SNP na dva dijela
Ozvanicen raskol u Socijalistickoj narodnoj partiji
Iako se na kongresu SNP u Bijeloj klicalo jedinstvu u partiji bilo je jasno da se rascjep ne moze izbjeci. Formiranjem Narodne socijalisticke stranke Momir Bulatovic je pokazao da ce se boriti do kraja
AIM Podgorica 28.02.2001. godine
Izbornom konvencijom opstinskog odbora u Danilovgradu, 28. februara, na crnogorskoj politickoj sceni zazivjela je jos jedna politicka organizacija "jugoslovenske" orjentacije - Narodna socijalisticka stranka (NSS).
Tim cinom je i formalno potvrden raskol u Socijalistickoj narodnoj partiji, prepoznatljivoj po bezrezervnoj podrsci zvanicnom Beogradu. Zanimljivo je da je i ova partija, 1997. godine, nastala nakon unutarpartijskog sukoba i raskola DPS-a koja je i tada bila na vlasti u Crnoj Gori.
Pod sloganom "za Jugoslaviju bez alternative" SNP i njen tadasnji predsjednik Momir Bulatovic bili su apsolutno lojalni saradnici Slobodana Milosevica u vrijeme dok je on vladao Srbijom i SRJ. Ostace zapamceno da je Milosevicev posljednji javni nastup, pred njegov neslavan silazak sa vladarskog trona, organizovala upravo ova partija - krajem septembra prosle godine u Beranama (sjever Crne Gore).
Ni pobjeda DOS-a nije u potpunosti poremetila koncept SNP. Vrtoglavo politicko prestrojavanje obavljeno je u roku od nekoliko dana i potpredsjednik SNP Zoran Zizic zasio je u fotelju saveznog premijera SRJ - istu onu koja je do nekoliko dana unazad "pripadala" predsjedniku njegove partije Momiru Bulatovicu.
Ali, vec tada je bilo jasno da je prividno jedinstvo unutar SNP kratkog daha. Sukob Momira Bulatovica sa jedne, i trojice njegovih potpredsjednika pod vodstvom Predraga Bulatovica sa druge strane, kulminirao je krajem januara ove godine kada je, nakon sjednice Glavnog odbora SNP na kojoj je njegova struja ostala u apsolutnoj manjini Momir Bulatovic podnio ostavku na predsjednicku funkciju.
Nakon toga, aktuelizovalo se novo pitanje - da li ce se SNP "pocijepati" prije, poslije ili na Kongresu koji je odrzan 24. februara u Bijeloj, malom mjestu u Bokokotorskom zalivu. Ispostavilo se da je "dan D" SNP - 24. februar. Dio delegata, predvodeni Duskom Jovanovicem, poslanikom u Skupstini Crne Gore i jednim od najpopularnijih funkcionera SNP, napustio je Kongres. Nezadovoljnici su ispraceni psovkama i prijetnjama dojucerasnjih politickih saboraca.
No, ni oni im nijesu ostali duzni. Vec na izlasku iz kongresne sale Dusko Jovanovic je izjavio da njegovo napustanje Kongresa znaci i odlazak iz SNP, optuzujuci za partijski raskol Predraga Bulatovica (novoizabranog predsjednika SNP), Zorana Zizica (Saveznog premijera) i Srdu Bozovica (potpredsjednika SNP i predsjednika Vijeca gradana u Skupstini SRJ). Ujedno, Jovanovic je objasnio da napusta "rezirani Kongres koji vodi raspadu partije".
Njegove prijetnje obistinile su se samo dva dana kasnije, kada je Ministarstvu pravde u Podgorici stigao zahtjev za upis u registar NSS.
Bivsi clan podgorickog odbora SNP i aktivista plemenske organizacije "Vijece narodnih skupstina" Milorad Rasovic, koji je upisan u registar kao ovlasceno lice koje zastupa partiju, potvrdio je da su njeni osnivaci pristalice donedavnog predsjednika SNP Momira Bulatovica.
"Ubjedeni smo da je sadasnje rukovodstvo napustilo izvorne principe i nacela SNP, zbog kojih smo tri godine trpjeli najstrasniji teror. Duboko smo razocarani sadasnjim stanjem u SNP, koju su nezasluzene liderske ambicije dojucerasnjeg potpredsjednika Predraga Bulatovica dovele u najtezu krizu", naveli su osnivaci NSS u prvom stranackom saopstenju, izdatom nekoliko sati nakon osnivanja, koje je pod redakcijskim naslovom "Dobrodosli" objavljeno na prvoj stranici dnevnog lista "Dan".
