AIM Junior: Crveni polumesec

Pristina Feb 21, 2001

Priština, 20.02.2001.

Turski Crveni polumesec je humanitarna organizacija koja postoji još od vremena Osmanlijskog carstva, odnosno od 1868 godine.

Ova humanitarna je organizacija u proteklih 131 godinu svog delovanja u svim ratovima, kako Osmanlijske države tako i Republike Turske, vršila svoju humanitarnu aktivnost - u pozadini fronta pružanjem pomoći ranjenicima i bolesnicima.U različitim periodima u svojoj zemlji, Crveni polumesec je u mnogim elementarnim nepogodama pružao pomoć ugroženom narodu.Od 1974. godine, ova humanitarna organizacija je i van svojih granica, mnogim zemljama koje su bile pogođene prirodnom katastrofom dopremala humanitarnu pomoć u obliku šatora, čebadi, lekova, hrane. i tako stekla međunarodni ugled. Jednom rečju ona je uvek stizala da ljudima u oskudici po celome svetu pruži pomoć.

U Afganistanu, Azerbejdžanu, Severnom Iraku, Somaliji i Bosni i Hercegovini, nakon ratova i iseljeničkih pokreta, Crveni polumesec je osnovao i izbegličke kampove.

Svoje aktivno delovanje na Kosovu Crveni polumesec je započeo krajem marta

  1. godine, tokom NATO intervencije.

Početak masovnih izbegličkih pokreta za Makedoniju i Albaniju uticao je da ova organizacija odmah pristupi pružanju humanitarne pomoći. Obezbeđenjem pet transportnih aviona dopremljena je i prva humanitarna pošiljka u obliku šatora i ćebadi u Albaniju, nakon čega je usledila i isporuka pet šlepera hrane. Istovremeno, Crveni polumesec je izbeglom ili proteranom kosovskom stanovništvu u Makedoniji dopremao veliku količinu hrane, a postavljao i kampove čime je obezbeđen smeštaj za desetine hiljada izbeglica. I u Elbasanu, u Albaniji, postavljen je jedan kamp za izbeglice.

U okviru svoje delatnosti I angažovanosti, ova humanitarna organizacija je

  1. aprila 1999. godine u turskom gradu Krklareli takođe izgradila izbegličko naselje ''Gazi Osman Paša'', u kojem su se smestile kosovske izbeglice.

Humanitarna organizacija Crveni polumesec na Kosovo je stigla zajedno sa turskim vojnicima u okviru KFOR- 4 jula 1999 godine

Danas ova organizacija pruža svoju pmoć svim stanovnicima Kosova, bez obzira na nacionalnu ili pak vesrku pripadnost, kako u hrani tako i higijenskim sredstvima i medicinskim uslugama. U Crvenom polumesecu radi ekipa sastavljena od šest turskih i 12 lokalnih humanitaraca, i raspolaže sa šest ambulantnih vozila.U selu Mamuša, a zatim i Prizrenu, redovno odvija svoju humanitarnu aktivnost. Građanima albanske, bošnjačke, i turske nacionalosti koji žive u Prizrenu I okolnim selima, zatim Dragaškoj oblasti, Prištini, Gnjilanu, Dobrčanu, Mitrovici, Vučitrnu I Peći dopremio je pomoć u hrani I higijenskim sredstvima i to za čak 32.000 porodica koje broje ukupno 200.000 članova, a leksrski pregled je prošlo 21.000 lica. Samo u januaru ove godine Crvenog polumeseca za vreme Bajrama I Novogodišnjih tokom verskog praznika Bajrama i za Novu godinu siromašnim porodicama je podeljeno ukupno 4.500 paketa sa hranom. Tako na primer, opskrbljeno je 85 porodica u selu Atmadža, a u selima Našec i Graždanik 100 porodica. 252 bošnjačke porodice u selu Grnčar takođe su dobile pakete sa hranom, kao i 52 porodice u selima Kušnik I Lez. Za nepokretne osobe je obezbeđeno i sedam invalidskih kolica.

Pružanje medicinske pomoći i lekarska kontrola su uobičajene aktivnosti Crvenog polumeseca. U Gnjilanu i Dobrčanu je izvršena lekarska kontrola kod 2990 lica I podeljeno je od 1400 kutija lekova I paketa hrane. U istom regionu je nedavno podeljena I zimska odeća za oko 300 albanskih i turskih učenika Osnovne Škole ''Musa Zajmi''. Pomoć ove humanitarne organizacije uručena je građanima Mitrovice i Vučitrna. Dispanzeru u Prištini poklonjen je aparat za razvijanje rengenskih snimaka, u vrednosti od 23.000 nemačkih maraka.

Od samog početka svoje angažovanosti na Kosovu, ekipe Crvenog polumeseca rade bez prestanka 24 sati, I kako kažu njeni aktivisti, trude se da zadovolje sve prohteve, naročito siromašnih porodica. Na pitanje koliko će dugo ostati na Kosovu, odgovor je glasio: ''Odluku o tome doneće Vlada republike Turske''...

AIM Priština, Ekrem SARCI