Cistacice pobjedile ministra

Skopje Feb 22, 2001

Ministar obrazovanja Novkovski pokusao je svoju gresku “oprati”smjenom petorice direktora skola koji su dijelili otkazna rjesenja pomocnom personalu mada su izvrsavali samo njegovu naredbu

AIM, Skoplje, 21. Februara 2001.

Reforma u javnoj administraciji je, izgleda, ozbiljno zapela U Ministarstvu obrazovanja i to nakon sto je ministar obrazovanja Nenad Novkovski obustavio otkazna rjesenja za vise od 1000 higijenicarki i drugog pomocnog personala u skolama. Novkovski se predomislio za samo jedan dan i povukao svoju odluku no ne po svojoj zelji niti iz nekih drugih humanih pobuda vec zato sto su svi oni koji su trebali biti proglaseni tehnoloskim viskom u operaciji “metla” izasli na protest pred Ministarstvom obrazovanja u Skoplju odnosno posto su makedonsku javnost potresle slike emitovane u vijestima na svim privatnim TV-stanicama u zemlji gdje rasplakane zene koje su bile higijenicarke u skopskim skolama kroz suze iskazuju svu nesrecu sto ih je snasla poslije dvadeset i vise godina radnog staza. Odmah zatim sindikat obrazovanja je organizovao strajk sto se zbio u vrijeme vikenda kad je oko 1000 dusa jasno porucilo ministru Novkovskom da nemaju namjeru odreci se svojih radnih mjesta.

Dva dana poslije strajka ministar Novkovski se predomislio te na pres-konferenciji izjavio da obustavlja odluku o davanju otkaza tehnickom personalu. Izjavio je da su njegovu odluku lose protumacili i sproveli direktori u nekoliko skola o cemu je istog dana uputio pismo u kome ih informise da stopiraju otkazna rjesenja. Novkovski je naglasio da ce reformi biti; znaci i otpustanja s posla – ali tek kad se pripremi sistematizacija novih radnih mjesta kojom ce se smanjiti ili, kako rece ministar, racionalizovati broj zaposlenih. Prema njegovim rijecima, otkaze ce ubuduce dobijati oni cija radna mjesta ce biti ukinuta racionalizacijom. Zbog pogresnog tumacenja odluke Novkovski je jos istog dana razrijesio petoricu direktora skola u Skoplju, Velesu i Stipu. Tako je ministar pokusao citavu odgovornost za nastali haos prebaciti na pet direktora koji su,uostalom, samo sprovodili njegovu odluku.

Direktori su, pak, svoje postupke pravdali pismom Ministarstva obrazovanja u kome im je bilo nalozeno da broj pomocnog personala u svakoj skoli treba svesti na po jednu higijenicarku, jednog zaposlenog na funkciji blagajnika i arhivara dok cuvara uopste nece biti jer ce njihov posao preuzeti “Kometa”, skopska agencija za obezbjedjenje koja se smatra bliskom visokim funkcionerima vladajuce partije VMRO-DPMNE. Osim toga, Ministarstvo obrazovanja je vec imalo sklopljen ugovor sa skopskom privatnom firmom “Tehnocist” za odrzavanje higijene u skopskim skolama. I pored ovakvihargumenata koji Novkovskom ne idu u prilog, on je ostao pri svojoj tvrdnji da su u slucaju s cistacicama gresku napravili direktori sto ih je smijenio s njihovih polozaja.

Pokusaj Novkovskog da se brzopotezno oslobodi pomocnog personala u skolama mozda ima objasnjenje u kasnjenju u pripremi sistematizacije radi smanjenja broja zaposlenih u njegovom ministarstvu a koje je jedino sto nije pripremilo sistematizaciju. Prema najavama iz Ministarstva, problem s cistacicama koje treba otpustiti s posla ce se amortizovati tako sto ce biti ponudjene 24 plate (oko 5.000 DM) onima koji ce napustiti radna mjesta dok ce onima koji imaju pet godina do ispunjenja zakonskog staza do penzije biti omoguceno da se penzionisu prije vremena. Prema nezvanicnim informacijama, broj zaposlenih u Ministarstvu obrazovanja ce se smanjiti za oko 7.000 ljudi no to ce se ciniti korak po korak u naredne tri godine.

Ipak, javnost glavnog krivca za istjerivanje cistacica iz skola vidi u ministru Novkovskom. Najbolja ilustracija za to je udarna najava u informativnoj emisiji od ponedjeljka na najgledanijoj televiziji u Makedoniji, privatnoj A-1 kada su vijesti pocele informacijom da su “danas cistacice pobjedile ministra Novkovskog”. Mediji koji podrzavaju reformu u javnoj administraciji su ocjenili da je postupak Novkovskog bio pogresan jer je bio ishitren posto se ne vodi racuna o socijalnoj dimenziji problema. Naime, odlukom da u svakoj skoli ostane samo po jedna cistacica Novkovski udara po socijalnom sloju s najnizim mjesecnim primanjima (u njegovom resoru mjesecna zarada iznosi prosjecno od 150 do 200 DM). Osim toga, postavlja se pitanje logike da jedna cistacica odrzava higijenu u skoli koja ima na desetine prostorija ili da se otpusta s posla citav tehnicki personal da bi se zatim placalo privatnim firmama da odrzavaju cistocu u skolama i da obezbjedjuju objekte u kojim se odvija nastava.Novkovski do sada nije saopstio, da li se ovako smanjuju troskovi koje je Ministarstvo do sada davalo kroz plate tehnickom personalu cime bi imao u ruci argument kojim bi opravdao svoju odluku. U protivnom, nema logike da se otpustaju zaposleni a da se iste pare daju drugoj firmi koja ce izvrsavati iste usluge.

Posljednji potez za otpustanje cistacica iz skola Novkovskog je doveo u mat-poziciju pa je morao bar obustaviti realizaciju otkaznih rjesenja i pored toga sto je pokusao odgovornost prebaciti na direktore. Javnost je ogorcena njegovom brzopletom odlukom uprkos tome sto je objavljena redukcija javne administracije. Ipak, ostaje simptomaticna cinjenica da su njome za sada obuhvaceni najnizi socijalni slojevi. Reforma se mora sprovesti posto je to uslov za dobijanje kredita Svjetske banke u vrijednosti 50 miliona dolara. No, ostaje dilema: da li ce reformu najskuplje placati oni koji imaju najniza mjesecna licna primanja. Ako se sudi po donesenoj odluci koja je potom ekspresno ukinuta, u Ministarstvu obrazovanja administrativne reforme su zapocele tuzno i sa suzama zaposlenih.

AIM, Skoplje

NIKOLA STOJANOV