Česki scenario na nacionalnom radiju

Sofia Feb 21, 2001

Izbor novog generalnog direktora BNR izveo novinare na proteste

AIM Sofija, 20.02.2001.

Novinarski protesti koji su nedavno zapljusnuli Češku javnu televiziju nisu nikako češki patent i nikako nisu strani i daleki i drugim državama u tranziciji kao što je Bugarska. Novinari Bugarskog nacionalnog radija okupili su se na protesne akcije zbog izbora novog generalnog direktora. Zadnju reč je imao Nacionalni savet za radio i televiziju (NSRT) - nezavisni javni organ koji ima pravo da bira generalne direktore Bugarskog nacionalnog radija i Bigarske nacionalne televizije. Izbor je pao na pisca Ivana Borislavova.

Novinarski protesti se nastavljaju već deseti dan a jedini razlog što još uvek nije objavljen efektivan štrajk jeste formalni zakonski zahtev da protest podrži 50% plus 1 službenika BNR. Novinari tri državna radioprograma - "Horizont", "Hristo Botev" i "Radio Bugarska" okupili su se u svom zahtevu da izbor Ivana Borislavova bude poništen i da NSRT izabere drugog generalnog direktora. Kao što se često dešava u ovakvim slučajevima, članovi NSRT insistiraju na izboru koji su već učinili.

Dramatku događaja povećavaju i dva štrajka glađu, kao i zdravstveno stanje Borislavova koji je 10 dana nakon preuzimanja svog položaja dobio infarkt.

NSRT priredio je pravi cirkus za masmedije i publiku i sada ubire plodove čudnovatih vizija svojih članova. Trebalo je da novi generalni direktor BNR bude izabran još početkom godine kada je raspisan konkurs za naslednika dotadašnjeg direktora Aleksandra Veleva. U medijskom prostoru dugo su kružile glasine da je ovo mesto rezervisano za Polju Stančevu - bivšeg reportera "Horizonta" i doskorašnjeg šefa parlamentarnog pres centra. Na veliko iznenađenje mnogih ona nije dopuštena da učestvuje u konkursu zbog nedovoljnog iskustva u upravljanju medijom. Među imenima poznatih novinara koji su došli do poslednje etape bili su Aleksandar Velev i Valeri Todorov. Međutim, NSRT nije izabrao pobednika obrazloženjem da kandidati nisu podneli jasnu viziju razvoja radija.

Kako se činilo, drugi konkurs koji je raspisan bio je predodređen za Polju Stanlevu pošto je zahtev za određeno iskustvo u upravljanju izostao, a najrazličitije umetničke i društvene organizacije dobile su pravo da istaknu svoje kandidate. NSRT je zatražio i mišljenje zaposlenih na BNR koji su za svog kandidata nominovali Rajnu Konstantinovu, koja je trenutno direktor inostranog programa BNR "Radio Bugarska" a inače je novinar sa dugogodišnjim iskustvom u BNR koja je prošla sve stepenice karijere.

I kada su već svi očekivali da če se dvoboj voditi između dve dame - Polje Stančeve i Rajne Konstantinove, članovi NSRT bacili su svoju bombu - za generalnog direktora sa 7 od ukupno 9 glasova izabran je nikom nepoznati pisac Ivan Borislavov. To je bio dovoljan povod za start protesta na radiju.

Taj izbor izgledao bi slučajnim ako zapostavimo činjenicu da je NSRT pun pisaca. Takav je i predsednik saveta Aleksandar Tomov. Kada tome dodamo i prisustvo glumca Josifa Sarčedžijeva, onda je možda rezultat glasanja potpuno logičan. Dva glasa za Rajnu Konstantinovu dali su jedini profesionalisti za medije u NSRT. Ostali su položili nade u obećanje da će se povećati kulturna i obrazovna uloga nacionalnog radija.

Pokazalo se da je ličnost Ivana Borislavova koliko nepoznata masovnoj publici, toliko do bola poznata službenicima na radiju. Pokazalo se da je on u dva navrata dobijao otkaz za nepoštovanje radne discipline jer je kao urednik kulturnog programa "Hristo Botev" registrovao prisustvo na poslu u proseku od 3 sata nedeljno.

Ishod konkursa izazvao je talas nezadovoljstva. Da nije veliko tehničko osoblje BNR, koje ometa prikupljanje potrebnih 50% glasova službenika, novinari bi već odavno stupili u efektivan štrajk. Svakog dana oni istupaju sa novim inicijativama, a osnovni njihovi zahtevi svode se na preispitivanje izbora Borislavova, ostavku članova NSRT i promene Zakona o radiju i televiziji. U znak protesta ispred zgrade BNR podignut je spomenik sa natpisom: "Večna slava NSRT. Od zahvalne javnosti." Novinari su zatražili susret sa bugarskim predsednikom Petrom Stojanovim koji za sada odlaže taj razgovor. Planira se protesna povorka ulicama Sofije.

Dramatiku povećava štrajk glađu koji je objavio šef kulturnog programa Georgi Vasilski. On je izjavio da će se hraniti stihovima i prozom predsednika NSRT Aleksandra Tomova. U nedelju (18. februara) Vasilski je stavljen na sisteme dok su petoro drugih novinara objavili štafetni štrajk glađu.

Kontraštrajk glađu objavio je pisac Ango Bojanov koji podržava izbor Ivana Borislavova za generalnog direktora. bojanov je jedan od članova Upravnog odbora Udruženja bugarskih pisaca koje je istalo kandidaturu Borislavova za generalnog direktora.

Vrhunac komične situacije bila je promena mišljenja ostala 4 člana tog upravnog odbora par dana nakon izbijanja protesta. Predsednik Mihail Nedelčev i ostali članovi izuzev Bojanova izjavili su da uskraćuju svoju podršku Borislavovu. "Ja sam kukavica jer sam podlegao pritisku, učestvovao sam u jednom nedemokratskom činu", izjavio je bivši narodni poslanik Nedelčev. Sa svoje strane Borislavov je porekao da je vršio pritisak na upravni odbor Udruženja bugarskih pisaca da bi ga nominovali za šefa državnog radija.

Situacija je dobila neočekivani obrt 18. februara kada je Borislavov dobio infarkt i hitno je primljen u bolnicu. To se dogodilo nešto posle kraja nedeljne političke emisije BNR "Nedelja 150" u kojoj je direktor BNR učestvovao povodom skandala u instituciji kojom bi trebalo da rukovodi. Sledećeg dana predstojalo je razmatranje potpisivanja njegovog menadžerskog ugovora sa NSRT ali je to pitanje odloženo iz dnevnog reda medijskog saveta.

Rešenje konflikta sa današnjim datumom je privremeno zamrznuto dok se Borislavov ne oporavi posle infarkta da bi se ponovo vratio na svoje radno mesto. Tek tada će NSRT diskutovati kako da izađe iz ćorsokaka u kojme se našao i eventualno poništiti izbor Borislavova tako što odbije da potpiše sa njim menadžerski ugovor. Druga varijanta je da BNR i dalje liči na razbijenu košnicu pčela gde je mir između novinara i upravnog tela neostvarljiva himera.

Georgi Filipov (AIM)