Saga "Zaoka" se nastavlja

Skopje Mar 4, 2001

Inicijatori afere s prisluskivanjem stotinjak javnih licnosti uporno nastoje unijeti dramski zaplet cineci vec ionako maratonsku seriju jos neizvjesnijom. Jedni se pitaju: cemu sve to vodi? Drugi misle da znaju odgovor: treba promjeniti vlast! Cijena nije vazna!

AIM, Skopje, 3. 03. 2001.

Za one koji su propustili poneku epizodu najnovije makedonske nacionalne "sapunice" samo kratko podsjecanje: lider ocijaldemokratskog saveza, najvece opozicione partije u zemlji Branko Crvenkovski izasao je polovinom januara pred novinare sa stenogramima telefonskih razgovora koje je aktuelna vlast predvodjena VMRO-DPMNEom snimala u proteklih godinu-dvije. Prisluskivani su predsjednik Republike, javni tuzilac, nekoliko bivsih i aktuelnih ministara, lideri opozicije, poznatiji novinari... Sve u svemu, stotinjak ljudi. Crvenkovski je tada obecao da ce ponuditi i druge stenograme te da je ono sto je prezentirao samo deseti dio onoga sto ima. Optuzio je predsjednika vlade Ljubca Georgievskog i ministarku unutrasnjih poslova Dostu Dimovsku. Javnost je, sasvim razumljivo, bila u stanju konsternacije... Predsjednik Sopbranja Stojan Andov insistirao je na postovanju parlamentarne procedure trazeci da nadlezna komisija najprije "odradi" slucaj pa da se tek onda izadje pred Sobranje.

U medjuvremenu ministarka Dimovska, inace najblizi saradnik premijera Ljubca Georgievskog, ponudila je zaista pocetkom proslog mjeseca ostavku na polozaj ministra unutrasnjih poslova. Jos uvijek se analiticari spore, da li je Dimovska ostavku nudila iz "propagandnih" ili stvarno etickih pobuda posto je njen partijski saborac Ljubco Georgijevski podrzan (vrlo vazno!) od cijele vlade ostavku odbio. Zauzvrat, na istoj sjednici vlade na kojoj je o ostavci odlucivano, vlada je zakljucila da treba napraviti reorganizaciju u sluzbama bezbjednosti, dakle upravo tamo gdje je afera, po logici stvari, i locirana. Mediji su poceli nagadjati, nije li Crvenkovski sebi napravio "medvjedju uslugu" posto je politickim protivnicima zapravo dao odlican povod da "procesljaju kroz gusto sito" sluzbe u kojima su ostale netaknute neke strukture jos iz njegovog vremena a koje su mu, ocigledno bile i dalje naklonjene. Od male pomoci su bile zalopojke uglavnom opozicionih znalaca prilika da ce umjesto "vrsnih profesionalaca" biti dovedeni "amateri". Vladajuca koalicija najzad je u prilici da stvori bezbjednosni sistem po vlastitoj slici i prilici.

U par navrata sam Crvenkovski je medijima bacio poneku sitniju kost odrzavajuci aferu na zivotu. Jednom je njegov kredibilitet opasno doveden u pitanje kada je postalo sumnjivo, da li uopste ima dokaze o kojim govori. Mnogi voajeri poceli su vec zijevati i cesati se. Izgledalo je da afera ulazi u sumornu parlamentarnu proceduru koja prijeti da obljutavi i najveseliji komad.

A onda, grom iz vedra neba!

Crvenkovski je u utorak kasno popodne sokirao poslanike u Sobranju objavljivanjem novih dokaza o prisluskivanju visokih drzavnih, politickih i javnih licnosti, ovoga puta i stranih diplomata. Negirajuci tvrdnju premijera Ljubca Georgievskog da niko iz vlasti nikad nije naredio prisluskivanje, Crvenkovski je sa parlamentarne govornice jasno pokazao potpisan, ovjeren i protokolisan nalog koji je operativcima dala licno ministarka policije Dosta Dimovska, potom stenograme prisluskivanih telefonskih razgovora i audio kasetu sa snimljenim razgovorom shefa drzave Borisa Trajkovskog i Emina Azemija, odgovornog urednika lista "Fakti", koji izlazi na albanskom jeziku. Crvenkovski je objelodanio i to da su pod sifrom "Zaoka" prisluskivani i podpredsjednik parlamenta Tomislav Stojanovski (koji je bas u tom trenutku predsjedavao sjednicom Sobranja) i ambasador u Moskvi, jedan od vodecih partijskih intelektualaca u vladajucem VMRO-DPMNE-u i bivsi ministar kulture Dimitar Dimitrov.