I tu pocinje novi zaplet. Jer, poznato je da je ovaj list, kao i podgoricki radio "D", pod direktnim pokroviteljstvom SNP, koja ga je i osnovala da bi preko njega sirila sopstvenu "istinu".
Medutim, Dusko Jovanovic, jos uvijek samo nezvanicni lider NSS (Jovanovic je "viden" kao predsjednik NSS, dok bi Momiru Bulatovicu pripalo zvanje pocasnog predsjednika) je direktor preduzeca " Jumont media", koje je osnivac lista "Dan" i Radija "D". Po svemu sudeci, Jovanoviceve stavove dijeli i Vlado Asanin, glavni i odgovorni urednik "Dan"-a. S druge strane predsjednik Upravnog odbora preduzeca koje je izdavac ovog lista je niko drugi do Predrag Bulatovic, dok se na mjestu predsjednika Nadzornog odbora nalazi Zoran Zizic. Sve je dakle spremno za veliki zaplet.
A dioba "Jumont media" bice teza, i za mnoge bolnija, nego podjela njegovog osnivaca - SNP. Preduzece, naime, sem Jovanovica (koji je i jedan od formalnih suvlasnika) kontrolise i savezni ministar finansija Dragisa Pesic i jos jedan, javnosti manje poznat, aktivista nekadasnjeg SNP-a, koji je sada, navodno, na strani Predraga Bulatovica. Dakle, bilo bi za ocekivati da je odnos snaga u korist "novog" SNP na celu sa doskorasnjim potpredsjednikom. Medutim, tako sto je tesko zakljuciti citanjem novine koja se, iz dana u dan, sve otvorenije svrstava na stranu pristalica Momira Bulatovica.
Primjetno je da je u cijeloj prici tesko shvatiti politicke motive sukoba. I jedna i druga strana zaklinju se u ocuvanje izvornih principa SNP - "ocuvanje Jugoslavije, borba za nasu crkvu i vjeru" (citat iz saopstenja NSS), i pravaca politickog djelovanja - "niko ne moze odvojiti Crnu Goru od Srbije, kao sto se kopno ne moze odvojiti od mora" (iz kongresne besjede Zorana Zizica).
No, izgleda da neki od najuglednijih funkcionera SNP nijesu mogli da prihvate olako odricanje od dojucerasnjeg pokrovitelja Slobodana Milosevica i promjenu politickog dresa. Tvrdi nacionalisti u partiji Momira Bulatovica nijesu adaptirani na "urbani" nacionalizam koji zagovara Vojislav Kostunica.
Ili je sve to samo farsa, koja bi trebala da zamagli oci potencijalnim biracima?
Ima indicija da sustina raskola u SNP lezi u preraspodjeli moci koju je uslovila promjena koalicionog partnera iz Beograda. Navodno su Momir Bulatovic i njegovi sljedbenici isuvise uporno insistirali da steknu uvid u partijske prihode koji se ostvaruju zahvaljujuci ucescu u saveznoj vlasti. Druga strana, predvodena potpredsjednicima partije, odbila je takav zahtjev pozivajuci se na "neoboriv" argument - ni oni nijesu znali kako "posluje" dio SNP koji je u vrijeme Miloseviceve vladavine dijelio savezne funkcije, ali i savezne pare. No, ako se sukob dojucerasnjih partijskih drugova nastavi rasplamsavati sadasnjom brzinom, ni odgovor na ove dileme necemo predugo cekati.
S druge strane, jasno je da najvise razloga za zadovoljstvo nakon raspada SNP ima njihov najveci konkurent na ovdasnjoj politickoj sceni DPS, ali i partije koje u svom programu insistiraju na obnovi crnogorske drzavnosti.
Racunica je vise nego jednostavna: jedinstveni SNP "tezio" je u Crnoj Gori nesto manje od cetvrtine birackog tijela. Kako god da se okonca aktuelni sukob, jasno je da ni SNP ni NSS, pojedinacno ne mogu ostvariti ni priblizno povoljan rezultat. A nije iskljuceno da i neki od njihovih do juce najvatrenijih pristalice, birajuci izmedu jednog od dvojice Bulatovica, potpuno zaborave na SRJ. Uostalom, ne bi bili prvi kojima se to desilo.
Zoran RADULOVIC (AIM)