AIM Junior: Put u budućnost

Pristina Feb 21, 2001

Priština, 20.02.2001.

Razrušeno Kosovo, nakon rata u pravom smislu reči kako za mnoge vlade zapadnih zemalja tako I za mnogobrojne nevladine organizacije, bila je pravi izazov u pogledu stvaranja novog društva. Potrebe ratom razrušenog Kosova su se kretale od najnužnije humanitarne pomoći pojedincima, pa do stvaranja jednog demokratskog multietničkog društva.

Dvoipomesečni rat i izbeglički život skoro polovine građana Kosova , zasiguno su I najbolji pokazatelj potreba Kosova I njenih građana, kako u pogledu humanitarne tako I u pogledu stručne pomoći zapadnih zemalja I njenih nevladinih organizacija.

Dostignuća u 18 meseci posleratnog perioda na Kosovu koja su postignuta isključivo neprekidnim radom I nadasve stručnim pristupom nevladinih organizacija, najbolje potvrđuju potrebe građana Kosova I dolazak raznih nevladinih organizacija sveta.

Jedna od mnogobrojnih nevladinih organizacija sveta koja su svojim radom I prisustvom na Kosovu uspeli da zabeleže dobre rezultate u pogledu humanitarne i stručne pomoći je Razvojni Fond Anadolija (Anadolu Kalkinma Vakfi - AKV) sa sedištem u Turskoj. Razvojni Fond Anadolija je najveći broj svojih aktivnosti u koordinaciji sa kontigentom turskih vojnika u okviru KFOR-a i Koordinacionim birom Turske. Inače, aktivnosti ove organizacije se kreću od humanitarne, pa do pružanja stručno- edukativne pomoći. Odmah po dolasku na Kosovo aktivnosti Razvojnog Fonda Anadolija su bile koncentrisane samo na teritoriji Prizrena I okoline, da bi se ove aktivnosti vremenom proširile I na ostale centre na Kosovu. Jedna od prvih I konkretnih aktivnosti A.K.V.- a su se ogledale u organizovanju kompjuterskih kurseva , na kojima su dosada 150 polaznika I dobili diplome za obuku na kompjuterima. Veliko interesovanje za ovaj kurs najbolje potvrđuju I 60 novih polaznika (nije krajnji broj zaintersovanih) koji trenutno pohađaju ovaj kurs. Razvojni Fond Anadolija pored Prizrena vrši pripreme I za početak kompjuterskih kurseva I u ostalim centrima Kosova kao što su Priština, Gnjilane, Mitrovica I Vučitrn. Predavači na ovim kursevima su stručnjaci kompjuteristike, dovedeni iz Turske. U sklopu svojih stručno- edukativnih pomoći, Razvojni Fond Anadolija započela je i kurs Engleskog jezika. Kurs engleskog jezika, nakon kojeg je do sada 50 polaznika dobilo diplome, trenutno pohađa još 80 polaznika. I u ovom slučaju su predavači profesori engleskog jezika iz Turske. U planu je da se u skorije vreme organizuju slični kursevi i u drugim centrima Kosova.

Organizacija Razvojni Fond Anadolije (AKV), u sklopu svojih aktivnosti, u selu Mamuša - koje je pretežno naseljeno turskim življem je za za Omladinsku organizaciju ovog sela izgradilo edukativni centar na površini od 130 kvadratnih metara. AKV je oja centar opskrbilo i sa 5 kompjutera i 10 mašina za tkanje ćilima. U planu je predviđena i izgradnja edukativnog centra I u Gnjilalu, gde takođe živi turska populacija, a kako je potvrđeno, pripreme su u završnopj fazi.

Pored edukativno - stručne pomoći AKV je u više centara - Prizrenu, Dragašu, Vučitrnu, Mitrovici, Gnjilanu I Dobrčanu, bez obzira na nacionalnu I versku pripadnost, podelilo više od 1000 kompleta zimske odeće i obuće, kao i preko 1000 kompleta školskog pribora i druge školske opreme. Prednost su imala hendikepirana deca i deca koja su bila ili ostala bez roditelja.

I kada je razvoj kulture u pitanju, ova humanitarna organizacija nije ostala ravnodušna. U kontaktima sa čelnicima kulturno- umetničkih društava ona je prvo napravila spisak njihovih neophodnih potreba, da bi nakon toga I konkretizovala ovu vrstu svoje aktivnosti poklanjajući određeni broj muzičkih instrumenata I kompleta folklornih nošnji. Na listi su se našli KUD- ''Dogri Jol'' i KUD ''Agimi'' iz Prizrena, KUD '' Ašik Ferki '' iz Mamuše i KUD ''Gerček'' iz Prištine. Pored pomoći u muzičkim instrumentima i folklornim nošnjama AKV. je ovim društvima I pomogla i materijalno u organizovanju svečanosti I jubileja ovih društava.

Ova nevladina organizacija je svoju pomoć pružila i jedinom nezavisnom listu na turskom jeziku na Kosovu ''Jeni Donem'' u osposobljavanju njenog kadra. Jednom broju mladih novinara je omogućila pohađanje novinarskog kursa u Turskoj. Za ostale je organizovan i novinarski kuurs u Prizrenu, na kojem su mladi polaznici mogli da čuju iskustva i preporuke profesora novinarstva iz Turske sa tamošnjeg poznatog Univerziteta ''Gazi'' iz Ankare. Ovaj kurs je organizovao list ''Jeni Donem'' I UNESCO.

AIM Priština, Zumuret Sylejman