"Predmet je radjen na osnovu odobrenog prijedloga i izdatog rjesenja a potpisnik i prijedloga i rjesenja za "obradu" predmeta "Zaoka" je ministarka policije Dosta Dimovska. Evo njenog potpisa i pecata" slavodobitno je uzviknuo Crvenkovski pokazujuci poslanicima spise, i dodao da su u tom predmetu registrovani telefonski razgovori shefa drzave Borisa Trajkovskog, potpredsjednika parlamenta Tomislava Stojanovskog i ambasadora u Moskvi, Dimitra Dimitrova. Nudeci hrpu pisanih dokaza, Crvenkovski je rekao da su bili prisluskivani i neki strani ambasadori u Skoplju. Tako, recimo, snimani su razgovori izmedu ambasadora SAD Mike Einika i italijanskog mu kolege Antonia Tarellija, francuskog i njemackog ambasadora, dva razgovora americkog ambasadora Einika sa bivsim francuskim ambasadorom Jacqueom Hunzingerom kao i razgovori aktuelnog francuskog ambasadora s centralom u Parizu. "Evo, postovani poslanici, to su prijateljski i iskreni odnosi premijera Georgievskog i ministarke Dimovske sa stranim diplomatima. To je ta reformska i evroatlanski orijentisana Vlada!" zlurado ce lider opozicije. "Sav ovaj dokazni materijal, nakon zavrsetka sjednice, predacu gospodinu Borisu Trajkovskom. On vrsi funkciju predsjednika Republike i vrhovnog komandanta. On, prema Ustavu, ima direktne ingerencije u spoljnoj politici i u oblasti bezbjednosti i odbrane Republike Makedonije. Na kraju krajeva, neka on preuzme odgovornost sta ce uciniti sa ovim materijalom i koje ce poteze dalje vuci" pobjedonosno je zakljucio Crvenkovski i jos jednom pozvao ministarku policije Dostu Dimovsku i premijera Ljubca Georgievskog da donesu pravu odluku -podnesu ostavke.

Otkrice Crvenkovskog doslo je bas u casu kad su mobilisani svi diplomatski kanali u Skoplju, domaci i strani, kako bi se sprijecila kriza u vezi s incidentom u pogranicnom selu Tanusevci prema Kosovu u koje je upala izvjesna albanska paravojna formacija. Na to je lideru opozicije narednog dana ukazao i premijer Georgievski koji je u vezi s aferom prisluskivanja ocito poceo gubiti zivce. Predlozio je da predsjednik Republike, "na nevidjeno" potpise akt o aboliciji svjedoka koje ima Crvenkovski. Sugerisao je, s druge strane, opoziciji da bude napravljena istraga svih prisluskivanja od 1993. godine uz upozorenje da bi time bio srusen bezvbjednosni sistem zemlje. Predsjednik vlade je priznao da njegov kabinet snosi djelimicnu odgovornost za prisluskivanje i to ce postati najvazniji poen sto ce ga u parlamentarnom duelu uknjiziti opozicija.

Predsjednik Trajkovski u petak je okupio lidere svih parlamentarnih partija da bi se konsultovao o aktuelnoj situaciji u Tanusevcima. Crvenkovski je pokazio raniji odbojan stav da je za njega Trajkovski samo gradjanin Makedonije poslije diskutabilne izborne pobjede 1999. Partijske vodje su sa sastanka izasle, pored ostalog, i sa zakljuckom da nece preduzimati nista sto bi moglo ugroziti bezbjednost zemlje. Odnosi li se to i na aferu prisluskivanje, nije poznato. No, Predsjednik je na novinarsko insistiranje rekao da nema trenutno vremena da se bavi prisluskivanjem i materijalima Crvenkovskog. Tako je diplomatski stvar odlozio "za neka bolja vremena".

Sobranje bi se i naredne nedjelje ponovo moglo baviti aferom. Neke novine nagadjaju, ko bi mogao biti "krunski svjedok" Crvenkovskog. To nece skratiti, mozda samo produziti triler. U pricu novine polako uvlace i strane diplomate. Niko se vise i ne usudjuje prognozirati, kakav ce biti njegov ishod. To ce, doduse, mnogo zavisiti i od razvoja dogadjaja na granici. Ali, i od dobre volje aktera da "malcice olabave". Bar za neko vrijeme.

AIM Skopje

ZELJKO BAJIC