedonski drzavni vrh tvrdi da oni uzivaju dolaze sa Kosovo, tamo imaju logisticku poddrsku, optuzuju KFOR da ne kontrolira kosovski deo granice, cak da tolerira paravojne aktivnosti. S druge strane neki zapadni diplomati smatrali su da makedonska strana nepotrebno dize toliku paniku, da situacija nije tako opasna. I nakon incidenata, koji su osnazili pozicije makedonskog drzavnog vrha, tako recimo Hans Hekerup nakon susreta s njim izjavice "Nemamo definitivne dokaze da ono sto se dogadja na granici je prouzrokovano ili dolazi sa kosovske strane".

Na unutrasnjem planu vlada demonstrira jedinstvo, predsednik drzave boris Trajkovski je na susretu sa lideria politickih partija dobio potpunu poddrsku. Na isturenoj je poziciji Demokratska partija Albanaca, koja ucestvuje u vlasti i poddrzava mere vlade, sto joj kod "baze" stvara stanovite probleme, jer se optuzuje da deluje protiv Albanaca, u korist saveza "makedonije i Srbije". Tako je naime interpretirano sklapanje i ratifikacija u parlamentu sporazuma o granicama izmedju Makedonije i SR Jugoslavije, koja se odnosi i za deo sa Kosovom, bez pritom da se konsultuju oni koji ga danas pretstavljaju ili s njim rukovode.

Ostaje da se vidi dali ce makedonski drzavni vrh nakon zadnje eksplicitne podrske medjunarodnog faktora krenuti u primenu sile radi rasciscavanja slucaja i stavljanja pod kontrolu teritorije koja pripada makedonskoj drzavi. Ministar spoljnih poslova Kerim pre odlaska za Njujork gde ce u sredu govoriti na sednici Saveta bezbednosti izjavio je da su u toku konsultacije makedonskih oficira i oficira KFOR-a oko koordiniranog delovanja.U Skopju se smatra da do bilo kakve vojne akcije nece doci do zasedanja Saveta bezbednosti u sredu. Sto to znaci ostaje da se vidi sto ce se dogoditi. U medjuvremenu dolaze informacije da je sa "one strane" na pozicije makedonskih vojnika ispaljeno par minobacackih mina.

AIM Skopje

ISO RUSI